Barevný, hravý, od Sony

S malým rozlišením displeje a neexistujícím zvukovým výstupem počítačů Palm se vypořádal model Sony Clié PEG N700C, který přinesl rozlišení 320×320 bodů a kvalitní zvuk. Po této revoluci už následovala jen evoluce a posledním kouskem řady je recenzovaný model N760C.
Tento článek vyšel v časopisu Computer 23/01, který vyšel 29.11.2001.

Pavel Nygrýn

Ještě nedávno to vypadalo, že multimediální počítač do dlaně může existovat pouze ve spolupráci s Windows CE. Na druhé straně stál Palm OS, který je mnohem jednodušší, a počítače s tímto systémem jsou lehčí a déle vydrží. Další nezanedbatelnou výhodou je existence tisíců programů pro tento systém. Při pohledu na displej zase vedou Windows, protože 160 × 160 bodů u Palmu příliš neoslnilo. Tohle všechno si v Sony moc dobře uvědomovali, když vsadili na Palm OS.

Starý kabát, nový systém

Právě s malým rozlišením displeje a neexistujícím zvukovým výstupem se vypořádal model Sony Clié PEG N700C, který přinesl rozlišení 320 × 320 bodů a kvalitní zvuk. Po této revoluci už následovala jen evoluce a posledním kouskem řady je recenzovaný model N760C.

Největší změnou je zbrusu nový systém ve verzi 4.1. Ten mimo jiné umožnil použít všech 65 535 barev, které Clié umí zobrazit. Ve spolupráci se skutečně kvalitním TFT displejem je možno konečně zobrazovat i fotografie nebo podrobné mapy.

Displej patří mezi nejlepší v kategorii počítačů do dlaně. Na rozdíl od většiny konkurentů je totiž dobře čitelný i bez zapnutého podsvícení, což lze ocenit třeba na přímém slunečním světle, kde mají podsvícené displeje vážné problémy. Pokud je podsvícení použito, lze samozřejmě jeho intenzitu regulovat.

Zahoďte walkmana

Klepněte pro větší obrázekModely sedmistovkové řady mají zabudovaný DSP čip pro přehrávání hudby ve formátu MP3. Přehrávání si tak vezme asi 12 % výkonu procesoru, což neomezí běžnou práci s Palmem. Škoda jen, že dodávaný přehrávač nepodporuje vysoké grafické rozlišení a oproti ostatním aplikacím vypadá „zubatě“.

Sluchátka s dálkovým ovládáním patří mezi špičku. Dálkový ovladač funguje i v případě, že je Clié zablokováno tlačítkem Hold a má vypnutá tlačítka i displej. Pokud by někomu lehká sluchátka nevyhovovala, je možné připojit cokoliv jiného. Sluchátka jsou do ovladače připojena přes standardní 3,5mm konektor.

MP3 je také potřeba někam uskladnit. U Sony k tomu slouží firemní standard – MemoryStick. Toto médium o velikosti 8 MB je součástí dodávky.

Uživatelé Palmů a kompatibilních zařízení byli vždy zvyklí na extrémně jednoduché ovládání. I zde je synchronizace dat a aplikací bezproblémová. Stejně jako všechna moderní zařízení používá také Sony u své kolíbky rozhraní USB. Příjemným překvapením je konektor pro dobíjení. Ten lze po odpojení z kolíbky připojit přímo do Clié, takže s sebou nemusíte na cesty vozit kompletní kolíbku.

Data můžete kopírovat i na paměťovou kartu. Stačí přepnout Clié do speciálního režimu a karta se ve stolním počítači objeví jako výměnný disk. Data můžete také přesouvat mezi interní pamětí Clié a paměťovou kartou, přičemž je možné z karty spouštět i aplikace.

Maximálně kompatibilní

Klepněte pro větší obrázekPři našich testech se ukázalo, že Clié i nový Palm OS jsou kompatibilní se staršími aplikacemi. V nastavení přístroje lze vybrat, zda bude aplikace zobrazena pomocí nových fontů v rozlišení 320 × 320, nebo pomocí zdvojení pixelů ve „starých“ 160 × 160 bodech. Druhou možnost oceníte zejména u her a podobných graficky náročných aplikací.

Změny, které prodělají staré aplikace, jsou velmi příjemné. Nové fonty jsou mnohem méně zubaté a podstatně čitelnější. Pokud je navíc aplikace připravena na vysoké rozlišení, uvidíte mnohem více informací najednou.

Stejnou kompatibilitu zaznamenáte i na straně stolního počítače. Všechny programy, které se synchronizovaly s mým Palmem IIIc, spolupracovaly beze změny i s Clié.

Obal prodává

Novinek uvnitř bylo tolik, že se k popisu fyzického provedení dostáváme až nakonec. Kombinace plastu a kovu na pouzdře Clié působí elegantně a navíc je dostatečně robustní. Totéž se nedá říct o tlačítkách. Mají velmi malý zdvih a viklají se. Při testech na krásnější polovině lidstva se ukázalo, že jejich mačkání není s dlouhými nehty žádný med. V tomto bodě byly konkurenční modely lepší. Oproti nim zase Sony získává svým JogDialem – otočným tlačítkem na boku přístroje, které funguje podobně jako třeba kolečko myši.

Originální je také kryt – odklápí se nahoru a tvoří jej jakási stříbrná hi-tech koženka. Gesto, kterým kryt ledabyle jednou rukou odklopíte, by vám mohl závidět i James Bond.

Plusy a mínusy:

+ mp3 přehrávač
+ displej
+ výdrž
cena
tlačítka

Parametry:

procesor Motorola DragonBall VZ 33 MHz
operační systém Palm OS 4.1
paměť 4 MB Flash + 8 MB RAM
displej 320 × 320 bodů, TFT, 16bitové barvy
audioformáty ATRAC a MP3
paměťová karta MemoryStick
vstupy a výstupy Audio, MemoryStick, IrDA
kolébka USB s nabíječkou
rozměry 119 × 71 × 17 mm
hmotnost 160 g
počítač do dlaně Sony Clié PEG-N760C
Zdroj: Tespo, Praha
Telefon: (02) 61 21 18 16
Cena: 30 630 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (11) Další článek: Aktualizace ovladačů pro Sound Blaster Live!/Value/5.1

Témata článku: Windows, Sony, Sluneční světlo, Podsvícení, Sluchátka k počítači, Starý počítač, Nová nabíječka, Sony Walkman, Recenzovaný model, Firemní standard, Walkman, Hold, James Bond, Starý systém, Bar, Bond, Nová sluchátka, Vysoký zdvih, Starý přístroj, Kvalitní kousek, Nový kabát, Kabát, Zapnuté podsvícení, Med


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky