Bayesův filtr, teorie relativity a antropometrie

Tento týden si asi největší pozornost zasluhuje výročí úmrtí Alberta Einsteina, jedné z nejslavnějších osobností dvacátého století. Za připomenutí však také stojí praotec moderního Bayesova filtrování, představení funkčního videotelefonu či Bertillonova antropometrie.

Einstein: šílený vědec, který změnil svět

Jednu z největších osobností minulého století bezesporu představuje původem německý vědec Albert Einstein. V tomto týdnu si na něj můžeme zavzpomínat u příležitosti výročí jeho úmrtí (18. dubna 1955), které se však nekonalo v rodném Německu, nýbrž na území Spojených států amerických. Albert Einstein se stal vzorem a nejhojněji citovaným teoretickým fyzikem, odkaz jeho práce přetrvává a ještě dlouho přetrvávat bude.

Einsteinovy první dny bytí jsou spojeny s městečkem Ulm, kde se 14. března 1879 narodil. Podle svých později vyslovených vět se s prvním fyzikálně zajímavým okamžikem setkal již v pěti letech – otec mu ukázal kompas a mladý Einstein sám poznal, že něco podle nějakých zákonitostí musí působit na střelku.

Jeho první velký příspěvek na poli vědeckého bádání přišel v roce 1905, kdy publikoval sérii článků. Z nich asi nejznámější je trojlístek o Brownově pohybu, fotoelektrickém jevu a zejména speciální teorii relativity.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: NASA

V polovině druhého desetiletí minulého století Einstein prezentoval obecnou teorii relativity, na níž pracoval takřka deset let a jež ovlivnila celý svět fyziky. V roce 1921 se mu za dřívější vysvětlení fotoelektrického jevu dostalo uznání v podobě Nobelovy ceny.

V dnes chápaném přínosu jeho teorie relativity by odměna měla putovat spíše tímto směrem, nicméně počátkem dvacátých let minulého století byla ještě příliš kontroverzní. Ve třicátých letech se kvůli nástupu fašistického režimu Einstein odstěhoval do Spojených států, kde později získal občanství.

Ve světě internetu lze nalézt mnoho odkazů Einsteinovy práce, které jsou zpracovány v moderním hávu. Za všechny jmenujme například Java applet demonstrující Brownův pohyb, flashové animace srozumitelně prezentující největší objevy či oficiální online archiv.

Další informace:
www.edunet.cz/fyzikove/Einstein.html
www.converter.cz/fyzici/einstein.htm

Odkaz reverenda Bayese v podobě kladiva na spam

Dne 17. dubna je možné si připomenout výročí úmrtí slavného anglického matematika Thomase Bayese. S jeho jménem se dnes počítačoví uživatelé setkávají zejména ve spojitosti s filtrováním nevyžádané pošty. Zmiňovaná technika byla pojmenována na Bayesovu počest, základním stavebním kamenem se totiž staly jeho poznatky v oblasti statistiky a pravděpodobnosti.

Moderní Bayesovo filtrování dokáže ušít vhodnou antispamovou politiku na míru takřka každého uživatele, a to díky počátečnímu „učení“. Oproti více méně statickým jazykovým filtrům, které podle předem definované váhy nežádoucích slov určují, zda je daná zpráva spam, se Bayesův filtr vyznačuje mnohem větší flexibilitou. Uživatel nejprve na několika zprávách filtr „naučí“, kterou poštu má identifikovat jako nevyžádanou, a v budoucnu pak již pouze stále zpřesňuje dosažené výsledky.

Pokud byste do tajů a matematického pozadí Bayesova filtrování chtěli proniknout hlouběji, můžete využít například online dostupného zdroje na serveru Linuxexpres.cz. Rozšíření svého poštovního klienta o externí Bayesovo filtrování, tedy v podobě aplikace, která se „postaví“ do cesty mezi něj a poštovní server, můžete provést například utilitami Spamihilator či Cactus Spam Filter.

Další informace:
en.wikipedia.org/wiki/Bayesian_filtering
email.about.com/cs/bayesianfilters/a/bayesian_filter.htm

Bleskově: nejen technologická všehochuť

Tento týden samozřejmě přináší výročí také několika menších historických událostí, které si však zasluhují alespoň letmou pozornost. Například k datu 20. dubna se váže výročí představení předchůdce moderních videotelefonů.

V roce 1964 totiž tohoto dne spatřilo světlo světa zařízení nazvané Picturephone, přičemž se dokonce těšilo ze skutečného komerčního provozu. Ceny se pohybovaly v rozmezí od 16 do 27 dolarů za tříminutový hovor mezi speciálními telefonními „budkami“ v New Yorku, Washingtonu a Chicagu.

Klepněte pro větší obrázek

Picturephone, průkopník videotelefonů

Svět moderních biometrických technologií zakládá identifikaci člověka na jeho unikátních měřitelných fyziologických či behaviorálních vlastnostech. Kromě unikátnosti je samozřejmě důraz dále kladen na co možná nejmenší proměnlivost v čase.

Dne 23. dubna si lze v této souvislosti připomenout narození francouzského kriminalisty L.A. Bertillona, průkopníka antropometrie. Spektrum vyšetřovacích metod takto obohatil o možnost identifikace na základě rozměrů různých částí těla – původně proměřoval jedenáct atributů, celková pravděpodobnost výskytu dvou lidí se stejnými rozměry tak dosahovala přibližně 1:4 000 000.

Další informace:
www.cnn.com/2000/TECH/computing/09/05/picture.phones.ap/
www.quido.cz/osobnosti/bertillon.htm

Diskuze (12) Další článek: Nová databáze bezdrátových sítí od sdružení Internet pro všechny

Témata článku: Filtr, Albert Einstein, Moderní video, Einstein, Teorie, Moderní háv, Vědecké bádání, Fil, Cactus, Moderní svět, ANT +, Budka, Brownův pohyb, Německý vědec, Teorie relativity, Druhé desetiletí, Teoretický fyzik, Největší objev, Bay, Chicago


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 92

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5