Béďovi Trávníčkovi pro radost: Roboti ovládnou zahrady i domácnost

Organizace spojených národů vydala zprávu, podle které se v blízké budoucnosti zaplní domácnosti robotickými pomocníky. A nepůjde o kuchyňské roboty, ale třeba o automatické sekačky trávy nebo vysavače. Do centra zájmu se dostanou i nástupci psího robota Aibo.

Zpráva vydaná ekonomickou komisí Organizace spojených národů pro Evropu ve spolupráci s mezinárodní federací robotiky přinesla informaci, že na konci roku 2003 bylo v provozu přibližně 610 000 automatizovaných pomocníků v domácnosti spadajících do oblasti robotiky. Dvě třetiny z těchto zařízení byla přitom zakoupena v témže roce. Drtivou většinu těchto domácích robotů představují robotické vysavače jako je Electrolux Trilobite, mnohem méně rozšířené jsou automatizované travní sekačky, kterých bylo v provozu přibližně 37 000.

Součástí studie je také odhad vývoje robotiky do roku 2007. Do tří let se má počet robotů v domácnostech zvýšit na 4,1 milionu, převažovat budou i nadále automatické vysavače, očekává se ale strmý nárůst prodejů robotů, kteří budou mýt okna nebo čistit bazény. Tyto typy robotů jsou v tuto chvíli nasazovány v průmyslu a v průběhu příštích let by se měly stát dostupnými i pro domácí uživatele. Studie si všímala i takzvaných zábavních robotů, kterým vévodí robotický psík Aibo společnosti Sony, kterých se ve světě prodalo už 692 000. Prodej tohoto typu robotů v posledním roce stoupl a má růst i nadále. Pokud se do odhadu budoucnosti robotů v domácnostech zahrnou i roboti-hračky a výukoví roboti, bude v domácnostech v roce 2007 přibližně 7 milionů robotů.

Co je to robot?

Slovo "robot" se poprvé objevilo v divadelní hře R.U.R. Karla Čapka, která měl premiéru v roce 1921. Slovo samotné ale vymyslel jeho bratr Josef. Jde o jediné mezinárodně přejaté slovo z českého jazyka.

Podle moderní definice je robot automatické zařízení navržené tak, aby vykonávalo práci původně dělanou člověkem. Tuto práci může vykonávat podle předem naprogramovaných instrukcí nebo s využitím technologií umělé inteligence. V literatuře se jako robot často označuje humaniodní mechanismus vybavený umělou inteligencí. O vývoj robotů humanoidního typu se snaž řada společností v čele s Hondou, která i v Praze představila funkční prototyp robota Asimo

Kde potkat robota

Celkově roste nejvíce zájem o roboty v Asii (zejména v Japonsku) a ve Spojených státech, v Evropě trh s roboty poklesl. Přesto je v Evropě nasazen druhý největší počet průmyslových robotů (220 000), hned po Japonsku (760 000). Spojeným státům patří s jedním stem tisícem robotů v průmyslu pomyslná třetí příčka v souboji kontinentů. Zpráva hovoří také o nasazování robotických technologií v zemích jako je Čína, Brazílie nebo Mexiko. Jde zejména o velké průmyslové roboty, trh s roboty pro domácí použití je ve srovnání s nasazením robotů ve výrobním procesu zatím stále v plenkách.

Průměrná cena průmyslového robota, a ostatně i těch domácích, má setrvalou klesající tendenci. I díky tomu by už v roce 2005 mělo celosvětově v průmyslu pracovat na milion robotů. Roboti se budou prosazovat například v chirurgii (8 000 nových strojů v roce 2005), zemědělství (robotická dojička – 1550 nových kusů v roce 2005) nebo policejní práci (pyrotechnický robot odhad 2000 nových kusů v provozu v roce 2005). Existují i robotičtí průvodci muzei nebo hlídací roboty, ty jsou nasazeny například i v pražské Sazka Areně.

V tuto chvíli je na světě nasazeno asi 21 000 těchto nevýrobních robotů, do roku 2007 se jejich počet má zvýšit na 75 000.

Nahradí roboti lidskou práci?

Utopistická sci-fi umělecká díla si nahrazení lidské práce robotickou představují už mnoho desítek let, v praxi je ale situace, ve které by většinu práce na světě vykonávali roboti, nereálná nebo alespoň velice vzdálená. V tuto chvíli připadá na 10 000 zaměstnanců ve výrobním průmyslu například 320 robotů v Japonsku, 148 v Německu, 116 v Itálii, 99 ve Švédsku. V České republice bylo v roce 2003 nasazeno 498 průmyslových robotů, poměr ve vztahu k počtu pracovníků v průmyslu není ze zprávy možné vyvodit. V oblasti automobilového průmyslu je podíl robotické práce mnohem vyšší, v Japonsku, Itálii a Německu je poměr robotů a lidí přibližně 1:10.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft nabízí Plus! Superpack pro Windows XP

Témata článku: Strmý nárůst, Spojené státy, Průmysl, Honda, Lidská práce, Arena, Nové Mexiko, Radost, Robot, Automobilová inteligence, Nová hračka, Zábavní průmysl, Průmyslový robot, Hlídací robot, Jediný prototyp, Electrolux, Lidský pracovník, Automobilový průmysl, Robota, Robotika, Domácnost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu