Ballmerův Microsoft: Výborný Windows 7 i propadák Zune

Ačkoliv Ballmer nikdy nepřekročí stín „otce zakladatele“ Gatese, jeho role v Microsoftu nebyla o moc menší. V minulosti pracoval jako manažer, viceprezident, prezident i CEO.

V lednu roku 2007 uváděl Microsoft na trh Windows Vista a Steve Ballmer tehdy v rozhovorech pro média prohlašoval, že šéf společnosti musí realisticky hodnotit současnost, musí být ale zároveň velký optimista ohledně toho, kam až může Microsoft dojít. Pokud toho nebude schopen, měl by odejít.

Hledá se nový šéf

Steve Ballmner.pngPro Steva Ballmera se kruh uzavřel 23.8. 2013, kdy firma veřejně oznámila, že si už své odsloužil a že je třeba najít nového lídra, který provede společnost hlubokou manažerskou restrukturalizací. Ballmer zůstane u kormidla nanejvýše už pouze rok a stejně jako premiér Rusnok bude „v demisi“ připravovat Microsoft zase pro nějakého dalšího velkého optimistu.

Firma ho bude nesporně potřebovat, mnozí analytici totiž už roky bijí na poplach a varují Microsoft před tím, že by se mohl snadno stát obětí svého vlastního úspěchu. Jak už tomu totiž ve světě byznysu bývá, úspěšné obchodní modely jedné generace mohou velmi snadno narazit u té následující.

Microsoft bezesporu patří k těm nejdůležitějším podnikům moderní doby. Jako subjektivní pozorovatelé a uživatelé si o tom sice můžeme myslet své a můžeme se bavit hromadou nestárnoucích vtípků s tématikou BSOD a videi se skandujícím Ballmerem v propocené košili, nic to ale nemění na skutečnosti, že to byl právě Microsoft, který udělal z Billa Gatese jakožto největšího akcionáře nejbohatšího muže planety. To je poměrně objektivní měřítko úspěchu.

Svérázný Steve Ballmer baví YouTube

Nepotřebujeme Windows

Nicméně jak už bylo řečeno, recept na úspěch Microsoftu dle mnohých fungoval pouze v éře hučících osobních počítačů. Svět se od té doby změnil. Funkci velkého počítače mnohým stále častěji nahrazuje chytrý mobil, tablet a mění se také aplikace.

K životu už nepotřebují Windows, jsou totiž napsané v HTML a běží v prohlížeči. Za posledních několik let se na internetu prosadily weby jako Facebook a Twitter, kterými protékají miliardy dolarů. Stejně tak dnes můžeme na webu poslouchat muziku, sledovat filmy a na web se mnohým přesunula i celá pracovní kancelář.

Windows 7.png Ubuntu.png
Pokud na Windows 7 a Ubuntu spustíte Chrome, rozdílů markantně ubude, až by bylo leckomu jedno, co je to vlastně za systém, na obou totiž běží tentýž prohlížeč.

Web zažil ohromný úspěch, zatímco desktopový software přešlapuje na místě. Kolik se v posledních letech objevilo na trhu opravdu úspěšných a zcela nových programů s mnohamilionovou uživatelskou základnou? Napadá mě snad jediný – webový prohlížeč Chrome. A pak samozřejmě synchronizační klient Dropboxu.

Microsoft usnul na vavřínech

Jak je možné, že se toho všeho Microsoft neúčastnil? Možná právě proto, že tak trochu žil v neohrožené ulitě svého úspěšného podnikání.

  • Zatímco Microsoft dlouhé roky vyvíjel svůj futuristický dotykový stůl Surface, Apple nabídnul světu malou a jednoduchou placku jménem iPad a přesvědčil miliony uživatelů, že je lepší než netbook s Windows.
     
  • Zatímco Bill Gates na své poslední keynote na CES 2008 básnil o tom, co všechno jednou bude umět kapesní telefon a chlubil se zdvojnásobením prodejů telefonů s Windows Mobile, Google o pár měsíců později představil Android, ze kterého se v několika málo následujících letech stala nejrozšířenější chytrá mobilní platforma na světě.
     
  • Zatímco Microsoft už na počátku 90. let dobře věděl, že budoucnost patří internetu a svět si tehdy opravdu myslel, že to bude právě on, kdo určí směr dalšího vývoje, nakonec to byl studentský Google ze Stanfordu, kdo postavil největší internetové impérium.

Steve Ballmer nebyl žádný zelenáč

Vedení Microsoftu bylo až do roku 2008 mnohými spojováno výhradně s Billem Gatesem, který tehdy přestal pro firmu pracovat „na plný úvazek“ a veškerá exekutivní moc tedy padla do klína zdánlivě nezkušeného Steva Ballmera.

Steve Ballmer.png Steve Ballmer.png
Steve Ballmer na dobových propagačních fotografiích z 80. let

Tak tomu ale samozřejmě není. Ballmer vstoupil do Microsoftu už v roce 1980 jako zaměstnanec s pořadovým číslem třicet a stal se prvním obchodním manažerem společnosti. V následujících dvaceti letech stál v čele několika divizí rozrůstající se korporace a v roce 1992 obsadil post výkonného viceprezidenta. Na sklonku milénia pak dokonce několik let vedl společnost z pozice prezidenta Microsoftu a v roce 2000 pak konečně vystřídal Billa Gatese na pozici výkonného ředitele.

Ballmerovy produkty

Ačkoliv je na Ballmera často nahlíženo pouze jako na schopného účetního, ve skutečnosti vedl i technologický vývoj – pod jeho patronací vznikala v Microsoftu třeba platforma .NET, která dnes prostupuje většinou jeho produktů.

Bylo toho ale samozřejmě více. Za Steva Ballmera Microsoft uvedl ty nejúspěšnější produkty své historie. Windows XP byl sice ještě plně v režii Gatesova týmu, ale členem tohoto týmu byl přeci i Ballmer, který měl za úkol stará dobrá XPčka prodat světu.

Pak přišel na řadu kontroverzní Windows Vista, kterému ublížilo hlavně to, že na něj tehdy nebyli připraveni výrobci hardwaru, kterým poměrně dlouho trvalo, než dodali nové ovladače. Ačkoliv byl Windows Vista svého času označován jako nejhorší počin roku 2007, přesto se do oběhu dostalo několik set milionů licencí a z obchodního hlediska nakonec překonal i odhady samotného Microsoftu.

Windows 7.png
Windows 7 byl nejúspěšnějším produktem, který vznikl za Steva Ballmera

V roce 2009 přišel na řadu konečně i Windows 7, který už vznikal pod plnou kontrolou Steva Ballmera. Microsoft ale není Apple Jobsovy éry. Korporace se skládá z mnoha divizí, za Windows byl tedy dlouhé roky fakticky zodpovědný především Steve Sinofsky, který mu dal tvář a Ballmerovi pak předložil účty.

Windows 7 se dočkal okolo tři čtvrtě miliardy prodaných licencí a stal se obchodně nejúspěšnějším desktopovým operačním systémem v historii.

Pod Ballmerem nakonec pokračoval i vývoj dalšího klíčového produktu společnosti a to kancelářského balíku Office a Office 365, který tvoří podstatný díl příjmů společnosti a také zisku.

Office.png
Office zůstává vedle Windows naprosto klíčovým produktem Microsoftu

Co je však nejdůležitější, teprve pod Ballmerovým vedením začal Microsoft měnit svůj poněkud konzervativnější pohled na internet. Firma zrychlila vývoj Internet Exploreru, v roce 2009 vypustila do světa Bing, který hlavně v zámoří pomalu získává respekt, a další služby včetně SkyDrivu či úspěšného aplikačního hostingu Windows Azure, který soupeří s podobnými službami od Amazonu a Googlu. Windows Azure sice možná není v komunitě tak sexy, jako hostingové služby z Mountain View, mezi svými zákazníky však má banky, automobilky a další klienty, kteří platí vysoké účty, což je nakonec pro komerční firmu to nejdůležitější.

Zmínku si zaslouží také služby Windows Live původně hlavně pošťák Hotmail a komunikátor Messenger. Tyto služby se u nás nikdy nedočkaly masové popularity, v zahraničí je tomu ale jinak. Outlook.com a přidružené služby dnes používá na 400 milionů uživatelů.

Probudilo se také oddělení mobilního vývoje a představilo dlouho očekávaného nástupce systému Windows Mobile 6.5. Windows Phone však se svým zanedbatelným tržním podílem zůstává i po letech naprosto minoritní platformou. Stejným propadákem byl i hudební přehrávač Zune. Opakem je ale Xbox 360. Microsoftu se podařilo prodat přes 76 milionů kusů. 

Zune.png
Přehrávače Zune poprvé koketovaly s designem dnes známým jako Metro, jejich prodej však Microsoft později ukončil

Nejpodstatnější je ale to, že se něco konečně začalo dít a že si firma, která si mohla v minulosti bez problému koupit celý Google i Apple, uvědomila, že se nevyhne vlastní transformaci.

Reakcí na proměnu trhu je nakonec i Windows 8. Kloubí v sobě ten starý a úspěšný Microsoft, tedy desktop, a nový svět tabletů a internetu, kterým vládne Apple, Samsung a celá plejáda dalších asijských výrobců, tedy Metro.

Surface Pro.png
Tablet Surface se na rozdíl od iPadu nestal trhákem

Když Apple představil své první mapy, všichni se mu smáli. Stejně tak když Google představil svůj první hardware Nexus Q, výrobu ukončil po první várce. Nyní do nových vod vstoupil také Microsoft a vzniklo kontroverzní Metro a nepříliš úspěšný program tabletů Surface. Pokud k tomu připočtete útlum celého trhu s osobními počítači, nový šéf, který nahradí Steva Ballmera, nebude zrovna v záviděníhodné pozici.

Diskuze (118) Další článek: Čip Apple A7 má být 64bitový a o 31 % výkonnější než A6

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,