Banan.cz: jak se nemá dělat jméno hostingu

Nedávné události vytvořily další šrámy na nelichotivé pověsti hostingu Banan: usvědčení ze spamu, falešné facebookové skupiny, hack a lhaní zákazníkům.
Kapitoly článku

V roce 2004 začala na českém hostingovém trhu působit ostravská společnost Banan. Během svého působení získala podle údajů společnosti již přes 10 000 platících klientů. A k tomu docela kontroverzní pověst.

Oblíbený a zatracovaný Banán

Banan se snaží zapůsobit na své zákazníky především cenou. Není to špatná strategie, obzvlášť pro český trh, kde nízká cena hraje prim snad ve všech oborech. Zákazníci rychle přibývali, ale s nimi také první šrámy na pověsti. Diskusní fóra se začala plnit stížnostmi nespokojených uživatelů, kteří kritizovali kvalitu služeb a zejména pak technickou podporu.

Špatné zkušenosti uživatelů by ale nebyly žádnou tragédií. Ať do vyhledávače zadáte název jakéhokoli hostingu plus „zkušenosti“, dočkáte se převážně negativních ohlasů. V případě Bananu je takových diskuzí daleko víc, ale u levné služby pochopitelně nemůžeme očekávat zázraky.

Když něco funguje, nemá člověk (alespoň ten český) potřebu to někde ventilovat, naopak postěžuje si rád. Jenomže v diskuzích se začaly objevovat také podezřelá, naopak nápadně pochvalná vlákna doporučujících hosting společnosti Banan. Velké množství a podoba dávaly tušit, že je to cílená propagace nepopulární formou spamováním diskuzí. Pravděpodobně tím Bananu přibyli nějací noví zákazníci, ale také ortodoxní odpůrci.

Klepněte pro větší obrázek
Uzamčená diskuze z roku 2004 na webu Interval.cz - jeden nově registrovaný uživatel vychvalující Banan, následně přehled jeho některých aktivit v jiných diskuzích od již značně naštvaného trvalého uživatele fóra

Firma se dále rozšiřovala a vedle hostingu postupně nabídla další služby. Například webdesign, freehosting, blogovací systém, katalog webových miniaplikací a další. V roce 2006 se také objevil blog spoluzakladatele společnosti Radovana Kaluži. Z původně technického blogu se za krátko stal blog bulvární a z Radovana Kaluži kontroverzní a provokující internetová individualita.

Banan spamuje už i na Facebooku

Pověsti o opakované spamerské kampani Bananu se množily. E-maily odkazující na weby spadající pod společnost Banan vedly ke stížnostem, vedení společnosti se však vehementně bránilo, že s rozesíláním spamu nemá nic společného. Ale protože je u nás spam trestný, do hry se vložil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který spamové prohřešky vyšetřuje.

Začátkem ledna tohoto roku přišlo z ÚOOÚ rozřešení: „Kontrolou bylo zjištěno porušení zákona,“ stojí ve vyrozumění úřadu. Se společností Banan, s.r.o. bylo navázáno správní řízení, jehož výsledkem bylo uložení pokuty. Tedy oficiálně potvrzeno – Banan spamuje.

Klepněte pro větší obrázek
Tak je to oficiálně potvrzeno úřadem - Banan, s.r.o. spamuje

Banan se však umí přizpůsobovat novým trendům, a tak když se stal z e-mailového spamu průšvih, přeorientoval se na Facebook. Jak upozornil Daniel Dočekal na svém blogu, za mnoha slavnými podvodnými skupinami na Facebooku, které slibují nesplnitelné za účelem nashromáždění největšího počtu uživatelů, očividně stojí Radovan Kaluža, v současnosti jednatel a technický ředitel společnosti Banan, s.r.o.

Podvodné facebookové skupiny, které mají stovky tisíc členů a nápadné vazby na aktivity Bananu, buď formou odkazu na oblíbené webové stránky, nebo přímo na zdi.

Klepněte pro větší obrázek
Změna barvy na Facebooku - líbí se vám banánová?

Pro představu dva zřejmě nejúspěšnější příklady:

Hack, hack, hack

A banánový kolotoč se nezastavil, naopak. Ještě více bylo o této společnosti poslední dobou slyšet ve spojitosti s opakovaným útokem hackera. Ten 18. ledna pronikl na servery společnosti Banan a umístil na stránky provozovatele i hostujících webů upozornění, že jsou servery Bananu nebezpečné kvůli slabému zabezpečení a doporučil přechod k jinému poskytovateli.

Provozovatelé následky hacku za několik hodin odstranili a zdálo se, že bude klid. Jenomže hacker se ozval znovu 21. ledna. Tentokrát oslovil přímo zákazníky prostřednictvím e-mailových adres získaných v databázi Bananu. Varovný e-mail opět poukazoval na slabé zabezpečení serverů Bananu a neschopnost provozovatelů napravit chyby. Každý uživatel pak jako důkaz dostal výpis svých osobních parametrů z databáze společnosti včetně přístupových údajů k administraci hostingu.

Klepněte pro větší obrázek
A potřetí...

Banan zareagoval hromadnou aktualizací hesel u všech uživatelů a také vydáním tiskové zprávy, ve které mimo jiné oznamuje intenzivní práci na vylepšení bezpečnosti serverů. Ta ale evidentně nebyla dostatečně intenzivní, protože se hacker ozval potřetí. Opět rozesílal varovné e-maily zákazníkům, ve výpisu parametrů přitom byla nová, obnovená hesla ve formě MD5 hashe. Jak upozorňuje Martin Malý na svém blogu, ke kódování byla použita základní forma MD5 hashe, kterou lze snadno obejít prostřednictvím předpočítaných tabulek.

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Whois, MD5, Platící uživatel, Špatná reklama, DEL, Základní forma, Nedostupnost služeb, Hack, Banán, Bana, První útok, Celá aféra, Veřejné prohlášení, Web Hosting, Hacked, Změna barvy, První pokus, Varovný e-mail, Právní krok, NEM, TV Facebook, Platící klient, UhašeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle