BeOS: půl miliónů downloadů za týden

Je to sice zdarma, ale pro srovnání: Microsoft prodal milión kopií Windows 2000 za podstatně delší dobu.
Možná se na Jeana Louse Gassée, bývalou pravou ruku Steva Jobse v (bývalém) Applu, konečně usmálo štěstí. Gassée chtěl vytvořit operační systém perfektně určený pro svět multimédií v době, kdy žádná pořádná multimédia nebyla; nicméně se nevzdal, programoval a ladil, a nyní přišel na svět se systémem, na kterém je skutečně znát mnoho let soustředěného vývoje. Gasséemu se rovněž nezdál operační systém Applu dostatečně přítulný, a proto vytvořil systém, který je ještě příjemnější pro instalaci i užívání – nebo o to aspoň vydatně usiluje.

Proto se BeOS, systém, pro který existuje (ve srovnání s Windows či Linuxem) zatím naprosto minimální množství aplikací, stal hitem minulého týdne. Od 28. března, kdy byl poprvé uvolněn k downloadu, do čtvrtého dubna hlásila firma 550 000 downloadů z osmnácti sledovaných downloadovacích míst; firma odhaduje, že na světě působilo ještě dalších 39 downloadovacích center, která nebyla hlášeny (a pochopitelně lze počítat s lavinovitým „přepalováním“ všude možně). Úhrnný odhad jednoho, možná i dvou miliónů vyrobených kopií BeOSu za týden (!) jeho existence tak nemusí být nadsazen ani o jediný kousek.

Samozřejmě to neznamená, že je teď na světě jeden nebo dva milióny uživatelů tohoto systému, nicméně je pravděpodobné, že si jej slušná část z tohoto počtu skutečně nainstalovala – minimálně z toho důvodu, že na rozdíl od Linuxu není potřeba provádět hodně nepříjemné repartitionování pevného disku; BeOS si pouze vytvoří virtuální oddíl a pak se klidně spolu s Windows duálně bootuje. Downloady BeOSu neustávají – stačí třeba sledovat neustále prudce stoupající číslo na www.download.com; během pár měsíců se skutečně můžeme dostat na řadu miliónů downloadů. Pro srovnání – stolních verzí Windows 2000, které přišly na trh někdy koncem února, se zatím prodalo více než milión; BeOS je zdarma, takže komerční dopady obou systémů vůbec nelze srovnávat, ale význam „tržní podíl“ hovoří jasně – je jedno, jak jste k dané věci přišli, důležité je, že ji využíváte.

BeOS není konkurentem Windows 2000 a ani jím asi nebude, ale mohl by být velmi vážným konkurentem Windows 98 a jeho nástupců (Windows Me). Jedna oblast, kde je Linux poslabší, jsou právě multimediální aplikace – her je například portovaných jen několik a obvykle v mírně horší kvalitě než při používání pod špičkovou PC grafikou, a Linux, i když se jeho distribuce a grafická uživatelská rozhraní rychle zlepšují, stále není k uživateli moc přátelský, rozhodně ne tak jako BeOS. Rozhodnou tedy aplikace: z kuloárních zpráv se proslýchá, že řada softwarových výrobců (údajně i jeden známý český!) již portují své produkty na BeOS.

Diskuze (21) Další článek: HP CD Writer Plus 9210: dvě soupravy na pečení

Témata článku: Microsoft, Windows, Půl, Milión, Týden, Slušné číslo, DOWN


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5