Bezpečnost | Německo

Satelity skutečně odstavil kybernetický útok. Francouzi nechtějí ukázat na viníka z diplomatických důvodů

Satelity skutečně odstavil kybernetický útok. Francouzi nechtějí ukázat na viníka z diplomatických důvodů

Oživeno 4. března

Zákazníci satelitního systému KA-SAT jsou stále bez konektivity. Navíc se potvrdily spekulace, že šlo o kybernetický útok. Na tiskové konferenci francouzského ministerstva ozbrojených sil to ve čtvrtek 3. března řekl generál Michel Friedling, šéf vesmírného velení.

Původce útoku Francouzi neoznačili. Vzhledem k souběžnému startu se začátkem ruské invaze na Ukrajinu se pochopitelně všechny oči upírají k Rusku. Komentátoři vysvětlují, že i kdyby takovou informaci ministerstvo mělo, na Rusko veřejně neukáže, aby zachovalo možnost diplomatického dialogu na téma válka na Ukrajině.

Via Numerama.com


Původní článek vyšel 28. února s následujícím nadpisem:

Až 5 800 německých větrných elektráren je bez internetu a nelze je ovládat. Spekuluje se, že šlo o kybernetický útok

Satelitní internet KA-SAT má už několik dnů problémy. K prvním komplikacím přitom došlo v okamžiku útoku Ruska na Ukrajinu, a tak někteří experti varují před možným kybernetickým útokem. 

KA-SAT má tisíce odběratelů, jedním ze zákazníků je i česká služba intv.cz. Na Twitteru se postupně ozývají další zákazníci, kteří potvrzují, že se jedná o plošný výpadek. Potvrzují přitom zprávy o kybernetickém útoku, který kvůli načasování nejspíše opravdu cílili z Ruska. 

Výpadek se dotkl také průmyslového poskytovatele EuroSkyPark, který skrze KA-SAT připojuje k síti až 5 800 německých větrných elektráren Enercon s výkonem okolo 11 GW.

Větrné elektrárny po výpadku spojení přešly do automatického režimu a nadále vyrábějí elektřinu, nelze je ale dálkově monitorovat a ovládat.

Zařízení jsou součástí německé kritické infrastruktury. Enercon podle webu News Text Area proto kontaktoval tamní bezpečnostní úřad BSI (obdoba našeho NÚKIB) a útok měl potvrdit i pro německý deník Handelsblatt.

Co je to KA-SAT

Stejnojmenná šestitunová družice společnosti Viasat poskytuje od roku 2011 širokopásmové satelitní internetové připojení pro region Evropy. Oproti družicím Starlink, které obíhají planetu na nízkých oběžných drahách, se KA-SAT nachází na pevné geostacionární oběžné dráze a může signálem nepřetržitě pokrývat většinu zemí EU. Nevýhodou je ale vyšší latence, signál totiž musí cestovat až na vzdálenost okolo 36 000 km a zpět.

Klepněte pro větší obrázek
Družice KA-SAT na podvozku Eurostar E3000

Družice je vybavená čtyřmi anténami, které pomocí beam-formingu vytvářejí 82 geograficky úzce směrovaných signálních spot beamů, z nichž každý disponuje přenosovou rychlostí 475 Mb/s. Družice už podle svého názvu vysílá na super krátkých vlnách a kmitočtu Ka. Pro upload se používá frekvenční rozsah 27,5-30GHz a pro download 17,7-20,2 GHz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokrytí Evropy jednotlivými rádiovými segmenty (spot beamy) a obecná kvalita příjmu, která dosahuje nejvyšších hodnot v západní a části střední Evropy

KA-SAT vychází z generické satelitní platformy Eurostar E3000 od Airbus Defence and Space, která je vybavená chemickým a volitelně i plazmovým motorem pro manévry na oběžné dráze. Rozpětí roztažených solárních panelů pak může dosahovat až úctyhodných 45 metrů. Fotovoltaika na KA-SAT se stará o výrobu 16 kW elektřiny a satelit má manévrovací palivo až na 16 let provozu.

Diskuze (58) Další článek: Musk okouzlil svět. Nechal upravit software, aby Ukrajincům fungoval Starlink i v jedoucím autě

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Rusko, Ukrajina, Německo, Elektřina, Výpadek, Energetika, Kyberválka, NÚKIB, Větrná elektrárna, BSI, Handelsblatt, Útok, Válka na Ukrajině, Kybernetický útok, INTVSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

** Dmitrij Rogozin nedávno uvedl, že Rusko odchází z Mezinárodní vesmírné stanice ** Termín není znám, partnerům to chce oznámit rok předem ** Odchod Ruska z ISS je nepravděpodobný

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná staniceRusko
Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Microsoft aktualizoval svoji službu umožňující propojení s telefonem. Kromě volání a psaní SMS z počítače jsou nyní dostupné i notifikace z dalších služeb nebo ještě více přístupná galerie.

Jan Spěšný
AndroidWindows
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA