Barbaři před branami Křemíkového údolí

Adobe má být pohlcena Quarkem? A není to náhodou kachna roku?
Poslední týden kuriozitami opravdu nešetřil: v oblasti počítačové grafiky a desktop publishingu byl učiněn (zatím neúspěšně) jeden z nejméně pravděpodobných "nájezdů". Bezpochyby nejvýznamnější firmu v oblasti DTP, společnost Adobe Corp. hodlal "v hotových" odkoupit Quark Inc., rovněž významná společnost v tomto oboru, ale přece jen mnohem menší.

Quark učinil akcionářům firmy Adobe nabídku, že ji odkoupí za tzv. premium, tj. současní vlastníci by dostali více peněz za své akcie, než kdyby je prodali podle momentálního kurzu na burze (to je ovšem zcela normální, standardní způsob - při odkupech celých firem je premium vždy aplikováno). Nebyly zveřejněny podrobnost, firma Quark uvádí, že výše této prémie byla lákavá a navíc: odkoupení takto velké firmy za hotovost je nezvyklý jev, kterému se obvykle těžko odolává.

Quarku totiž nic jiného nezbývalo. Nemohl nabídnout klasický "merger", tedy výměnu akcií - firma je privátní a žádné akcie tudíž nemá. Což je na té záležitosti vůbec nejneobvyklejší, protože odkoupení firmy, která je kotovaná na burze (a nepatří mezi trpaslíky) soukromou firmou je věc nevídaná. Quarku coby soukromé firmě nikdo nevidí do účetnictví, takže se ani neví, jaký má obrat, o zisku ani nemluvě (firma sama nevydává žádná stanoviska). Quark Inc. je navíc spíše rodinná firma, ve vlastnictví programátorů arabského původu, a i tím se hodně vyděluje z amerického standardu.

Quark si s firmou Adobe tvrdě konkuruje v jedné oblasti - v základním a univerzálním programu pro náročnější Desktop Publishing. Zde má Quark svou vlajkovou loď - QuarkXpress, který drží podle odhadů 36% trhu. Adobe má PageMaker, který o více než deset procent zaostává, a pak specializovaný FrameMaker. Quark sám udává, že by musel po spojení PageMaker odprodat třetí firmě, aby mu koupě u antimonopolního úřadu vůbec prošla.

Zatímco má Adobe roční obrat okolo miliardy, je Quark zřejmě třikrát až čtyřikrát menší. Jenomže: QuarkXPress se prodává jako divý skoro bez reklamy a firma může mít roční zisk okolo stovky miliónů dolarů (!); Adobe naopak v poslední době prochází špatnými časy, akcie firmy prudce klesají a tržní kapitalizace firmy je na 1.8 miliardy dolarů (ovšem zisk za poslední čtyři kvartály činil 155 mil. USD) - v každém případě by Quark musel svou koupi financovat z nějakých jiných zdrojů.

I když se koupě zatím neuskutečnila pro velice tvrdý odpor firmy Adobe, není vyloučeno, že Quark ještě přitvrdí - a může si svůj cíl splnit. Drtivá většina akcií Adobe je totiž v rukou tzv. institucionálních investorů, kterým je v případě prodeje svých akcií srdečně jedno, když nový "barbarský" majitel firmy napochoduje do Adobe a udělá tam palácovou revoluci - tito investoři mají podíly v dalších stovkách firem a vnímají je pouze jako prostředek ke zhodnocení investic. Je navíc ovšem jen možné, že firma Quark určitým způsobem provokuje a znejisťuje Adobe v okamžiku, kdy jsou její akcie nejníže za několik let - určitě tím dosáhla svého cíle, protože akcie firmy ihned o několik dalších procent.

Váš názor Další článek: Potvrzeno: chyba je i v Microsoft Jet!

Témata článku: Křemík, Firma, Poslední odhad, Brána, Akcie, Údolí, Křemíkové údolí, Špatný čas, Trpaslík, Bar


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5