Benq S2W 5000E - levný skener pro každého?

Stolní skenery již dávno u počítače doplnily tiskárny a jsou tak běžně viděnou komoditou na stolech domácích uživatelů. Některé hlasy tvrdí, že skener je přežitek, jelikož každý stejně fotí digitálně. Je pravda, že digitální fotografie zažívá boom, ale troufám si tvrdit, že běžně dostupné skenery mají stále svůj význam.
Benq  S2W  5000E - levný skener pro každého?

Stolní skenery již dávno u počítače doplnily tiskárny a jsou tak běžně viděnou komoditou na stolech domácích uživatelů. Některé hlasy tvrdí, že skener je přežitek, jelikož každý stejně fotí digitálně. Je pravda, že digitální fotografie zažívá boom, ale troufám si tvrdit, že běžně dostupné skenery mají stále svůj význam.

Rozdělit je můžeme do několika kategorií - nejkvalitnější a nejdražší skenery pro profesionály (často bubnové), střední třída dosahující kvalitních výsledků díky poměrně vysoké rychlosti i odezvy a nakonec nejlevnější skenery pro uživatele, kteří skenují jen občas a požadují dostačující kvalitu naskenovaných fotek za co nejnižší cenu. Jedním z mnoha skenerů patřících právě do poslední kategorie je Benq S2W 5000E.

Design a konstrukce
Benq S2W 5000e je jednoprůchodový „slim“ skener. Nutno podotknout, že se svými 73mm na výšku dostává od většiny ostatních slim skenerů řádně na frak. Důvodem je patrně použitá CCD technologie, která zabírá více místa než CIS snímače. Design vyvedený do stříbrna je opravdu střídmý a jakékoliv funkční tlačítko byste hledali marně. Víko je snadno odnímatelné, takže skenování větších věcí (např. knížek) je bezproblémové.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Na krabici je sice napsáno "slim design", ale už jsem viděl menší skenery

Potěší praktická černá dosedací plocha víka (změkčená molitanem), takže při kopírování slabších listů nedojde k prosvícení a naskenování i druhé strany předlohy. Tuto „maličkost“ bohužel zatím nemají ani některé z dražších skenerů a u modelu za méně než 2000 Kč je rozhodně plusem.

Klepněte pro větší obrázek
Víko můžete lehce odejmout, černá plocha je praktická

Technologie
Skener Benq S2W 5000E využívá CCD (Charge Coupled Device) řádkové snímače, přičemž tato technologie je dokonalejší než CIS využívající CMOS detektory. Technologie CCD pracuje tak, že pod osvětleným povrchem „jezdí“ snímač osazený systémem zrcadel a třemi řadami buněk, přičemž každá řada snímá separátně jinou RGB barvu. Ty pak převádí na elektrický signál a čím vyšší je hustota buněk, tím lepší je samozřejmě výsledná kvalita snímání.

Technologie využívající CIS snímače se používá především u nejlevnějších skenerů, u nichž se pod sklem pohybuje jeden pás s CMOS detektory, který snímá všechny barvy najednou. Není proto nutné používat tolik dalších součástí, které jsou u CCD nutné pro odraz světla. Skenery s CIS snímačem také vyžadují méně energie na osvětlení a mohou být napájeny přímo z USB. CMOS detektor je ovšem méně citlivý na světlo než CCD snímač, čímž trpí především barevná věrnost, přesnost výsledného obrazu a i hloubka, do které mohou tyto skenery snímat předlohu (typicky hřbet knihy).

skener Benq S2W 5000E
Rozhraní USB 1.1
Technologie CCD
Maximální optické rozlišení 1200 × 2400 dpi
Interpolované rozlišení 19 200 × 19 200 
Barevná hloubka max. 48bit
Stupně šedi 16bit
Skenovací plocha 216 × 297 mm
Rozměry (v × š × d) 73 × 258 × 412
Váha 2,1 kg
Software MiraScan 5.0, Arcsoft, PhotoImpression a Photobase,  ABBYY FineReader Sprint

  • Český manuál není v tištěné podobě, ale přiložený na druhém CD. Ovladače jsou určeny pro operační systémy Windows 98/Me/2000/XP. Někteří uživatelé měli s ovladači ve Windows XP problémy, my jsem skener testovali ve Windows XP bez problémů.

Praxe

  • zahřátí lampy trvalo tomuto modelu přesně 31 vteřin.
  • náhled dokumentu formátu A4 trvalo 6 vteřin (13 vteřin i se zaparkováním hlavy).
  • klasickou fotografii 9 ×13 mm při 300dpi zvládnul skener za 16 vteřin.
  • naskenování barevné A4 ve 24 bitové hloubce a rozlišení 300dpi zabralo 1 minutu.
  • skenování textové předlohy formátu A4 metodou rozpoznávání textu při rozlišení 300dpi trvalo 32 vteřin.

Přiložený software Miroscan 5 je možno provozovat ve dvou grafických režimech - button mode, který využívá systém tlačítek a vysouvacích menu a přehlednější console mode.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Button mode respektive Console mode

Manuální nastavování filtrů je vzhledem k cenové kategorii skeneru na poměrně dobré úrovni. Pouze u ostrosti si můžete vybrat jen z nastavení nezaostřeno (ukázka levé části obličeje), zaostřeno (pravá část tváře) a "něco mezi tím" (logicky prostřední část)

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Menu nastavování filtrů

Descreen filtr, který slouží k potlačení rastru tištěné předlohy, funguje lépe při nižších rozlišeních (do 600 dpi). Očividně na tom principu, že skenuje předlohu v nejvyšším rozlišení a následně ji lehce rozostří.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Descreen filtr vypnut 

Po aplikování filtru je lehce patrný původní rastr, u vln je efekt téměř dokonalý

Zařízení je sice TWAIN kompatibilní, nicméně při importu a skenování ve Photoshopu se deaktivuje funkce automatického ohraničení skenovaného obrázku, která funguje v Microscanu, takže buď musíte změnu velikosti nastavit vždy manuálně nebo skenovat přes samotnou konzoli. Také mi trochu vadilo, že při zapnutém twain rozhraní Miroscanu nelze ve Photoshopu (verze 7.0) upravovat naskenovaný obraz. Miroscan je nutné nejprve uzavřít a teprve pak lze pracovat s Photoshopem.

Pokud chcete, můžete skenovat obrázky přímo jako tapetu na plochu vašich Windows či za pomoci prográmku Album To Go neskenovat oblíbené fotografie do počítačů PDA kompatibilních se systémem Palm.

Poznámka: Asi největším zádrhelem je podle mě značná spjatost funkčnosti softwaru s operační pamětí, jelikož se mi nepodařilo sejmout fotku formátu A4 v rozlišení 1200dpi. Program udal jako důvod nedostatek paměti, přičemž bylo osazeno myslím dostatečných 384 MB. Můžet to znamenat jedině to, že software načítá celý obraz do operační paměti a až následně ho ukládá na disk.

Metoda rozpoznávání textu

Další možností je skenování a převod písma do textového souboru přes OCR. Pokud použijete přímé skenování do textu v konzoli Miroscanu, pak tvrdě narazíte v podobě chybějící diakritiky v textu. Tento způsob je využitelný maximálně pro převádění cizojazyčných předloh. Naštěstí můžete zvolit skenování přímo do programu ABBYY FineReader 4 Sprint (přiložená je také demoverze FineReaderu 5). Tento program podporuje i češtinu, a po jejím aktivování v menu si program s diakritikou při dobrém kontrastu a rozlišení 300 dpi téměř vždy poradí. Pokud při převodu textu narazí program na problém, umožní vám doplnit správný znak či výraz. Celkový výsledek skenovaného textu je dobrý. Pokud máte kvalitní předlohu, stačí ve výsledku opravit jen formátování, případně několik chyb v textu a máte hotovo. Jediná chybka je u odsazených začátků odstavců. Mezery mezi odstavci totiž nenávratně zmizí. Při skenování jedné stránky je oprava otázkou momentu, při větším počtu stránek ale neustálé opravování formátu vadí (k tomuto účelu se lépe hodí např. programy OCR Recognita či ReadIris).

Zhodnocení 
Jak už napovídá označení skeneru (S2W = Scan to Web), je primárně určen pro nenáročné skenování a sdílení fotografií či grafiky pro web. Tento úkol plní ve spolupráci s přiloženou aplikací Microscan nebo Adobe Photoshop velmi dobře a pokud si pohrajete s nastavením, vyždímáte z něj velice slušný výsledek. Pokud uvážíte jeho cenu, která se pohybuje těsně pod laťkou 2000 Kč s DPH, je Benq S2W 5000E dobrou volbou pro domácí uživatele.

 

Zapůjčila: 100Mega Distribution, www.100megadistribution.cz

Cena:  1965 Kč s DPH

Diskuze (9) Další článek: Chyba v DivX 5.0.3

Témata článku: Software, Windows, BenQ, Frak, Console, Černá plocha, Největší zádrhel, Slim, Skener, Skenery, Sken, Dobrá barva, Vteřina, Výsledný obraz, Funkční tlačítko, Dobrý výsledek, Nejnižší třída, Sprint


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku