Banky přes Internet I – E-banka

Ovládání bankovního účtu přes Internet dnes již nabízí více než deset bank v ČR, ze kterých byla jako první v tomto oboru E-banka. V tomto malém seriálu se podíváme podrobněji na všechny z nich, ukážeme si ovládání, bezpečnost a také poplatky a možnosti.
V dnešní době moderního bankovnictví se stává standardem ovládání bankovního účtu přes Internet. Dnes již tyto služby nabízí více než deset bank v ČR, ze kterých byla jako první v tomto oboru E-banka. V tomto malém seriálu se podíváme podrobněji na všechny z nich, ukážeme si ovládání, bezpečnost a také poplatky a možnosti. Jako první bude stejně jako v praxi E-banka.

Co je to?

E-banka je bankou působícím na našem „internetovém“ trhu nejdéle, a to v řádu několika let. Je členem skupiny České pojišťovny, a pokud si zde založíte účet, budete mít kód banky 2400, stejně jako v Expandii. Za tu dobu si vydobyla slušné postavení, a to nejen díky svým službám, ale i poplatkům a možnostem vedení účtů. Účet u E-banky si lze vytvořit nejen na jejích pobočkách po celé ČR, ale i přes jejich webové stránky, a to korespondenční formou. K poplatkům se dostaneme v další části tohoto článku. Účet se kompletně ovládá přes webové rozhraní a to vyžaduje pouze prohlížeč internetových stránek a zapnuté šifrování SSL 128-bitů. Dále ke každé akci s účtem budete potřebovat tzv. osobní bezpečnostní klíč, což je přístroj velikosti kalkulačky, který vygeneruje pro každou operaci i pro přihlášení do účtu certifikační kód. Ten je pokaždé jiný a představuje desetimístné číslo, bez něhož se opravdu neobejdete. Druhou možností ovládání je tzv. mobilní elektronický klíč. Dnes se ale podrobněji podíváme na první možnost.

Možnosti

Co můžete s účtem dělat? Samozřejmě sem patří všechny klasické operace, kvůli kterým byste museli normálně jít do banky a vystát případnou frontu lidí. Jde především o různé příkazy k úhradě a k inkasu, stále příkazy, převody peněz na různé účty v různých měnách (jejich počet si zvolíte při vytvoření účtu) – patří sem nejdůležitější světové měny včetně eura. Přes tento „terminál“ si můžete podat i žádost o úvěr, samozřejmě máte-li patřičný program vedení účtu. Velkou výhodou E-banky je možnost platit on-line ve více než stovce e-shopů, a to pomocí několika kliků myši. Já osobně nyní ani jinak nenakupuji a zdá se mi to velice výhodné a pohodlné.

Bezpečnost

Jak už bylo řečeno, přihlášení k účtu i veškeré jeho operace lze uskutečnit pouze prostřednictvím elektronického klíče. Jde o malou „kalkulačku“ ActivCard, která po zadání vámi zvoleného PINu vygeneruje desetimístné číslo, které je při každém vygenerování jiné a pomocí něhož můžete své příkazy účtu certifikovat. Pomocí tohoto klíče se lze k účtu přihlásit prakticky z kteréhokoliv počítače bez jakékoli závislosti na souborech, které např. používá jiná banka.

Poplatky

Z poplatků vyberu jen ty nejdůležitější. Založení účtu je zdarma, první vklad musí být 1 000 Kč. Účet se dá vést ve třech cenových programech, a to: Základ (55 Kč/měsíc), Plus (85 Kč/měsíc) a Komplet (125 Kč/měsíc). Za příchozí platbu z jiné banky činí poplatek Kč 2 Kč (bez omezení výše platby), z účtu v rámci banky je zdarma. Pronájem elektronického klíče činí Kč 85 Kč (pro osoby mladší 26 let je zlevněno na 20 Kč).

Závěr?

Podle mého názoru jde o banku s kvalitními službami, která má už jisté zkušenosti v této oblasti a jistě má před sebou slušnou budoucnost.
Diskuze (51) Další článek: Nová verze Netscape 6.2

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Banka, Banky, Zapnuté šifrování, Poplatek, Bank, Účet, Osobní bezpečnost, Měna, Bezpečnostní klíč, Kvalitní služba, Ban, Slušné číslo, Kalkulačky, První měsíc


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky