Bacros - vir, který maže pevné disky

Virus Bacros vypadá, jako kdyby přišel z minulého století. Jedná se totiž o vir, který ke svému šíření nevyužívá Internet (mail, pochybné WWW stránky či P2P sítě), ale dnes již hodně opomíjenou cestu výměnných médií – například disketu či CDROM. Stačí někomu půjčit výměnné médium a to při jeho návratu může být o několik málo kilobajtů plnější.

Možná by to mohlo v dnešní době znít jako žert, ale bohužel se o vtip rozhodně nejedná. Vir Bacros má ve svém kódu spojené datum 25.12 s poměrně nebezpečnou činností – smazáním pevného disku.

Šíření pomocí kopií na výměnných discích je metoda, která byla hojně využívána v 90-tých letech minulého století. Bacros se šíří pomocí kopírování svého těla na diskety. Pokouší se také vypálit sám sebe na CD-R disk a to včetně souboru AUTORUN.INF, který ve většině případů zajistí aktivaci viru po vložení CD do mechaniky.

Virus přepisuje všechny nalezené soubory GIF obrázkem, který říká "KUOLE JEHOVA" (v angličtině „Die Jehovah“). Na Štědrý den se pak pokusí smazat všechny soubory z pevného disku infikovaného PC.

Virus využívá ještě další metodu šíření – maskování TXT souborů. Pokud například na disku nalezne soubor README.TXT, nastaví mu atribut Skrytý a vytvoří nový soubor README.EXE se svým kódem.

Zdroj: The Register

Diskuze (52) Další článek: Intel ruší uvedení Pentia 4 na 4 GHz

Témata článku: Internet, Pevné disky, Šíření, Pevné tělo, Nalezený soubor, Zeus

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači