BeOS 5 Personal Edition - první pohled

Instalace, práce s prostředím, přibalené programy, první dojmy. Nově zdarma uvolněný BeOS je opravdu pecka, podívejte se sami.
Někdy na přelomu ledna a února proběhly na některých serverech zprávy o tom, že v březnu bude uveden operační systém BeOS 5 ve verzi Personal Edition a to zdarma. Zabrowsil jsem na www.be.com a zaregistroval jsem se, abych byl informován, až BeOS vyjde.

Den D nastal v úterý 28.března v 21 hodin středoevropského času a hned od počátku byly takřka všechny servery včetně mirrorů kompletně zahlceny (na většině serverů je limit nastaven na 1000 uživatelů!). Ve středu odpoledne (den po uvedení) bylo jen ze serveru CNET staženo více jak 46 000 kopií. Sám jsem si BeOS též stáhnul a okamžitě nainstaloval. Zde jsou mé první dojmy a zkušenosti.

Než začnu, možná neuškodí trochu teorie. BeOS je operační systém založený na jakémsi klonu linux/unix (nikde to není přesně specifikováno), na webu Be Inc. se konkrétně píše, že se jedná o něco mezi Linuxem, Windows a MacOS. A s tím se nedá než souhlasit. Systém je určen hlavně pro práci s multimedii na levných low-end PC, je velmi rychlý (na mém pomalém počítači nabootoval asi za 30 s). Přesto, že se jedná o verzi zdarma, není to jen nějaké polofunkční demo, je to plnohodnotný systém, který je pouze mírně ořezán o některé komerční aplikace, které dostanete s verzi BeOS Pro. Abych byl přesný, BeOS 5 je zdarma jen pro domácí a nekomerční použití !!!!

BeOS je určen jak pro platformu Intel, tak pro PowerPC.

Klikni pro větší obrázekInstalační balík má zhruba 43 MB, jedná se o samorozbalovací zip. Po rozbalení spustíte instalační soubor, který celý systém nainstaluje. Vše se děje pod Windows 32, nemusíte se zabývat problémy s přerozdělením disku, protože BeOS se instaluje do stejného oddílu jako Windows. Na disku musíte mít rovných 521 MB (nekomprimovaných, samozřejmě). Možná se to zdá na první pohled docela dost, když instalační soubor zabírá necelou desetinu, ale oněch 512 MB je použito na souborový systém, na swapování, atd.

Je ale škoda, že je těch 512 MB nastavených natvrdo, je to podle mně zbytečně moc, ale asi je to úmysl, neboť v komerční verzi BeOS 5 Pro bude prý stačit něco kolem 200 MB možná i méně.

Instalace trvala neskutečných 5-8 minut i na mém notně zastaralém počítači (i166, 32 MB RAM). Po instalaci je vhodné vytvořit (pokud používáte Win2000/NT je to nutnost!) jednu bootovací disketu, pomocí které můžete systém zavádět bez Windows. Ano, čtete správně, standardně lze BeOS spustit z Windows a to pouhým poklepáním na ikonku. Samozřejmě, že BeOS nevyužívá Windows, při startu je totiž "vypne" (Windows). Ale je to sympatické, něco podobného tu ještě nebylo, snad jen kromě miniaturní distribuce Linuxu - Monkey Linux, která ale funguje pod Dosem (spouští se dávkovým souborem).

BeOS startuje velmi rychle, během startu detekuje všechny připojené karty a další zařízení a je jedno, zda jsou plug&play či nikoliv. Mně nadetekoval i no-name TV kartu s tunerem a to velmi přesně! Problém měl ale BeOS s mou zvukovou kartou, kterou nenašel a to i přesto, že se jedná o celkem známý a rozšířený typ - Sound Blaster Awe 32. Nezabýval jsem se tím dál, neboť jsem měl relativně málo času, faktem je, že jsem byl beze zvuku.

Systém nastartuje rovnou do pěkného grafické prostředí, které je takovým hybridem mezi Win32 a MacOS. Ovládání je sice nezvyklé, ale velmi intuitivní, pochopil jsem ho a zažil tak během půl hodiny. První věcí, kterou jsem chtěl zkusit, bylo připojení k Internetu (tj. nastavení PPP, modemu a software jako je browser a email klient). Světe div se, ale bylo to hotové tak za 10 minut. V podstatě to bylo podobné, ne-li jednodušší než ve Windows, vyplnil jsem tel. číslo providera, user+password, primární name server (bez toho nefunguje většina inetových klientů - browser, email ...). Poté jsem už jen zvolil modem z nabídky a nastavil AT příkaz, že se nemá čekat na oznamovací tón. Kliknul jsem na tlačítko "connect" a bez problému jsem se připojil. BeOS obsahuje standardně relativně slušný prohlížeč, email klienta, terminál, ftp, ... Pro BeOS byl nedávno portován i browser Opera, který si můžete stáhnout jako shareware. Po spuštění browseru mně začalo trápit malé rozlišení (640x480), proto jsem ho chtěl změnit. Klikl jsem instiktivně pravým tlačítkem a rozlišení během okamžiku změnil na 1024x768, dokonce jsem si mohl zvolit obnovovací frekvenci s přesností na jeden Hz. Stránky se v prohlížeči zobrazovaly naprosto korektně, problém byl jen občas s češtinou.

Nejen v prohlížeči mně mile překvapila jedna věc. Mám PS2 myš s kolečkem (Genius NetScroll), je to věrná napodobenina MS Intellimouse, ve Win98 nepotřebuje žádné ovladače, ale ve Windows 95 scrollování už nefuguje. Při surfování v BeOS jsem opět instinktivně začal scrollovat a ono to fungovalo! Je to detail, ale potěší.

Systém obsahuje několik základních programů, je patrné, že je kladen velký důraz na multimedia. V dodávce je program pro připojení kamerky, program s rozhraním pro digitální fotoaparáty (podporována je i docela oblíbená řada Olympus Camedia 8xx), dále systém zahrnuje přehrávač CD, vypalovací program CDBurn!, midi player, media player a další. Poslední zmiňovaný podporuje mnoho audio/video formátů včetně mp3 a mpeg. Zkoušel jsem MPEG, nejdříve asi 400MB film a s tím si BeOS nějak neporadil (počítač se nezasekl, ale stále pracovala CDROM a HDD, po 10 minutách mně to přestalo bavit, tak jsem to utnul). Když jsem nechal přehrát 5 MB mpeg, vše proběhlo bez problémů, mp3 nepřicházely v úvahu, když nenašel BeOS zvukovou kartu.

Vrátím se ještě k rychlosti a ke stabilitě. Z Internetu jsem si stáhnul nějaké utilitky, abych vyzkoušel, jak probíhá instalace. V podstatě je to podobné instalaci pomocí RPM balíčků v distribuci Linuxu RedHat. Vše je ale plně automatické, vy je potvrzujete tlačítkem OK. Stáhnul jsem si a nainstaloval i jeden padající prográmek. Vždy, když spadnul, nebylo na chování systému absolutně znát, žádné chvilkové zatuhnutí, jako to známe z Windows. Prostě jsem jen zakousnutou aplikaci odstřelil (kill) a jel jsem dál. Další věcí je rychlost. Ta mně opravdu překvapila. Vše bylo velmi rychlé (i na mém "soustruhu"), daleko rychlejší než ve Windows (mám teď na mysli ekvivaletní činnost jako surfování, přehrávání videa, ...). Pokud bych to srovnal s XWindow+GNOME v RedHatu 6.1, je to neskutečný rozdíl. Na mém PC běží GNOME+XWindow jen tak tak, když otevřu více oken Netscape nebo jen malinko větší dokument PDF, nedá se systémem pracovat, u BeOS je to jiné kafe ...

Horší je to ale s aplikacemi pro BeOS, zatím jich existuje pouze kolem 1000, chybí ale slušný textový editor a grafický editor, naopak v oblasti videa se pod BeOS vyskytují slušné kousky ...

Pokud to shrnu, BeOS 5 Personal Edition mně velmi, ale velmi překvapil a to mile. Instalace je triviální, velmi rychlá, zvládne ji snad každý. Podpora hardware je též velmi dobrá, v podstatě BeOS podporuje každý jen trochu oblíbenější kousek hardware. Rychlost bootovani je impozantní, samotná rychlost systému taktéž. Uživatelské prostředí se ovládá velmi jednoduše, v podstatě ani nepoznáte, že je to založeno na jakémsi linuxu/unixu. Ovládání pochopí i laik, který se k počítačům dostal nově velmi rychle! Veškerou práci lze provádět jen v grafickém režimu, je ale stále možnost použít klasický shell. BeOS obsahuje solidní množství vestavěných aplikací, okamžitě můžete používat Internet, poslouchat hudbu, ...

Systém lze využít i na starších počítačích, tak asi od P90, 32 MB RAM při velmi slušném výkonu!

BeOS zkrátka kombinuje stabilitu Linuxu, pěkné uživatelské prostředí MacOS a intuitivnost Windows.

Bohužel má BeOS i nevýhody. Za největší nevýhodu považuji velmi málo kvalitního software. Pro Čechy je dalším problém absence jakékoli české lokalizace, ale to se snad časem vyřeší.

Na závěr bych rád dodal, že se jedná opravdu o první pohled na BeOS 5, testování tohoto operačního systému jsem se zabýval intenzině něco kolem tří hodin, déle to ani nešlo, neboť vám, čtenářům, chceme přinést aktuální informace.

V každém případě mohu vyzkoušení BeOS 5 všem čtenářům Živě jen doporučit. Více informací najdete na http://free.be.com.

BeOS také nemusíte stahovat z Internetu, najdete ho na našem serveru VypalCD. Když už tam budete, můžete si objednat i Red Hat 6.2, ten už máme k dispozici také.

Diskuze (32) Další článek: 3Com chystá vlastní internetový panel

Témata článku: Hardware, Software, Windows, Linux, První hodina, Video Editor, Browser, Edition, Mirror, Levné fotoaparáty digitální, Mile, Monkey, Triviální nastavení, Oblíbená řada, Pohled, Jet audio, Persona, Prostředí MacOS, Personal, První minuta, Instalační systém, Textový terminál, Impozantní číslo


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5