BeagleBoard: budoucí počítače se vejdou do dlaně

BeagleBoard: budoucí počítače se vejdou do dlaně

Mobilní platformy budou již brzy pohánět i desktopový operační systém Windows 8. Miniaturní počítače Beagleboard můžete s Linuxem provozovat již dnes.

Pokud si ještě vzpomínáte na levný miniaturní počítač Raspberry Pi PC, o kterém jsme psali před několika měsíci a který používal nepříliš výkonný procesor ARM11 (šestá generace), tak dnes si představíme podobné zařízení. Cena sice již není tak nízká jako u Raspberry Pi PC, který je v prodeji za 25 dolarů, ale na druhou stranu nabízí již využitelný výkon pro přehrávání HD videa i zpracování náročnějších úkolů. Uvnitř se totiž ukrývá mnohem výkonnější výpočetní i grafický čip.

BeagleBoard a BeagleBone

Na stránkách BeagleBoard.org, která je určena pro všechny nadšené programátory a inženýry, je možné koupit dva modely miniaturních počítačů s platformou ARM. Původní produkt BeagleBoard-xM je založen na OMAP3530, který se skládá z procesoru ARM Cortex-A8 až na frekvenci 1 GHz, včetně relativně výkonného (na mobilní segment) grafického čipu PowerVR SGX 530.

beaglebone-in-hand.JPG

Na malé základní desce se také nachází 512 MB LPDDR operační paměti, čtyři USB 2.0 porty, ethernet, microSD slot s 4GB paměťovou kartou, vstup pro externí kameru i výstup na displej a další rozhraní pro připojení. Tento model je k dispozici za 149 dolarů (přibližně 3 200 Kč s DPH).

Novinkou je ale model BeagleBone, jehož cena je pouze 89 dolarů (přibližně 2 000 Kč s DPH), přičemž jeho výbava není o tolik horší, jako u dražšího modelu.

Levně s Linuxem

BeagleBone je velmi malý počítač s rozměry pouze 8,6 × 5,3 cm. Na této miniaturní ploše se nachází jednojádrový procesor Cortex-A8 na frekvenci 720 MHz, doplněný 256 MB operační paměti DDR2. Samotný procesor (SoC – System On Chip) však tvoří velmi zanedbatelnou část ceny, dle informací je jeho cena pouze pět dolarů, což je přibližně sto korun.

Použitá platforma Texas Instruments AM3358 obsahuje i grafický čip PowerVR SGX 530 (jako výkonnější model BeagleBoard-xM, podpora OpenGL ES 2.0, až 10 milionů polygonů za sekundu) a zvládne i hardwarově akcelerovat šifrování (AWES, SHA, PAK, RNG). K dispozici je 100mbitový ethernet port, jeden USB 2.0 port i microSD čtečka karet, která obsahuje 2GB kartu s předinstalovanou distribucí Linuxu (Ångström distribution). A právě na operační systém, respektive podporu ostatních vývojářů, sází tento model.

custom_diagram_1_AM3358.jpg

V současnosti je k dispozici zatím pouze revize A2 pro úzkou skupinu testerů v rámci komunity, ale finální verze A3 by se měla objevit v prodeji již v listopadu. A k čemu lze tento miniaturní počítač použít?

Roboti, domácí systémy i monitoring

Díky univerzálnosti platformy jsou možnosti použití tohoto počítače skutečně široké. Své uplatnění si najde například u 3D tiskáren, programovatelných robotů (domácí i podnikové), lze ho použít i pro webové servery s nízkou zátěží, domácí multimediální centra a systémy pro sdílená data v síti nebo pro sledovací systémy.

Na prezentačním videu si můžete prohlédnout šestici těchto počítačů zapojených do společného výpočtu, který je reprezentován videem napříč šesti monitory. Každý počítač se stará o akceleraci svého kusu obrazu. I když se jedná o ukázku výkonnějšího modelu, zobrazenou technologii včetně akcelerace trojrozměrné grafiky a obrazu podporuje i zmíněný levnější model.

Kancelářské počítače budoucnosti

Současná výkonná mobilní platforma ARM je sice nejvíce vidět v tabletech nebo chytrých telefonech, s příchodem Windows 8 a podporou nejrozšířenějšího kancelářského balíčku Microsoft Office, se ale jistě začne pomalu objevovat i v segmentu běžných počítačů, kde není potřeba obrovský výkon desktopových komponentů.

Současné platformy mají již v základu 1 GB operační paměti, dvoujádrové procesory na frekvenci přes 1 GHz a výkonné grafické čipy, které jsou ještě nyní například ve starších netboocích. Výkon tak již brzy bude zcela dostačovat na běžnou kancelářskou práci, ve spoustě případů bude stačit i pro průměrné domácnosti a různá multimediální zařízení.

Díky malé velikosti a nízké spotřebě je lze velmi snadno integrovat například do monitoru, jasným plusem je pochopitelně i nízká cena. S vysokou mírou integrace souvisí i nižší možnost poškození. Za pár let si tak možná budeme moci koupit počítač v monitoru ve stylu All-In-One, jehož cena však bude stejná, jako u současných jednoduchých monitorů.

Cena těchto systémů se totiž bude velmi snadno držet na hranici několika desítek dolarů i v několikajádrové konfigurace a s velkou kapacitou operační paměti. Veškerá data o velkých objemech obstará cloud a doba extrémně levných internetových tenkých klientů se možná konečně stane realitou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud