Barevný laser na doma: osm tiskáren v testu

Ceny barevných laserových tiskáren se blíží částkám, za které se ještě před pár lety prodávaly barevné inkoustové tiskárny. Nejlevnější barevné laserovky už pořídíte za méně než sedm tisíc korun a tak se pomalu, ale jistě, tlačí i do domácností. Dnes srovnáme osm barevných tiskáren v ceně do dvanácti tisíc s DPH.

Laser nebo LED?

Laserová tiskárna
Pro pochopení funkce laserové tiskárny je potřeba porozumět elektrofotografickému procesu, který se dá shrnout následovně: světla ze zdroje prochází přes složitý systém čoček a rotujících zrcadel, které vychylují laserový paprsek po celé délce válce. Tento zdroj světla, řízený procesorem tiskárny svítí na fotocitlivý válec a vytváří na něm kladně nabitý elektrický náboj, který působí v kombinaci se záporným nábojem jako magnet. Válec rotuje nad zásobníkem toneru a přichytává malé částečky toneru tam, kde bylo místo osvíceno laserem (toner má záporný náboj). Poté válec prochází v blízkosti kladně nabitého papíru, na který se přenese toner, a tak se vytvoří obraz, který je nakonec zafixován v zapékací jednotce tiskárny při teplotách kolem 200 ºC.

LED tiskárna
Zdrojem světla je v tomto procesu pole tisíců jednotlivých svítivých LED diod (z ang. Light Emitting Diode) o šířce optického válce, které svítí přes koncentrické čočky přímo na jeho povrch. Ostatní postupy a procesy jsou totožné s klasickými laserovými tiskárnami. Nespornou výhodou této technologie je menší prostorová náročnost, minimální počet pohyblivých částí a tím i pravděpodobnostně vyšší spolehlivost. Průkopníkem této technologie je společnost Oki, ale s úspěchem ji využívají i jiní výrobci.

Není to tak dávno, kdy byl pojem barevná laserová tiskárna synonymem pro obrovský stroj za desítky až stovky tisíc korun určený pro profesionální nasazení. Pro domácí využití to byl jen vzdálený sen a často si takový luxus nemohly dovolit ani menší firmy.

U inkoustových tiskáren už se s monochromatickým tiskem téměř nesetkáte, v případě laserové technologie však černobílé stroje pevně zapustily kořeny a ještě donedávna se nezdálo, že by jejich pozice byla nějak vážně ohrožena. Požadavky trhu však vedly k rozvoji a zlevnění barevné tiskové technologie natolik, že provozní náklady i pořizovací ceny klesly nebezpečně blízko k černobílým laserovým tiskárnám. U nově pořizovaných zařízení se proto rozhodně vyplatí zvážit, zda přece jen nebude barevný tisk občas potřeba.

Dokáží ale barevné laserovky konkurovat dobrým inkoustovým tiskárnám? Nabízí se odpověď, že mají výrazně nižší tiskové náklady, je tomu ale opravdu tak? Záleží samozřejmě na tom, co od laserové tiskárny očekáváte. Pokud je to fotografická kvalita tisku, musíte vzít v úvahu, že většina laserových tiskáren netiskne na fotografický papír a z toho důvodu nikdy nedosáhnete takové kvality, jakou poskytne inkoustový tisk na tato drahá speciální média.

Laserové tiskárny zase daleko lépe tisknou na běžný kancelářský papír. U některých z testovaných modelů (např. Canon nebo Epson) je navíc použit velmi kvalitní toner, který na výtisku vytváří lesklou fotografickou vrstvu a pomalu tak připravuje inkoustové tiskárny o výhodu, kterou jim poskytuje fotopapír. Ale pozor, ne všechny laserové tiskárny dokáží tuto fotografickou vrstvu produkovat. Ty s nejlevnějšími tiskovými náklady (např. Samsung) jsou fotografickým výtiskům hodně vzdáleny.

Laser je výhodný

Nejlepším využitím pro barevné laserové tiskárny je jednoznačně hromadný tisk v počtu desítek či stovek listů – například firemní letáky. Mimořádně příznivá je totiž okolnost, že po zpracování obrazového materiálu od počítače se výstup „otiskne“ na obrazový válec v tiskárně a potom už jen stačí tuto předlohu při patřičné teplotě „zapékat“ na papír. Díky tomu jsou laserové tiskárny schopny dosáhnout rychlostí, o kterých si ty inkoustové mohou nechat jen zdát. Nezáleží na tom, jak kvalitní je tištěný obraz – rozdíl je pouze u černobílých či barevných tisků. Je samozřejmé, že vytištění první stránky zabere více času. Než se předloha zpracuje v počítači a pošle do tiskárny, která má svoji vlastní poměrně velkou paměť, chvíli to trvá. Nicméně tiskárna si pak předlohu podrží v paměti a nadále nezatěžuje procesor ani paměť počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Laserové tiskárny se skvěle uplatní také jako síťové tiskárny, protože většinou obsahují interní tiskový server (printserver), díky němuž se dají připojit přímo k počítačové síti. Nemusí tak být připojeny u konkrétního počítače, který by byl tiskovými úlohami zbytečně zatěžován.

Hlavně pro cizince

Jak bylo uvedeno výše, většina současných laserových tiskáren dokáže tisknout v takové kvalitě, že je lze využít třeba i k vytváření rodinných fotoalb či jiných obrazových sbírek. Poměr ceny a kvality hodně příznivý. Při pohledu na tiskové náklady je navíc zřejmé, že se dají skvěle použít i k tisku běžných kancelářských dokumentů, textů apod.

Přestože ovládání laserové tiskárny není složité, je vhodné znát alespoň základy nějakého cizího jazyka. Česky se totiž domluví jen některé modely. Brzy si jistě zvyknete i na různé záludnosti při vyměňování tonerových kazet a naučíte se porozumět také nabídce na ovládacím displeji.

Aby mohly tiskárny vůbec tisknout grafiku, potřebují použít nějaký tiskový jazyk. Takový jazyk může být buď vyvinut u jednotlivých výrobců (např. Samsung PL-C, HP PCL), nebo mohou tiskárny používat velmi rozšířený Adobe PostScript, který je vhodný pro oblast profesionálních grafických programů. V poslední době se rozmáhají tiskárny využívající jazyka GDI (Graphical Device Interface), který podporují pouze Windows. GDI se stará o zpracování stránky na úrovni operačního systému a tiskárna tak může ušetřit vlastní procesor i část paměti.

Ceny, doplňky, možnosti

Zaměřili jsme se na produkty v cenové hladině kolem deseti tisíc korun.

V části „Jak jsme testovali“ uvádíme, že tabulková cena za stránku je uvedena na normostranu a je pouze orientační. Přesto v porovnání s inkoustem vychází podstatně lépe. Navíc musíte vzít v úvahu, že rovněž obrazový válec má omezenou životnost a po několika desítkách tisíc kopií jej budete muset vyměnit, což nebývá levné. Po určité době je u některých modelů třeba vyměnit také přenosový pás, zapékací jednotku nebo zásobník odpadního toneru.

 

Při srovnání inkoustových a laserových tiskáren mějte však na paměti, že tonerové kazery jsou hodně drahé (řádově tisíce korun). Vydrží sice poměrně dlouho, nicméně jednorázová investice bývá značná.

Klepněte pro větší obrázek

Připojení k počítači je vždy řešeno přes standardní port USB, který bývá často doplněn starším paralelním (LPT) portem. Někdy je možné použít i síťové připojení. Dejte si však pozor – datový kabel velmi často nebývá součástí základního balení, takže budete muset nějaký přikoupit. Připojení pomocí bezdrátové sítě Wi-Fi neumožňovala žádná z testovaných tiskáren. K některým lze však síťovou kartu pro bezdrátové připojení dokoupit.

Přidaná hodnota

Co se týče ostatní výbavy tiskáren, v základním balení nedostanete kromě startovních tonerů prakticky nic. Všude ale máte možnost něco přikoupit – například dodatečný zásobník na papír. Obvykle bývají základní součástí dva: jeden v zásuvce na velké množství papíru a jeden doplňkový na občasné použití speciálního materiálu. Velmi zřídka je v nabídce duplexní jednotka pro automatický oboustranný tisk. Žádná z testovaných tiskáren ji ale v základní výbavě neobsahovala. Na čtečku paměťových karet taktéž nenarazíte ani u jedné testované tiskárny, pouze Minolta Magicolor 2530DL má k dispozici vstupní port USB pro čtení z fotoaparátu podporující Pict Bridge. Pro plnohodnotnou funkci (tisk indexů a fotografií v nejvyšším rozlišení) je však nutné tiskárnu dovybavit alespoň 128MB paměťovým modulem.

Jak je vidět, výrobci se dnes snaží dostat na trh kvalitní, ale přitom cenově přístupné černobílé i barevné laserové tiskárny. Zejména ceny barevných modelů v poslední době strmě klesají a v dnešní době jsou tak běžnou součástí firemního vybavení. Pomalu však přichází doba, kdy se začnou šířit i do domácností. Kdy se tak stane, bude záležet také na vás.

Testu barevných tiskáren se zúčastnily následující modely:
 

Canon LaserShot LBP5000 Epson AcuLaser C1100 HP Color LaserJet 1600 Konica Minolta Magicolor 2530DL
Canon_LBP5000_1.jpg
Epson_AcuLaser_C1100_1.jpg
HP_Color_LaserJet_1600_1.jpg
X_Konica_Minolta_Magicolor_2530DL_1.jpg
Lexmark C532n Oki C3300n Samsung CLP-600N Xerox Phaser 6110N
Lexmark_C532dn_1.jpg
Oki_C3300_1.jpg
Samsung_CLP-510_1.jpg
Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Linux, Tiskárny, Laser, Tisk, Konica Minolta, HP Color Laserjet, Kvalitní kousek, HP Laserjet, Nejvyšší hodnocení, Fotografická kvalita, Černý text, Modrý nádech, Kancelářský papír, Lexmark, Lesklý papír, Barevné tiskárny, Naměřený čas, Kompletní lokalizace, Elektrický náboj, Centrum, Test, Kontrolka, Minolta, Výsledné číslo, HTTP, Tiskárny na Heureka.cz