Technologie | Google | Mobility | Evropská unie

Až za rok zavoláte o pomoc, telefon automaticky pošle záchranářům polohu

  • Mobilní telefony už roky umějí posílat záchranářům GPS polohu
  • Technologii ale podporuje jen několik zemí
  • EU vynutí podporu plošně v celé Evropě

Každý, kdo v životě telefonoval na tísňovou linku a operátorovi na druhé straně ve stresu vysvětloval, kde se zrovna nachází, jistě ocenil, když se na scéně před pár lety objevila mobilní Záchranka.

Aplikace je dnes k dispozici jak pro Android, tak iOS a společně s vytočením čísla tísňové linky odešle záchranářům i přesnou geografickou polohu. Pomůže ji v tom GPS/Wi-Fi přímo na telefonu. Záchranka dnes plnohodnotně funguje v Česku, Rakousku a na slovenských horách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Česká aplikace Záchranka operátorovi tísňové linky automaticky odešle i vaši přesnou polohu, ta od mobilního operátora má totiž mnohem nižší přesnost.

Proč polohu neodešle přímo chytrý telefon?

Leckoho by jistě napadla otázka, proč něco takového neumí v roce 2019 samotné telefony a je potřeba instalovat speciální aplikaci?

Představte si tedy ideální svět, ve kterém prostě vezmete do ruky telefon, zavoláte na 112 nebo 155 a operátor na druhé straně okamžitě uvidí, že ležíte kdesi uprostřed lesa, mobilní telefon mezitím totiž aktivoval GPS, zjistil přesnou polohu a odeslal ji záchranářům. A to vše bez potřeby jakéhokoliv dodatečného softwaru.

Klepněte pro větší obrázek
Základní princip fungování technologie AML

Tak a teď pointa: Mobilní telefony to už umějí celé roky! Technologie se v obecné rovině jmenuje AML (Advanced Mobile Location), v Evropě je dokonce od roku 2016 standardizovaná a takový Android ji částečně podporuje už od verze 2.3 (Gingerbread) a plně pak od verze 4.0 (Ice Cream Sandwich). Konkurenční Apple se přidal až v průběhu loňského roku, poslední verze iOS už tedy AML zvládne také.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání polohy volajícího podle mobilního vysílače a AML (GPS/Wi-Fi)

Vzhledem k tržním podílům je nicméně klíčová implementace od Googlu jménem Android ELS (Emergency Location Service), která je součástí vestavěné vrstvy Play Services.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky testů Android ELS ve Velké Británii v létě 2017. Většino use odeslala nejpřesnější poloha satelitní navigace (GNSS) a lokalizace pomocí Wi-Fi fungující uvnitř budov.

Co tedy přesně ELS umí? Pokud majitel telefonu vyvolá tísňovou linku, mobil v tichosti spustí GPS, zjistí polohu, no a tu pak může s dalšími údaji o telefonu (IMEI atp.) odeslat záchranářům.

Z hlediska samotné přenosové technologie Android použije buď speciální skrytou SMS, ale může zvolit i datový přenos. Záleží na konfiguraci v dané zemi. Každá cesta má své výhody. Zatímco SMS odešlete většinou odkudkoliv, kde je alespoň nějaký signál, s daty to bude horší. Na stranu druhou, skrze web lze odeslat více informací o poloze a telefonu, tato data lze streamovat atp.

Klepněte pro větší obrázek
Výhody a nevýhody přenosové technologie pro Android ELS

Technologii máme už více než deset let, ale reálně ji používá jen pár zemí

Celé to má jeden háček. Ačkoliv AML podporuje jak Android, tak iPhone, na straně jednotlivých zemí a jejich integrovaných záchranných systémů je už situace diametrálně odlišná.

Technologii je tak dnes k dispozici jen v několika málo zemích Evropy, v USA, na Novém Zélandu a ve Spojených arabských emirátech.

Klepněte pro větší obrázek
Nasazení technologii AML v Evropě podle Evropské asociace tísňového volání EENA

V případě Evropské unie se to však brzy změní. Pokud tedy hodláte spadnout kdesi v lese z kola, případně máte v plánu ztratit se za sněhové vichřice na hřebenech Krkonoš, raději počkejte až na sezónu 2021.

Evropská směrnice zavede SMS s přesnou polohou do konce roku 2020

Na sklonku příštího roku (2020) totiž vstoupí v platnost mnohá ustanovení evropské směrnice č. 2018/1972 z 11. prosince 2018, která vytváří tzv. Kodex pro elektronickou komunikaci – v angličtině European Electronic Communications Code (EECC).

Součástí kodexu je také reforma celoevropské tísňové linky 112 a varovného systému, takže až vše vstoupí v platnost, mobil vás bude moci sám informovat třeba o blížící se přírodní pohromě. I toto je záležitost, kterou mobilní telefony podporují už nějaký čas, chyběla ale podpora ze strany státu. To se nyní změní.

Stručně řečeno, Evropská unie začne po svých členech vyžadovat nasazení technologie AML, takže i čeští záchranáři se dozvědí, ve kterém příkopě zrovna ležíte, nehledě na to, zdali jste použili aplikaci Záchranka, anebo jen prostě vyťukali do mobilu telefonní číslo 112, 155 atp.

Na reformě se velkou měrou podílela česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), kterou za přípravu novely ocenila zmíněná EENA, jenž nasazení automatických SMS v Evropě prosazuje už celé desetiletí.

V roce 2022 z trhu zmizí telefony bez GPS

Členské země tedy nyní mají necelé dva roky na implementaci na své straně, což by v případě Česka neměl být nikterak velký problém (viz zavedená aplikace Záchranka). Nejméně devět států EU začne technologii podporovat zhruba do konce roku, zbytek se přidá v roce v 2020.

Tím to však nekončí, po březnu 2022 by už totiž neměl být na pultech evropských obchodů jediný mobilní telefon, který AML nepodporuje. To v praxi nejspíše znamená, že z trhu definitivně zmizí mobily bez satelitní navigace.

Diskuze (76) Další článek: Zbraň Intelu proti procesorům EPYC od AMD: vytasil 24jádrové Xeony Gold U

Témata článku: Technologie, Google, Android, USA, Evropa, Mobility, iPhone, Wi-Fi, Mobilní telefon, Česko, Velká Británie, Evropská unie, GPS, eGovernment, Česká republika, Telefon, GNSS, Gingerbread, Satelitní navigace, Krkonoše, Ice Cream Sandwich, Nový Zéland, Přesná poloha, Spojené arabské emiráty, SMS


Určitě si přečtěte

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 152

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

Vědci vytvořili jazykovou neuronovou síť, která se přibližuje člověku. Je tak dobrá, že se ji bojí zveřejnit

** Naučilo se to číst ** Naučilo se to rozebírat text ** A nakonec se to i naučilo psát fiktivní články na libovolné téma

Jakub Čížek | 40

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 23

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?