Baterie, která se nabije za 30 sekund

Firma NEC vyvíjí speciální organickou baterii, která se dokáže nabít na 80 procent své kapacity již za 30 sekund. Vydržet by ale měla podstatně déle.

Tato baterie, označovaná jako Organic radical battery, má mít stejnou kapacitu jako současné NiMH baterie. Hlavním rozdílem je ale mimořádně krátká doba nabíjení. Už po 30 sekundách nabití slibuje NEC výdrž 80 hodin přehrávání skladeb na Minidiscu. Tam kde jinde musíte čekat hodinu, zde to máte za zlomek času.

30 sekund je už dostatečně krátká doba na to, abyste nemuseli řešit tradiční problém při odchodu z domova. Vezmete do ruky hudební přehrávač a zjistíte, že je vybitý. Běžně byste jej zase vrátili smutně do šuplíku, ale s těmito bateriemi jej jen připojíte do sítě a než si zavážete tkaničky, máte nabito. Podobná rychlost nabíjení pochopitelně mění celý pohled na spotřebiče s nabíjecími akumulátory. Již není problémem dlouhé nabíjení a na baterie může být téměř cokoli. Případné dobití nebude tak vážným problémem. Vlastnost rychlého nabíjení spolu nese i možnost rychlého vybíjení. Jak baterie rychle energii absorbuje, umí ji i vydat. Díky tomu ji bude možné využít tam, kde je nutné vydání krátké ale velké energie.

Samotná technologie byla firmou NEC prezentována již dříve, lze třeba nalézt tiskovou zprávu už z roku 2001, která popisuje základní principy těchto baterií. NEC úspěšně vyřešil problémy s vodivými polymery a využitím radikálových polymerů se mu podařilo úspěšně vytvořit prototyp baterie. Nyní byly ohlášeny další pokroky, které směřují už přímo k výrobě prvních baterií.

Prvními aplikacemi budou záložní zdroje pro počítače a hybridní benzínoelektrické automobily, kde není velikost baterie zas takovým problémem, postupně se pak počítá s přechodem na menší baterie, které by se už měly objevovat v kapesních zařízeních. V současné době NEC připravuje přestavbu stávajících provozů na výrobu nového typu baterií.

Diskuze (66) Další článek: Netsky.Q chystá na dnes útok proti výměnným sítím

Témata článku: Baterie, BAT, Celý pohled, NAB, Rychlá doba, Podobná rychlost, Battery, Krátká doba, Současný prototyp, Rychlé nabíjení, Polymer, Vážný problém, Nabíjení, První automobil, Rychlé vybíjení


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači