Bart`s PE Builder: vytvořte si live CD s Windows

Pojmem live CD většinou označujeme linuxové a jiné operační systémy, které je možno spustit z CD bez jakékoli instalace do počítače. Stačí jen nabootovat. Ovšem stejně tak si můžete uzpůsobit i svá Windows XP. Tento operační systém může díky tzv. Preinstalled Environment běžet přímo z CD, podobně jako linuxové distribuce.

Plusy / minusy
+ čeština
+ možnost dalších modulů
+ nastavení
– rychlost vytvořeného systému
– počet základních modulů
– nepodporuje 64-bit Windows

Proč vytvářet z CD spustitelnou podobu Windows XP? Odpovědí se nabízí celá řada. Srovnám je s Linuxem. Live linuxové distribuce mají v zásadě dvojí praktické využití. Některé slouží jako pomůcka pro opravu instalovaných systémů (Damn Small Linux, INSERT), jiné pak pro ukázku běžné distribuce (např. live verze Ubuntu). Systém Windows si asi nebudete spouštět z CD, abyste vyzkoušeli jeho funkce, navíc byste se při šíření takového systému zřejmě dostali do střetu se zákonem a licenčním ujednáním. Ovšem využití při opravách, zálohování, odstraňování virů a podobných pracích je velké. Nespornou výhodou je bezproblémová podpora diskových oddílů s NTFS, na kterých si řada live distribucí Linuxu vyláme zuby.

Jak jistě víte, Windows XP v podobě, jakou dodává výrobce, příliš užitečných nástrojů neobsahují. Pokud byste si z ní vytvořili z CD spustitelné prostředí, měli byste k dispozici příkazový řádek, možnost kopírování, případně připojení k síti, ale to je asi vše. Program Bart`s PE Builder vám umožní vytvořit speciální prostředí BartPE, které není ničím jiným než z CD spustitelnou verzí Windows obohacenou o množství užitečných nástrojů. V článku budu mluvit o systému spustitelném z CD, nicméně pomocí Bart`s PE Builderu vytvoříte i bootovací disk DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Bart’s PE Builder je snadno pochopitelný

Související odkazy

Slovník
antivirus
benchmark
DVD
Linux
NTFS
PDF

Stručné představení

Jak říká sám autor, hlavní motivací pro vytvoření BartPE byla dokonalá podpora práce s NTFS diskovými oddíly ze strany WindowsPE. Jelikož měl již řadu zkušeností s tvorbou bootovacích disket, rozhodl se upravit WindowsPE do mnohem použitelnějšího nástroje. V porovnání s Windows PE nabízí BartPE kompletní grafické prostředí (namísto příkazového řádku), s legálním instalačním médiem si můžete BartPE sestavit zdarma a především BartPE je možné libovolně a pohodlně rozšiřovat o další nástroje nebo ovladače. Podpora sítí (včetně klienta pro Netware a VNC) je samozřejmá, včetně změny nastavení za chodu. Zatímco Windows PE od Microsoftu je určeno pro instalace Windows na počítač, řešení Barta Lagerweije směřuje k uživatelům řešícím problémy s počítačem.

Hlavním rozdílem je asi doplněk Nu2Menu, díky kterému získává spustitelný systém nabídku stejnou (nebo velice podobnou), jako běžně nainstalovaná Windows. Pomocí Bart`s PE Builderu jsou do této nabídky automaticky přidány všechny nástroje, které chcete na CD zařadit.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení sítě ve vytvořeném prostředí

Příprava pro sestavení

Po spuštění programu vás přivítá české rozhraní, což je více než příjemné. V jednoduchém okně zadáte cestu k instalačním souborům Windows, cestu k souborům, které chcete přidat na vytvářené CD a výstupní adresář. V něm vznikne výsledná kompilace, která se použije pro sestavení ISO obrazu budoucího CD. Program je schopen vytvořenou kompilaci ihned vypálit na CD. Instalační soubory Windows doporučuji zkopírovat z CD na pevný disk a použít odsud. Vzhledem k množství zpracovávaných souborů se takto celý proces výrazně urychlí.

Pro vypálení si můžete zvolit jeden ze dvou strojů. Jako výchozí je nabídnut StarBurn, k dispozici je i velmi známý CD-Record. V nastavení programu najdete další zajímavé volby, které mohou výrazným způsobem ovlivnit výslednou podobu spustitelného CD. Optimalizaci místa zajistí odstranění duplicitních souborů. Bezchybnost vypáleného média zajistíte ihned po jeho vytvoření kontrolou. Ve speciálních případech je možné vypnout vytváření registrů, souborů, převod velikosti písmen v názvech souborů a jiné.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

Doplňkové moduly

Jakmile zadáte cestu k instalačním souborům Windows, odblokuje se možnost výběru doplňkových modulů. Systém modulů v Bart`s PE Builderu je vytvořen tak, že si můžete vybrat, které programy na CD chcete zařadit a které ne. Ty nejzákladnější jsou přímo součástí distribuce Bart`s PE Builderu. Najdete zde tedy souborový manažer A43, podporu sítě, zálohovač disku a další. Síla modulárního systému však spočívá v tom, že můžete přidávat další programy, které budete potřebovat. Bart`s PE Builder je nachystán například pro Total Commander, Nero Burning Rom, Deep Burner, IrfanView, McAfee VirusScan a další. Nové moduly můžete jednoduše přidat úpravou vzorového konfiguračního souboru.

Pokud se podíváte do složky \plugin, zjistíte, že pro každý modul je vytvořena samostatná složka. Tyto složky mají společnou strukturu. Obsahují nezbytné konfigurační soubory a podsložku files, do které stačí nakopírovat potřebné soubory z konkrétního programu. Je celkem jasné, proč většina modulů není přímou součástí Bart`s PE Builderu. V takovém případě by nemohl být zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr modulů

Rychlost a použitelnost

Jakmile tedy máte nachystány veškeré moduly a další soubory, které chcete na CD zařadit, můžete spustit proces tvorby. Počítejte s tím, že bude trvat několik minut, záleží především na rychlosti pevného disku a rychlosti vypalování. Přesouváno a kopírováno bude velké množství souborů.

Po nabootování z vytvořeného CD vás přivítá grafické prostředí s nabídkou Nu2Menu (výše zmíněná obdoba nabídky Start) a všemi programy, které jste použili jako moduly při vytváření CD. Rychlost není nijak závratná. Záleží především na kvalitě čtecí mechaniky a na tom, jak si poradí s konkrétním médiem. Myslím si, že kvůli aktualizaci je lepší použít přepisovatelné médium, nicméně mám vyzkoušeno, že použití CD-R výrazně urychlí načítání i práci. Ve srovnání s linuxovými distribucemi je tento systém velice líný. Na druhou stranu máte zde dokonalé Windows prostředí, můžete pracovat se známými aplikacemi a upravovat a zálohovat systém podle svých potřeb.

Klepněte pro větší obrázek

Live CD s Windows v akci

Další alternativy

I přes všechny nesporné výhody, které Bart`s PE Builder má, jsem měl pocit, že vytvořené CD stále není dokonalé. Hledal jsem různé alternativy a doplňky. Na stránkách mého oblíbeného projektu Ultimate Boot CD jsem našel i zmínku o projektu UBCD4Win, za kterým stojí Benjamin Burrows. Tento projekt ke svému zprovoznění potřebuje právě Bart`s PE Buildera, ke kterému přidává veliké množství nejrůznějších modulů. Získáte výběr z několika souborových manažerů, různé nástroje pro testování, defragmentaci, opravy a zálohování disků, antivirové programy, internetový prohlížeč Firefox, prohlížeč souborů PDF, vypalovací nástroje, podporu pro linuxové oddíly, mnoho síťových programů, nástroje pro práci s hesly, benchmarky a další.

Zprovoznění UBCD4Win je velmi jednoduché. Stačí podle návodu vše nakopírovat k souborům připraveným u Bart`s PE Builderu a CD vytvořit již známým způsobem. K dispozici je i rozšiřující balíček s dalšími ovladači, které nejsou součástí instalačních souborů Windows.

Zajímavé komerční řešení nabízí i český tvůrce antivirového programu avast!. Alwil Software nabízí na svém avast! BART CD (všimněte si toho názvu) spustitelnou podobu Windows, několik užitečných nástrojů a především integraci s antivirovým programem. Vyřešeny jsou i jeho aktualizace. Ale o tom snad někdy příště.

Klepněte pro větší obrázek

UBCD4Win nabízí mnoho dalších užitečných nástrojů

Bart’s PE Builder 3.1.10
produkt pomůcka pro tvorbu z CD spustitelných Windows
výrobce Bart Lagerweij
web www.nu2.nu/pebuilder
cena zdarma pro použití doma nebo ve vlastní firmě
systémy Windows XP/2003

Témata článku: Windows, Speciální nástroj, Velká aktualizace, Windows Live, CD, Velká motivace, Známý systém, Modul, CD Linux, Instalační systém, Instalovaný ovladač, Instalovaný systém, CD Burner, UBC, Vytvořené prostředí, Jednoduchá oprava, Český tvůrce, Diskový oddíl, Instalační CD, Spustitelný soubor, Bart

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu