Banky přes Internet III. – NetBanka

10. prosince 2001
Kino jako řemen SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
V dnešní třetí částí naší výpravy za bankami, u nichž můžeme ovládat svůj účet pomocí počítače přepojeného k Internetu, se vypravíme do Živnostenské banky, která v rámci svých služeb provozuje mimo jiné také službu NetBanka. O co že se jedná? Na to se za chvíli podíváme…
Co že to je?

Jde o službu, pomocí které můžete prakticky kdykoli pracovat se svými bankovními účty vedenými u Živnostenské banky, a to prostřednictvím Internetu. Služba byla poprvé spuštěna 1.dubna 2000, od té doby byla v listopadu roku 2000 integrována do systému s ostatními kanály přímého bankovnictví ŽB (TeleBanka, Call Centrum,..), a v od 16.srpna tohoto roku nabízí mimo jiné také zahraniční platební příkazy, možnost použití starých platebních příkazů jako jakýchsi „šablon“ pro nové a také nový vzhled profilu klienta.

Co s tím?

K účtu se dá přihlásit odkudkoli z prakticky každého počítače s nainstalovaným operačním systémem Windows 95 a vyšším, obsahujícím nainstalovaný internetový prohlížeč podporující zobrazování komponent programovaných v jazyce JAVA (takže by měl postačovat některý novější Internet Explorer).

Co to umí a kolik to stojí?

Mezi tímto systémem umožněné operace patří všechny základní bankovní transakce, jako např.:
  • platby v Kč a zahraničních měnách v rámci Živnostenské banky
  • platby v Kč a zahraničních měnách v rámci tuzemských i zahraničních bank
  • jednorázové termínované vklady v Kč a v cizích měnách
  • sledování pohybů a zůstatků na účtech
  • kurzovní lístek a sazby termínovaných vkladů
  • sledování vyřazených platebních příkazů a např. informace o konstantních symbolech
Pro nepodnikající fyzické osoby je vedení účtu zdarma, což je jistě zajímavé plus mezi konkurenty.

Bezpečnost

Pro bezpečné používání služby je třeba znát přihlašovací jméno a heslo a také „certifikát“, přičemž jméno je jako obvykle pevné a heslo se dá libovolně měnit. NetBanka používá pro komunikaci kanál SSL s šifrováním o délce klíče 128 bitů. Vše ostatní se děje přes tzv. certifikační autoritu, která je schopna certifikáty na přání a žádosti uživatele měnit, tj. zrušit a vygenerovat nový. Po pěti chybných pokusech o přihlášení se služba z bezpečnostních důvodů zablokuje a je nutno osobně na pobočce Živnostenské banky požádat o odblokování. Některé funkce NetBanky, při nichž dochází k zúčtování peněžních prostředků klienta, jsou zajištěny navíc podpisovým certifikátem, který je také generován certifikační autoritou.

Máte zájem?

Pokud vás tento systém zaujal, podívejte se na stránky Živnostenské banky na další informace nebo navštivte kteroukoli pobočku banky, kde vám jistě rádi poradí.
Diskuze (5) Další článek: Kino jako řemen

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Ostatní kanál, Platební systém, Bezpečné používání, Měna, Ban


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X