Baan se vrací na scénu

Na třídenní konferenci BaanWorld 99 tato firma vyvrátila veškeré pochybnosti vyplývající z předchozího krátkého zaváhání.
Na třídenní konferenci BaanWorld 99 tato firma vyvrátila veškeré pochybnosti vyplývající z předchozího krátkého zaváhání.

Řešení ERP-systému Baan je z historického hlediska silné v oblasti výroby. Baan značně posílil po zakoupení britské Coda Software díky jejímu Coda Financials i tuto oblast a dnes nabízí její E-Finance, což je původní Coda Financials s rozšířením o bezpečný přístup a práci přes web, s plnou funkčností, a to i prostřednictvím tenkého klienta.

Také Baan hodlá těžit z e-businessu
Světový e-business byl v horizontu roku 2003 ohodnocen analytickou společností Forrester Research částkou 1,3 trilionu dolarů pro obchodování typu B2B (business-to-business). Více než 65 % (800 miliard dolarů) z tohoto objemu budou generovat výrobní firmy. Proto zde Baan vidí pro sebe velkou příležitost, a jeho vizí je e-enterprise. Koncepcí budoucnosti je tedy e-enterprise od Baanu, v jehož srdci sedí E-Finance, původně od Cody.

Hlavním ohlášením na BaanWorldu 99 bylo rámcové řešení Baan OpenWorld Integration Framework, což je integrační architektura pro podnikový systém. Nová architektura má umožnit lepší spolupráci mezi podniky v oblasti obchodování po Internetu. Současné způsoby a možnosti propojení různých aplikací typu ERP, CRM (Customer Relationship Management) a řešení pro dodavatelské řetězce, je totiž zpravidla na úrovni pouhé výměny dat typu point-to-point mezi jednotlivými aplikacemi, případně na úrovni dávkových přenosů do ERP-systémů. Takto nízká (a bohužel běžná) úroveň integrace sice může řešit taktické problémy v oblasti IT, avšak neumožňuje organizacím skutečnou spolupráci po Internetu a na podnikové procesní úrovni.

Řešení Baanu má 4 stupně integrace — na úrovni datové, aplikační, a na úrovních podnikových procesů a podnikové komunity. Podle některých analytiků má dnes Baan až dvouletý náskok a hodlá se věnovat i středně velkým podnikům.

Dalším ohlášením jsou řešení Baan Enterprise Solutions pro provázání podnikových procesů přes více funkčních domén, od objednávky až po dodávku, s možností ušít vše na míru zákazníkovi, a pro snížení skladových zásob.

Baan.Agility je pak nabídkou sady služeb zákazníkům pro kolaborativní prostředí webu.

Baan je kromě toho jedním z prvních dodavatelů podnikových systémů, kteří mají své řešení připraveno pro spolupráci s Active Directory ve Windows 2000, využívá službu Microsoft Management Console, a bezpečnostní prvky Windows 2000 umožňují uživatelům v podnikové síti využívat všechny autorizované zdroje na základě jediného přihlášení (single sign on). Baan plánuje začlenit ještě klientskou technologii Microsoft Installer pro snížení nákladů spojených se správou klientských systémů.

O náš trh se stará Singular
Lokalizaci verze Baan IVc4 ještě prováděla Gemma Systems, lokalizace od verze BaanERP (Baan V) již budou na této úrovni prováděny centrálně, konkrétně společným podnikem Singular s Baanem, nazvaným BEELC (Baan Eastern Europe Localisation Center). Současná lokalizace bude v BEELCu auditována, a poté centrálně podporována z BEELCu.

Společnost Singular má přes 30 tisíc zákazníků, je skupinou více firem a kromě aplikací BaanERP a Baan Coda Financials dodává vlastní software pro finančnictví, distribuci, logistiku, řízení lidských zdrojů a pro e-commerce.

Singular koupil od Baanu společnosti Coda Software u nás a v Maďarsku, a převzal pobočky Baanu v Řecku a v Polsku. Uvědomuje si potřeby trhu a klade důraz na snížení doby a tím i ceny implementace. Na BaanWorldu byl Singular jedním z hlavních sponzorů, což odráží jeho strategickou roli pro náš region.

Váš názor Další článek: Macom F70: Máchnutím ruky

Témata článku: Software, Windows, Silná doména, Gemma, Console, Běžná úroveň, Úroveň, Coda, Lidské zdroje, Lidský zdrojSérie nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v dubnu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v dubnu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix