Barracuda 7200.11 a ES.2: půl terabajtu zmatených dat

Otestovali jsme dva zástupce z nové řady disků, kterým k dosažení půlterabajtové kapacity stačí dvě plotny.
Barracuda 7200.11 a ES.2: půl terabajtu zmatených dat
Kapitoly článku

V našem testu se tedy ocitla opravdová půlterabajtová Barracuda ES.2 a Barracuda s firmwarem 7200.11. Proč zrovna tato kapacita, a ne rovnou terabajtový model? Krom toho, že testů terabajtových Barracud najdete na internetu nespočet, to bylo hlavní lákadlo – totiž pouhé dvě plotny, díky kterým je disk oproti modelům s více plotnami tišší, má nižší spotřebu, méně se zahřívá a hlavně – má lepší poměr cena/gigabajt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Disky lze zapojit pomocí Serial ATA rozhraní a S-ATA napájení. Výrobce dodává disky kvůli zpětné kompatibilitě nastavené pro pomalejší rozhraní SATA 1,5 Gb/s, v případě, že vaše deska stejně jako vetšina novějších desek podporuje SATA 3,0 Gb/s, stačí odstranit malý jumper uprostřed zadní strany disku.

Klepněte pro větší obrázek

Půlterabajtovým diskům pomalu předávají štafetu dlouhou dobu nejvýhodnější třistadvacítky. Ještě před pár dny byly Barracudy z nové řady pevnými disky s největší kapacitou ploten, které se prodávaly. Díky tomu se těmto diskům podařilo překonat bariéru 100 MB/s při sekvenčním čtení,  které se prodávaly. Dnes už to není pravda, Seagate trumfla nová řada Samsungů SpinPoint F1 s kapacitou 334 GB na plotnu, kterým pro terabajtovou kapacitu postačí tři plotny.

Barracudy jsme porovnali se čtveřicí půlterabajtových disků z předcházejících testů – tři z nich jste mohli najít ve velkém testu disků, Samsung Spinpoint HD501LJ byl stejnou metodikou testován v Computeru 6/07.

Pro testování výkonu disků jsme použili programy HDTach, Everest, Ultimate, H2benchW a test disků z PCMark05.

Skupina syntetických testů obsahuje dílčí výsledky z měření přístupové doby a sekvenčních přenosů. Přístupová doba má obrovský vliv na práci s menšími soubory i vyhledávání dat po disku. V praxi ji pocítíte ve většině aplikací nebo při startu systému.

Rychlost sekvenčního čtení – oblíbené grafy z programů jako HDTach či HD Tune si v praxi tolik neužijete, protože odpovídá přenosu nebo načítání velkého bloku dat, který je uložený na jednom místě disku a není fragmentovaný (typicky velké soubory jako video). Náramně vhod ale přijde v případě, že budete disk udržovat defragmentovaný a budete jej používat právě k činnostem jako je nahrávání a stříhání videa.

Sada aplikačních testů využívá hlavně programy H2benchW, který napsali redaktoři renomovaného německého časopisu c’t, a diskové části testů PCMark05. Oba tyto programy obsahují záznamy diskových operací různých činností, které pak používají k měření výkonu. V tabulce pak najdete přenosové rychlosti při různorodých činnostech, které reprezentují, jak rychle jsou disky schopny zpracovávat požadavky v daných situacích. Stařičký H2benchW pracuje na nízké systémové úrovni mimo diskový oddíl a navzdory svému stáří patří k nejlepším dostupným testům.

Jako platforma pro testování posloužila deska s aktuální čipovou sadou Intel s nejmodernější verzí jižního můstku ICH8R (MSI P965 Platinum). Řadič pracoval v režimu RAID u všech disků a systém Windows XP Professional SP2 EN. Pro testy využívající diskové oddíly (PCMark05 a FC Test) byl použit souborový systém NTFS. 

Nové Barracudy jsme porovnávali s následujícími disky: 

 Western Digital WD5000KSSamsung SpinPoint HD501LJHitachi T7K500
 
HDT725050 VLA360
Hitachi 7K500
 
HDS725050 KLA360
Seagate 500 GB 7200.11 ST3500320ASSeagate 500 GB ES.2 ST3500320NS
Kapacita465,8 GB465,8 GB465,8 GB465,8 GB465,8 GB465,8 GB
Vyrovnávací paměť16,0 MB16,0 MB16,0 MB16,0 MB32,0 MB32,0 MB
Počet ploten433522
Počet hlaviček8661044
Udávaná průměrná přístupová doba čtení8,9 ms8,9 ms8,5 ms8,5 ms8,5 ms8,5 ms
RozhraníSATASATASATASATASATASATA
NapájeníSATA, molexSATASATA, molexSATA, molexSATASATA
Hmotnost600 g650 g640 g700 g530 g530 g
Udávaná hlučnost při nečinnosti28 dB27 dB30 dB31 dB25 dB25 dB
Cena2 600 Kč2 800 Kč2 900 Kč3 900 Kč3 200 Kč3 840 Kč

 

Témata článku: Video, Windows, Model S, Firmware, Everest, Diskový oddíl, Drive & amp, Disko, Udávaná doba, Sekvenční čtení, Test, Barracuda, Bar, Jumper, Půl, Disk zapojený, Nálepka, Sekvenční zápis, První generace, Nejvýhodnější kapacita, Model, Podobný zážitek, Clear, První model, Předcházející test


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 153

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk