Až příliš smělé plány konsorcia Fujitsu Siemens

Konkurovat Compaqu, růst o 40% ročně, expandovat v dalších zemích – plány, jak se stát evropskou jedničkou.
Uživatelům počítačů zatím jméno Fujitsu Siemens moc neříká – samozřejmě znají obě jména „odděleně“ a vědí, že se jedná o firmy, které jsou aktivní ve výpočetní technice, byť se například v osobních počítačích na medailové stupně nedostávají.

Nově vzniklé konsorcium má učinit ze dvou princů jednoho krále. Firma plánuje do roku 2001 každoroční růst o 40 % prodaných kusů a o 25% růst v obratu; na konci tohoto roku by pak měl vzniknout nový evropský král, který sesadí z prvního místa zatím kralující Američany (Compaq, Dell, HP, IBM). V roce 2001 chce firma (s oficiálním sídlem v Holandsku, ale v realitě skutečně nadnárodní podnik) prodat v Evropě 6 mil. počítačů a utržit za ně 7,9 miliardy dolarů. Firma chce současně zvýšit efektivitu o 3-5 % a jako hlavní cíl expanze se zaměřila na Velkou Británii, kde má zatím velice malý podíl na trhu; ukončeny jsou také spekulace o tom, kdo se postaví do vedení nové společnosti – má to být Rudi Lamprecht od Siemensu, Tetsuo Urano od Fujitsu má být ve firmě dvojkou. I o další klíčová místa se zakladatelské firmy dělí 1:1, což potvrzuje plán obou firem, že jde o „spojení rovnocenných“, každá s padesátiprocentním podílem.

Živě komentuje: prezentovat smělé plány není příliš těžké, uvést je do života bude v tomto případě možná na hranici nemožnosti. Růst o 40 % v prodaných kusech se na světě daří „zázračně“ jenom Dellu, ale i u něj se už křivka růstu zaobluje. Fujitsu a Siemens navíc budou muset provést obří a rychlou restrukturalizaci, což je v evropských podmínkách skoro protimluv – na kontinentu s nejkomplikovanějšími pracovně-právními vztahy a předpisy se to zatím nikomu rychle ani kvalitně nepodařilo. Je ale nutné mít na paměti, že obě firmy jsou obrovsky technologicky vyspělé, s gigantickým vlastním vývojem i výrobními kapacitami – v tomto například podstatně předstihují firmy, jako je Compaq, který současně v Evropě vede.

Pozoruhodné na spojení „fifty-fifty“ je to, že přínosy obou firem do konsorcia vůbec rovnocenné nebyly – Siemens přináší pětkrát víc zaměstnanců (!!) a dvojnásobný obrat než Fujitsu, přesto má v alianci jen poloviční podíl. Není příliš jasné, proč poměry více nevyvažují sílu obou partnerů; možná Siemens v počítačích příliš „krvácel“, a poté, co z loni již takřka uzavřené aliance skoro neférově vycouval jiný asijský partner, už firma možná musela brát zavděk náhradní nevěstou.

Váš názor Další článek: Dva viry od “Microsoftu“ aneb nevěřte všemu...

Témata článku: Fujitsu, Uran, Evropský partner, Poloviční paměť, Smělý plán, Plán, Fujitsu Siemens, Prince, Poloviční kapacita

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů