Baku: Děláme pořádek v počítači

Každý uživatel počítače má ve svém stroji množství zbytečných souborů, prázdných složek, zkrátka elektronického smetí.

Název programu shodný s hlavním městem Ázerbájdžánu sice napovídá, že by se mohlo jednat o nějaký výukový software, nicméně tomu tak není. Jednoduchý prográmek slouží k vyhledávání nepotřebných souborů, opravám chyb v registru Windows a k prohledávání seznamů MRU. O MRU se mluví stále častěji v souvislosti se soukromím uživatele a se zametáním stop po jeho činnosti. Za těmito třemi písmeny se skrývá anglický termín most recently used, volně česky přeloženo seznam naposledy použitých položek.

Seznamy MRU se objevují v kancelářských programech, prohlížečích, přehrávačích videa a jiných typech softwaru. A proč je mazat, když je výrobci softwaru do svých programů přidávají pro usnadnění práce s naposledy použitými soubory? Proč používat nějaký program určený k jejich mazání, když výrobci softwaru do svých aplikací funkce pro mazání MRU nedali? Mazání seznamů MRU samozřejmě provádět nemusíte, ale můžete se dostat do situace, kdy nebude žádoucí, aby jiný uživatel počítače (člen domácnosti, kolegové v práci…) viděl, že jste přehrávali nějaký film pro dospělé, koukali na řetězově šířenou powerpointovou prezentaci atp.

Likvidace zbytečných souborů

Prográmek Baku vám po svém spuštění nabídne výběr ze tří akcí, které do kterých se s vaším souhlasem následně pustí. Jako první vám nabízí vyhledání nepotřebných souborů, odkazů na neexistující soubory či složky a smazání dočasných souborů vytvářených systémem a aplikacemi, které jaksi zůstaly bez povšimnutí, nebyly odstraněny a zbytečně zabírají místo na pevném disku počítače.

Klepněte pro větší obrázek
Výchozí nabídka programu Baku

Před tím, než dojde k odstartování vyhledávacího procesu, Baku vás požádá o nastavení následného čištění počítače. V tabulce klepnutím do pravého sloupečku a výběrem z rozbalovací nabídky (True – ano, False – ne) určíte, zda se budou mazat prázdné složky, zda se zamčené soubory smažou po restartu počítače, zda se použije ochrana před případným obnovením smazaných položek, zda se vyprázdní koš a dočasné složky. Ochranu před obnovením položek budete potřebovat v případě, že není jisté, jestli se někdo i po smazání nepokusí pátrat, co jste s počítačem prováděli.

Klepněte pro větší obrázek
Věnujte pozornost nastavení čisticího procesu

Několik možností se týká i samotného vyhledávacího procesu. Ve výchozím stavu jsou ignorovány dočasné soubory vytvořené v uplynulých 48 hodinách. Nejsou vyhledávány odkazy na neexistující soubory, nejsou aktualizovány odinstalační informace u programů, ale naopak jsou vyhledávány již nepotřebné záznamy systému (a následně odstraňovány). Dalším krokem je výběr přípon souborů, které jsou považovány za dočasné (nepotřebné) a mohou být smazány. Jestliže vám v seznamu nějaká přípona chybí, můžete si ji stiskem tlačítka na boku seznamu přidat.

Po výběru disku, který bude prohledáván, a případném nastavení složek, které budou z prohledávání vyjmuty, spustí Baku čistící proces. Během něj máte možnost sledovat, která umístění program zrovna kontroluje a co právě provádí. Následně je zobrazen seznam s nalezenými položkami, kde kromě jejich názvu vidíte velikosti souborů, typ souborů a jejich umístění. Jedním klepnutím můžete vše označit, případně lze seznam pro kontrolu projít a položky, u kterých si nejste jisti jejich důležitostí, raději nemazat. Po smazání vybraných položek vám Baku zobrazí pěkný graf, spolu s případnými informacemi o souborech, které nemohly být smazány (drží je jiný proces).

Klepněte pro větší obrázek
Nejčastější položkou ke smazání jsou záznamy Windows a aktualizačních balíčků

Menší registr, rychlejší počítač

Druhá funkce Baku slouží k prohledávání registru Windows. Tam se mohou nacházet neplatné odkazy na ikony, chybné záznamy instalačních procesů jednotlivých programů a odkazy na chybějící soubory. Opět se vám nabídne nastavení vyhledávacího a čisticího procesu. Baku umožňuje ignorovat některé položky, považovat soubory s nulovou velikostí za neplatné a v nastavení si můžete zvolit, které části registru budou prohledávány. Stejně jako u seznamu v předchozí funkci programu, i zde se nabízí stručný popisek jednotlivých vlastností. Běžně je ukryt a k jeho zobrazení je nutné kliknout na tlačítko na boku seznamu.

Klepněte pro větší obrázek
Vyberte si, které části registru budou prohledávány

Další nastavení u této funkce není a tak ihned následuje prohledávání. Nalezené položky jsou opět rozděleny do několika skupin. Zobrazíte-li si k nim stručné popisky, pak se dozvíte, proč se v seznamu ocitly. Tato informace vám bude užitečná, až se budete (pokud vůbec) rozhodovat, zda záznam v registru smazat nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek
U každé položky se dozvíte, v jaké větvi registru se nachází

Ať nikdo neví, s čím jste (ne)pracovali

Třetí a poslední funkcí programu Baku je prohledávání a mazání seznamů MRU. V nastavení si můžete vybrat z několika aplikací, součástí systému, položek v internetovém prohlížeči (tedy i historii a cookies), přihlašovacích údajů k FTP serverům, položek v přehrávači a dalších. Odstraňování většiny zmíněných položek je standardně vypnuto, zřejmě z důvodu, aby si uživatel uvědomil, co dělá. Také mám pocit, že Baku neregistruje úplně všechny aplikace, u kterých by mazání MRU mohl provádět. Není tedy dobré na něj v tomto směru stoprocentně spoléhat.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka odstraňování MRU

Kromě čištění počítače nabízí Baku ještě několik praktických pomůcek. Najdete je v jeho nástrojové liště. Pod prvním tlačítkem se ukrývá export a import položek v registru s praktickou funkcí pro defragmentaci registru. Změny, které Baku provede, jsou ukládány a pomocí tlačítka Restore je lze vrátit zpět. Stačí si vybrat záložní informace podle popisku a data vytvoření.

Klepněte pro větší obrázek
Změny v registru jsou zálohovány

Baku je jednoduchý prográmek, který je určen především méně zkušeným uživatelům, které nezatěžuje zbytečně složitým nastavováním. Zkušenějším by mohlo vadit, že nemohou ovlivnit například bezpečné mazání. Rozhraní Baku lze přepínat do několika jazyků, čeština ale ve standardní nabídce není. Mimochodem, Baku je zdarma a vyžaduje .NET Framework 2.0.

 

Baku 2.8.2787.24076

 
Čisticí program
 
Cena: zdarma
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

Klepněte pro větší obrázek

možnosti nastavení

 

 

 

Diskuze (16) Další článek: Acer kupuje Gateway, konkurence na trhu počítačů se přiostřuje

Témata článku: Software, Windows, Druhá funkce, Výukový software, Zametání, Položka, DEL, Baku, Nalezený soubor, Ázerbájdžán, Pořádek, Následné čištění, Chybějící soubor, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 8Microsoft StoreMicrosoft
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace