Balíte na dovolenou? Nezapomeňte digiťák!

Článek určený zejména majitelům zbrusu nových digiťáků, kteří ještě než si je stačili pořádně „osahat“, už balí kufry na dovolenou. Přečtěte si, co všechno je vhodné k foťáku přibalit a na co si pak dávat při toulkách světem pozor.

 

Ale že ten čas letí! Ještě máme v živé paměti, jak jsme vesele fotili silvestrovské ohňostroje a než jsme se nadáli, je tu čas dovolených. Ostřílení kozáci digitální fotografie nechť mi tentokrát prominou, ale tento článek je určený především těm, kteří svůj nový digiťák málem ještě nevybalili z krabice ale už mají cestovní horečku s vidinou nádherné dovolené.
Pravda, manuál si můžete přečíst až na pláži nebo u hotelového bazénu, avšak pravděpodobně brzy zjistíte, že digiťák není všechno – zkrátka něco vám chybí. Proto jsem se pokusil shrnout ty nejdůležitější části výbavy digitálního fotografa na cestách. Následuje povinná výbava, kterou by neměl nikdo podceňovat a v druhé části pak budou náměty na doporučenou výbavu, bez které se obejdete, ale může se hodit.

Povinná výbava

Paměť

Pokud hodláte na dovolené udělat cca deset snímků, a nebo fotit v nejnižším rozlišení a nejhorší kvalitou, tak tento odstavec klidně přeskočte. Jestliže ale fotíte "normálně", už teď se vydejte do krámu s paměťovými kartami. Jak neustále zdůrazňuji ve svých recenzích, standardně dodávané paměťové karty jsou směšně malé. Samozřejmě nehovořím o rozměrech, ale o datovém objemu. Doporučuji každému cestovateli – vzpomeňte si, kolik asi filmů "padlo" na vašich dovolených. Počet snímků zdvojnásobte a podle toho se vybavte paměťovou kapacitou. Proč zdvojnásobovat počet fotek? Nezapomeňte, že jste nováčkové, a chvíli vám bude trvat, než se s foťákem sehrajete. Pár snímků tak vezme za své, a i kdyby ne, pak je tu přece známá výhoda digitální fotografie – nafotíte hromadu záběrů, aniž by vás to něco stálo na spotřebním materiálu (filmu), no a doma v klidu nepovedené snímky smažete. Proto tedy ona dvojnásobná kapacita. A ještě jedna rada: jestliže jste loni na dovolené koupili chybějící kinofilm u každé čerpací stanice, pak s paměťovými kartami to bude mnohem horší. Navíc vás určitě manželka nepochválí, když lehce nabouráte rozpočet na stravu neplánovaným nákupem karty.
Jediná vyjímka, kdy není nutné mít plnou kapsu paměťových karet platí, pokud s sebou budete vláčet notebook nebo jiné zařízení, umožňující zkopírování fotografií z paměťové karty. V tom případě ale nezapomeňte doma čtečku. Těžko vám notebook "přečte" kartu v disketové nebo CD-ROM mechanice.

Energie

Tak už víte, jak dlouho váš nový mazlíček vydrží s dechem? Spotřeba energie je u digiťáků docela problém, a zapomnět na to před dovolenou představuje hromadu trápení. Vyrazit na cesty s jedním akumulátorem se mi zdá skoro jako nemožné. Jedině že by vás poslouchal na slovo tak, že by se vždy vybil až na noc. Takže? Určitě přibalit minimálně jeden akumulátor navíc a pochopitelně nezapomenout nabíječku. Pokud cestujete do zahraničí, zjistěte si, jaké je ve "vaší zemi" napětí v síti. Mohli by jste být nemile překvapeni, když v mnohých státech používané napětí 110V vaši nabíječku neuspokojí.
Jistou výhodu mají majitelé těch digiťáků, které k napájení používají AA baterie, neboli "tužkovky". Bude-li situace kritická, vždy a také snad všude se dají koupit alkalické baterie, se kterými foťák nějakou tu dobu fungovat bude bez problémů. Ovšem neradím, aby jste se na to spoléhali! Takový denní nákup baterií by totiž mohl udělat pěkný průvan ve vaší peněžence.

Ochrana

Teď samozřejmě nemyslím pánskou ochranu, ale pouzdra, brašny, baťůžky… Před čím foťák chránit? Jednak před vlhkem. Digitální fotoaparáty jsou jak známo nabité elektronikou a té je vlhko cizí. Pokud nevlastníte fotoaparát typu Kodak DC5000, o kterém jsme nedávno psali, rozhodně si dávejte na vodu a vlhko obecně velký pozor. Stejnou opatrnost je třeba mít i před prachem. Jeden by nevěřil, kam až dokáže takový písek z pláže vniknout, a to se nebavím o tom, jestliže se chystáte do pouště. Přidáme-li k vlhku a prachu ještě ochranu proti případným nárazům, je jasné, že váš nový digiťák požaduje slušnou brašnu. Tím chci říci, že měkká pouzdra, která někteří výrobci k fotoaparátům dávají, jsou dobrá maximálně tak pro nošení foťáku po hotelu. Ale nezoufejte, nejrůznějších fotografických brašen je na trhu více než dost. Při výběru brašny berte v úvahu několik faktorů. Jednak to jsou rozměry. Paměťové karty můžete nosit v peněžence, ale akumulátory už nějaký ten prostor zaberou, s čím je třeba při nákupu brašny počítat. Máte-li k fotoaparátu rozsáhlejší příslušenství (externí blesk, přídavné optické členy, filtry, apod.), bude z kapesního pouzdra rázem slušně velká brašna.
Pak je zde takříkajíc "technické provedení". Vodotěsnost materiálu v obchodě asi těžko vyzkoušíte, ale sami jistě dokážete posoudit kvalitu polstrování. Dbejte také na to, aby dno brašny nebylo z měkkého materiálu, ale naopak bylo dobře vyztužené. Velmi důležité je, jestli má brašna zakryté zipy. V žádném případě nekupujte model, který má zavírání "víka" nebo i boční a jiné kapsičky s nekrytým zipem. U takové brašny máte jisté, že ve větším dešti se váš foťák pěkně vykoupe.
Je to sice smutné, ale drahou výbavu je nutné chránit také před nenechavci. Zkušení profíci proto kupují brašny, které vypadají nenápadně, zbytečně nepřitahují pozornost doplňky v reflexních barvách a někdy se vůbec netváří jako fotobrašny. Takové brašny (např. zn. Domke) jsou ale zpravidla v dražší cenové skupině, i když ve srovnání s cenou dobrého digiťáku a příslušenství to zase není tak hrozné.

Doporučená výbava

Stativ

Je pravda, že většina fotoamatérů sice ví, co je to stativ, ale nikdy jej nepoužili a ani o tom nepřemýšlejí. Děláte ale chybu! Koupíte-li si lehčí stativ, který se moc nepronese, může vám v přeneseném slova smyslu přinést mnoho krásných fotografií. Vždyť téměř každý digiťák disponuje programem pro noční snímky nebo synchronizací blesku s dlouhými časy. Zkusíte-li jednou při večerní nebo noční procházce osvětleným městem tu otravnou trojnožku postavit, umístit na ni foťák a udělat snímek, nevěřím, že by vás to "nechytlo". Nebo takový západ slunce. Z ruky už tento záběr asi neudržíte a doblejskávat to bleskem je nesmysl. No a pak se samozřejmě budete chtít vyfotit celá výprava i s fotografem, a další příkladů by se našlo více.
K výběru stativu pár poznámek. Paradoxem je, že lehké digiťáky vyžadují pevné (a těžké) stativy. Foťák sám o sobě nic neváží, takže stativ nezatíží a proto je nutné, aby ten sám o sobě byl dostatečně stabilní. Levné stativy (do cca 2.000,- Kč) většinou nepatří mezi nejstabilnější modely. Dražší jsou už ale rozměrnější a těžší (a maličký digiťák na nich často vypadá až směšně). A teď babo raď! Osobně doporučuji následovně: jestliže se fotografování nevěnujete s patřičnou náruživostí, pořiďte si levný stativ. Musíte pak ale počítat s tím, že např. v silnějším větru vám nebude nic platný, a je dost dobře možné, že jej vítr převrhne i s foťákem. Pro běžné situace, viz. výše uvedené příklady však bude vyhovovat i levný stativ.

AV kabel

Tenhle kousek drátu vám v zavazadlech místo neubere, ale večer může zajistit hezké chvilky při prohlížení fotografií na televizoru. Ten je dnes snad všudypřítomný, takže pokud nejedete zrovna na nějakou adventure výpravu, AV kabel jistě oceníte. A nepomeňte na SCARTadaptér!

Manželka, milenka, děti …

Ať z vašeho digitálního hračičkování také něco mají …

 

Diskuze (21) Další článek: Apple přestane vyrábět PowerMac G4 Cube

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,