Česká pošta

Česká pošta zavádí Balíkovnu do bytovek. Chystá i schránky pro rodinné domy

Síť Balíkovny dnes čítá přes 8500 míst. Spadají do ní pobočky České pošty, partnerská místa nebo samoobslužné AlzaBoxy a OX Boxy. A teď mohou být schránky pro posílání a výdej balíků k lidem ještě blíž, Balíkovna totiž začala poskytovat tzv. domovní boxy.

Česká pošta jimi oslovuje bytová družstva a developery, kteří by mohli boxy nainstalovat v bytových domech. Zaplatí za to Poště minimálně 99 000 Kč bez DPH za samotný box, měsíční provoz pak vyjde na 500 Kč. Úvodní poplatek se liší podle velikosti schránky a příslušenství, lze totiž volitelně doplnit kameru nebo ovládání vstupních dveří.

Do bytovek bude zatím doručovat jen sama Česká pošta, ale od poloviny roku 2025 se domovní boxy otevřou také pro ostatní dopravce. Domovní boxy Balíkovně dodává OX Point, který již OX Boxy pro bytovky nabízel i pod vlastní značkou.

Podle webu Peníze.cz ale Balíkovna na letošek chystá i schránky pro rodinné domy. Ty mají stát tři až pět tisíc, provoz už pak bude bezplatný. Miniboxy ale budou sloužit jen pro výdej balíků, nikoliv odesílání. Alza v minulosti testovala domovní schránky také, avšak zůstalo jen u pilotního provozu. Největší tuzemský e-shop nakonec upřednostnil výstavbu AlzaBoxů.

Diskuze (65) Další článek: Nakupujte levněji. Poradíme, jak na akční letáky, srovnávače cen a cashback

Témata článku: