Velká Británie | Cenzura | Dark web

BBC spustila zpravodajský web na dark webu – hodlá tak obcházet cenzuru

BBC spustila zpravodajský web na dark webu – hodlá tak obcházet cenzuru

Britská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost BBC míří na dark web. Chce zde poskytovat obsah čtenářům ze zemí a oblastí, kde je přístup k jejímu zpravodajství blokován. Webové stránky v síti Tor umožňují bezpečnější přístup prostřednictvím anonymního prohlížeče.

Na „temném webu“ bude nabízet mezinárodní verzi svého zpravodajství, které bude k dispozici v různých jazycích včetně arabštiny, perštiny a ruštiny. Čtenáři se tak dostanou k posledním aktualitám i v zemích, kde je zpravodajství BBC cenzurováno, jako je Čína, Írán a Vietnam.

BBC na dark webu

K přístupu na webové stránky na dark webu lze používat bezpečný webový prohlížeč Tor Browser, který je k dispozici zdarma pro zařízení s operačním systémem Windows, Mac OS, Linux či Android. Cílem tohoto projektu je ochrana uživatelů před sledováním, dohledem a cenzurou.

Zatímco oficiální stránky běží na adrese www.bbc.com/news, jejich kopie na „temném internetu“ je dostupná po zadání adresy bbcnewsv2vjtpsuy.onion (v běžném webovém prohlížeči tato adresa nefunguje). Uživatelé se mohou spolehnout na ochranu proti spoofingu a end-to-end šifrování.

Klepněte pro větší obrázek 
Stránky BBC na dark webu

K dispozici bude verze stránek, jež je dostupná uživatelům ve Velké Británii, nicméně obsah a služby, jež jsou určené pouze pro Spojené království, jako je BBC iPlayer, nebudou kvůli vysílacím právům na dark webu přístupné.

Boj proti cenzuře

BBC ve svém prohlášení uvedla: „Obsah zpravodajství BBC World Service je nyní k dispozici v síti Tor pro uživatele, kteří žijí v zemích, kde jsou stránky BBC News blokovány nebo omezovány. To je v souladu s posláním BBC World Service poskytovat důvěryhodné zprávy z celého světa.“

BBC není zdaleka prvním významným webem, který nabízí svůj obsah na dark webu. Například od roku 2014 je na adrese facebookcorewwwi.onion možné anonymně přistupovat ke stránkám největší sociální sítě Facebook.

Webový prohlížeč Tor Browser, postavený na jádře Firefoxu, je software zaměřující se na ochranu soukromí, který se používá k přístupu na „temný web“. Dokáže skrze distribuovanou P2P síť The Onion Routing skrýt informace o uživateli včetně jeho identity a údajů o poloze, což může lidem pomoci vyhnout se vládnímu dohledu a cenzuře.

Diskuze (40) Další článek: Proč se omezovat jen jedním ohybem displeje: TCL ukázalo tablet ohnutý nadvakrát

Témata článku: Web, Internet, Bezpečnost, Android, Facebook, Firefox, Čína, Velká Británie, Cenzura, Dark web, Hod, BBC, Toro browser, Prohlížeč, Tor Browser, Írán, Adresa, Obsah, Uživatelé, Bbc News, Spojené království, Webový prohlížeč, Zpravodajství, Stránka BBC, Vietnam


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 123

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 229

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11