Až sedm let vězení za „scam“

Spam není scam, scam je spam. Razantní postupy represivních orgánů v USA nás snad pomohou zbavit od obojího
Tresty za nejrůznější nepěknou činnost páchanou s pomocí Internetu zatím byly velmi řídké. Zákonodárství, vyšetřovací i represivní mašinérie v této oblasti pokulhávala za realitou, zákony a schopnosti policie byly pozadu za vynalézavostí podvodníků a zločinců. A to i v USA, státu s vůbec „nejrychlejší“ justicí, kde stačí překročit rychlost autem o třicet mil, a za půl hodiny stojíte před soudcem, který si oblékne talár, nasadí paruku a napaří vám čtrnáct dní kriminálu. Zákonodárství nemůže být šito horkou jehlou a musí vyčkat, až bude zcela jasné, kde a jak se kriminální činnost odehrává, jaké jsou její mantinely, co je hodně a co málo nebezpečné a jaké tresty jsou adekvátní: u zločinů zcela nového typu nikdy nelze čekat, že zákon a trest přijde okamžitě.

Nicméně přijde: v USA byla nedávno provedena tvrdá represivní akce proti zhruba dvou desítkám firem páchajících podvody s pomocí Internetu, přičemž tresty pršely až po sedmiletá odnětí svobody nepodmíněně. Šlo především o podvodné nabídky šířené hromadnými maily, tedy „spam“; přesný výraz pro tuto činnost však zní „scam“: nejde o pouhé rozesílání nevyžádaných mailů, musí jít o podvod. Platí tedy, že ne každý spam je scam, ale takřka každý scam se šíří k potenciálním zákazníkům jako spam. Jestli se vám už obě slova pletou na jazyku, nezoufejte a vemte si pouze to poučení, že nevyžádané reklamní maily patří mazat bez čtení.

Nejčastější scam podvody jsou zcela typické: schémata „pyramida“ či „letadlo“, nabídky šíleně výhodných prací doma („pošlete nám 40 dolarů na účet a my vám pošleme návod, jak vydělat 2000 dolarů týdně“), aukční podvody (včetně využívání eBay!), nejrůznější „zaručené“ metody ukládání peněz s vysokými úroky, skvělé pracovní příležitosti a podobně. Samozřejmě, rozumný člověk se může jen divit, jak je možné, že tyto otřepané finty pořád fungují, ale podle vyšetřovatelů postižené firmy vytahaly z kapes důvěřivců desítky miliónů dolarů.

Rozhodně nejsem fanoušek americké justice, která rutinně napaří dvacet let vězení osobě náhodně přichycené poblíž spáchané vraždy za to, že se jedná o nešťastníka neschopného se před soudem inteligentně hájit a už vůbec ne si zaplatit advokáta, zatímco „O.J.“ běhá na svobodě, a rozhodně si více cením evropské principy předpokládání neviny či britský habeas corpus, základ úcty k obviněnému, avšak neusvědčenému, ale s tímto přitvrzením souhlasím. Špatná pověst Internetu jako podnikatelského prostředí a marketingového média je daná z velké části právě tím, jak častým „rejdištěm“ nekalých činností Internet je. Internet má pověst jakýchsi „Panenských ostrovů“; území, které je víceméně nikoho, a na kterém víceméně neplatí zákony, od kterého dávají všichni ruce pryč a kde se všem při vstupu dává varování „pozor! Na vlastní nebezpečí!“. To samozřejmě velmi těžce poškozuje všechny, kteří chtějí na Internetu podnikat slušně a poctivě, neboť zákazníci jsou enormně obezřetní, případně se nechtějí namočit vůbec. Tvrdé opatření proti scamu, který tak jako tak tvoří více než polovinu všech nevyžádaných mailů, které každé ráno (kvůli časovému posunu) vyhazuji ze schránky, tak jedině vítám.

Diskuze (32) Další článek: U Pentia 4 se měnilo napětí, spotřeba zůstala téměř stejná

Témata článku: Internet, Vězení, Panenský ostrov, Tvrdé opatření, Pyramida, Let, Justice, Rozumný člověk, Rejdiště, Špatná pověst, Britské ostrovy, Pyramid


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor