Barevný PostScript 3 za 89900 Kč

Firma Tektronix v polovině října uvedla na trh čtyři barevné stránkové tiskárny, které zaujmou jednak inovacemi v technologii, jednak cenami začínající překvapivě nízko.
První osmistránková laserovka od Hewlett-Packard nesoucí stručný název LaserJet, stála v roce 1984 celých 3495 USD. To je něco přes sto tisíc korun československých (ale proč přepočítávat, když dostat ji v té době do Čech bylo nemožné a vlastně ji tady ani nebylo k čemu připojit). Černobílou laserovku dvojnásobného výkonu s podstatně dokonalejšími vlastnostmi dnes koupíte za čtvrtinu zmíněné ceny. Je to málo, moc? Ne, ne, to je dosti malý pokles ve srovnání s jinými oblastmi! Vždyť průměrná cena barevné tiskárny klesla za pouhé čtyři roky čtyřikrát!

Firma Tektronix, která je v oblasti barevného stránkového tisku světovou jedničkou (to není marketingový superlativ, ale dnes již historický fakt; jen na evropském trhu měla loni 31% podíl v barevném tisku), v polovině října uvedla na trh čtyři barevné stránkové tiskárny, které nám uživatelům motají hlavu hned dvojnásob – jednak inovacemi v technologii, jednak cenami začínající překvapivě nízko.

Černobílá teď, barevná zítra
Lákavou variantou pro spořivé podniky je nepochybně síťová laserová tiskárna Phaser 740L, jejíž cena je stanovena na 64 900 Kč, což je jen o něco více než parametry srovnatelné modely konkurence (16 MB RAM, síťové rozhraní). Kouzlo je ale ukryto ve skutečnosti, že tiskárnu sice koupíte jako černobílou, ale po dokoupení barevných tonerů ji můžete využívat jako barevnou a upgradovat tak na model Phaser 740 (nebo jeho ještě dokonalejší mutace). Pro všechny modely 740 řady je společné, že mají rychlost 16 čb (5 barevných) stránek za minutu, černobílé rozlišení 1200 dpi, PostScript 3 (!!) a standardní síťové rozhraní. Nejlevnější barevný kus Phaser 740 přijde na 88900 Kč, což je i po Invexu při zvážení okolností směle nejlepší nabídka na trhu (velmi blízko je Minolta, také QMS). Jen u Tektronixu však z černobílé laserovky uděláte barevnou za příplatek 24000 tisíc.

Rychlost, při které tuhne inkoust v žilách
Zřejmě nejrychlejší barevnou stránkovou tiskárnou je nový Phaser 840 – ten dociluje totiž dvojnásobku běžně dosahované rychlosti barevných laserovek, tedy celých 10 stran za minutu (a to jako pro černobílý, tak pro barevný tisk). Obojí při minimálním rozlišení 1000 dpi a nejvyšším 1200 dpi u nejdražšího modelu. Jeho palivem je tuhý inkoust dodávaný v úhledných kostečkách, jejichž instalace do tiskárny spíše pobaví než zatíží.

Obchodním manévrem Tektronixu je v případě tohoto modelu možnost odběru libovolného množství černobílého inkoustu naprosto zdarma, což samozřejmě časem ani spořivému šéfovi nedá... Cena základního modelu je 134 tisíc korun, tedy asi o třetinu více než u nejlevnějších laserovek konkurence i Tektronixu. Výhodou tuhého inkoustu je, že barvy tisku jsou mnohem zářivější než u jakékoli jiné technologie (není divu, když po nich zůstává úplná glazura), a škála potisknutelných materiálů je mimořádně široká.

Pro grafiky barevná A3
Konkurence se zachvěje i při pohledu do ceníku Tekronixu u barevné laserovky Phaser 780. Její cena už se sice pohybuje poněkud výše – od 249 tisíc korun, ale zato zvládá opravdu chvályhodné věci: rozlišení 1200 dpi v barvě, v ceně je PostScript 3, síť, rychlost v černobílé 16 a v barvě 4 strany za minutu. Tuhle obludu ocení spíše větší grafická studia nebo kopírny (také pro možnost přímo připojit skener a získat tak kopírku).

Tektronix potěšil, konkurence ale nespí
Tah Tektronixu je jasným výsledkem snahy udržet si dominantní podíl na trhu s barevnými tiskárnami a začít lákat nerozhodné příznivce černoty. Hewlett-Packard, Lexmark a další mu v Evropě šlapou na paty, takže by byl nerozum připravit se o smetanu dalších barvožíznivých let. Podle analytiků by se totiž měl trh s barevnými tiskárnami mezi roky 1998 a 2002 zvýšit o 57 %, přičemž má nadále pokračovat pokles zájmu o černobílé barevné tiskárny, který probíhá právě na úkor inkoustových a barevných stránkových tiskáren. Ceny prostě budou dále rychle klesat.

Sluší se zmínit, že dolarovým obratem dvoumiliardový Tektronix je v Čechách zastoupený firmou PS-Pro, díky níž jsme se mohli účastnit konference Tektronixu pořádané v září v Londýně. Barevné tiskárny různých technologií (pevný inkoust, laser, …) tvoří 35 procent obratu Tektronixu. Zbývajících 65 procent obratu je obratem divize vyrábějící měřicí přístroje a video-komunikační techniku.

Váš názor Další článek: Intel hodlá obsadit všechny trhy

Témata článku: Video, Lexmark, Měřicí přístroj, Cena začínající, Postscript, QMS, Bar, Konkurence, Nejlevnější model, Historický fakt, , Barevné tiskárny, Tisíc korun, Pevné palivo


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5