Bezpečnost | Neuronová síť | Policie

Běloruští aktivisté dokázali pomocí A.I. rekonstruovat a identifikovat tváře členů zásahové policie OMON

Běloruští aktivisté dokázali pomocí A.I. rekonstruovat a identifikovat tváře členů zásahové policie OMON

Bělorusko bylo doposud pro většinu Evropanů exotickou zemí kdesi na východě a zdrojem laciné pracovní síly. Současné nepokoje a krize po neuznaných prezidentských volbách však připomněly sílící komunitu technologických startupů mladých Bělorusů, kteří by stejně tak mohli podnikat v českých hubech, v Berlíně, Varšavě a dalších IT inkubátorech po celé Evropě. Ostatně, oni to také často dělají.

Bělorusové pomocí A.I. odstraňují policistům masky a identifikují je:

(Na YouTube si můžete aktivovat automatické titulky včetně překladu do češtiny)

Právě tito inženýři, programátoři a experti na A.I. a strojové učení z Minsku a dalších velkých měst o sobě dali vědět poté, co začali svým vlastním způsobem bojovat proti tamním represivním složkám. Jeden z nich, Andrej Maximov, se nyní pochlubil na YouTube.

Maximov je expert na počítačovou grafiku, pracoval pro Sony Interactive a dnes vede startup Promethean AI, který vyvíjí A.I. technologie pro herní vývojáře. Rozumí tedy i strojovému učení a neuronovým sítím.

Klepněte pro větší obrázek
Softwarové spárování člena běloruské speciální policie OMON s fotografií ze sociálních sítí

Poté, co se Bělorusové dostali skrze sociální sítě a další zdroje k osobním fotografiím běloruských represivních složek – zejména zásahových jednotek OMON, které se proslavily svou agresivitou při zatýkání protestujících v posledních týdnech, Maximov tato data podle svých slov použil k automatické identifikaci policistů zakrytých rouškami, maskami a dalšími ochrannými prvky.

Na videu ukazuje rychlé párování reportážních fotek ze zásahů s fotografiemi stejných policistů s vlastní rodinou ze sociálních sítí. Zároveň ale Maximov ukazuje ještě jednu techniku, se kterou se před pár lety jako první pochlubila především Čína.

Klepněte pro větší obrázek
Softwarová rekonstrukce tváře pomocí A.I. a odstranění masky

Pomocí neuronové sítě dokázal obličej schovaný za maskou zpětně rekonstruovat, takže softwarovou cestou několika členům OMON v podstatě masku odstranil. Ti ji přitom používají i kvůli anonymitě.

Nutno podotknout, že je k dispozici pouze toto video a nelze tedy nijak ověřit, jak dobře (pokud vůbec) tato technologie funguje. V každém případě, principiálně se nejedná o nic nového. Ostatně i my na Živě.cz jsme si vyzkoušeli dopočítávání pixelů podle okolí a pravděpodobnostního modelu neuronové sítě.

Namísto policistů z běloruské policie OMON jsme ale kradli ženám dvoudílné plavky. Viz odkaz níže z loňského léta.

O podobný software stojí povětšinou právě represivní složky v problematických režimech, kde demonstrují lidé v šátcích, maskách aj., aby je s pomocí evidence obyvatel mohly snáze identifikovat. Riziko to bylo zejména během demonstrací v Hongkongu.

Nyní tedy to samé použila proti státu samotná občanská scéna.

Diskuze (134) Další článek: Jak získat milion dolarů? Pokořte nejextrémnější golfovou jamku světa

Témata článku: YouTube, Bezpečnost, Umělá inteligence, Čína, Evropa, Neuronová síť, Policie, Hongkong, Varšava, Bělorusko, Řek, Minsk, Sociální síť, Berlín, Maska

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5