Už je to výše, komerční projekty pod taktovkou soukromého kapitálu budou mít význam až budou plně rentabilní, tedy vydělají si na sebe bez nutnosti státních subvencí (dotací). Ta doba je ještě moc daleko a na vině jsou pouze technologické možnosti lidstva, ono když stále řešíme každý kg vynesený na orbitu, a i přes chválihodnou snahu pana Muska jde stále o velmi drahý podnik, nelze očekávat zázraky a výrazný posun. > Bylo zde mnoho lidí co neustále tvrdili možná ještě tvrdí, jak IT a elektronika pomůže v dalších technologiích. Tak určitě pomáhá* v tom, aby děti dříve nosili brýle, méně komunikovali jak jsou neustále zahleděni do mobilů, až je někdy „dostane” šalina (tramvaj), ale kde někdo vidí posun dál od chemických motorů k iontovým či fúzním? Myslím takové, které mohou vynášet náklad přímo z povrchu? Já ho už celá desetiletí nevidím. Určitě se dá polemizovat o tom, jaký podíl na tom mají zelení lobbisté výrobců OZE, kteří brzdí vývoj minimálně zdroje energie - mobilního jaderného reaktoru. A bez něj, mít velké lodě nebudeme ani náhodou s tím je třeba se smířit. Uhlí 🙂 , kerosin, metan ani vodík prostě neobsahují tolik spalováním využitelné energie, aby lidstvo dotáhly na vyšší civilizační stupeň a tenhle fakt nepřetlačí žádný strachy hnědý aktivista.* Samozřejmě, že jsou obory kde je přínos IT patrný, jako lékařství, chemický průmysl, v mnoha vědních oborech, ale v kosmických pohonech prostě ne. Vylepšení současných technologií o pár % není revoluce.
Názor byl 1× upraven, naposled 3. 2. 2020 20:03
"...ono když stále řešíme každý kg vynesený na orbitu..."Za to ale nemůžou technologické možnosti lidstva. Za to může ten pán, co takhle blbě vymyslel fungování fyzikálních zákonů.Nevím, jakou úžasnou sci-fi (nebo spíš jenom -fi) technologii si představuješ, ale dokud někdo nezmění fungování fyzikálních zákonů, tak to lepší nebude 😀
Fyzikální zákony popírají fúzi? Já mám nějaký názor, jaký je ten váš, nějaký ucelený smysluplný, jak vidíte budoucnost lidstva vy? A víte, že dříve byla sci-fi rychlost nad 100 km/h nebo cesta mimo Zemi? Ne, nejsem člověk vašeho ražení.
Dolfe, zkus si můj příspěvek přečíst ještě jednou a pomalu... třeba ti to dojde, i když mám pochyby...😉
Čtu ho dobře a nechápu jaké fyzikální zákony by se měly měnit. Opakuji fúzi vidíme dnes a denně - Slunce (my ji jen budeme incializovat magneticky nebo pomocí laseru - oboje vyzkoušeno funguje) a sci-fi nakonec není ani zakřivení časoprostoru (hmotné objekty) takže i cestování FTL bude možné. Máte snad dojem, že lidstvo skončí u nějakých chemický, často jedovatých a málo účinných pohonů? Fakt nás dopraví do jiných soustav, galaxií, nemám ten pocit ani názor. My musíme masivně navyšovat výrobu energií, více zkoumat mikrosvět a v důsledku také vesmír, zvyšovat účinnost našich strojů a přecházet od mechanickým k elektro-magentickým, fúzním a později těm, které budou založeny na gravitačním principu. To vše nám musí (není jiná cesta) pomoci z naší planety i soustavy, ta má své dny spočítané viz Slunce.> Omlouvám se, že nemám tak omezené myšlení a rozhled jako vy, klapky na oči nepoužívám.
Článek vyvolává dojem, že jde o "komerční" provoz ve smyslu ziskový - obecně prospěšný. To ale bohužel není pravda. Jde opět jenom čistě o socialistický projekt, kdy jsou lidem ukradeny peníze státem a ten pomocí jím řízených poboček rozhoduje o jejich použití. "Představitelé společnosti jsou přesvědčeni, že uspěli kvůli zkušenostem svých zaměstnanců..."Tito představitelé si mohou myslet co chtějí, ale nikdo neumí číst myšlenky, a proto není jistý důvod, proč úředník rozhodl tak jak rozhodl. Mohl rozhodnout osobní zájem úředníka, který má ve firmě oblíbeného zaměstnance nebo oblíbené písmeno v názvu firmy nebo skutečně třeba i jeho oblíbený druh zkušeností, kterou mají někteří zaměstnanci Axiom Space, ale to co je jisté, je to, že o tom co se bude dít s penězi, nerozhoduje ten, kdo si je pracně vydělal, ale ten kdo má tu drzost a moc je někomu ukrást. Aktuálně NASA disponuje 490 miliardami kradených korun. Největší nestátní loupež byla asi 6,8 miliardy Kč.
Názor byl 1× upraven, naposled 3. 2. 2020 17:39
Aky by teda bol podla Vas vhodnejsi ekonomicky model financovania letov na obeznu drahu, Mesiac , Mars a zakladny vedecky vyskum vesmiru? Myslite ze 100% komercny pristup je najvhodnejsi ? Akoze by na to mala monopol nejaka sukromna firma (skupina firiem) a vsetci ostani by sme sa im na to tak ci tak skladali v cenach ich produktov ?
Naopak. Právě dnes mají státy na výzkum vesmíru prakticky absolutní monopol, což je absurdní nesmysl a obrovsky to poškozuje nejen milovníky vesmírného výzkumu, ale obecně všechny lidi, protože zdroje jsou lidem loupeny a bez posvěcení států nemůže prakticky nikdo např. létat do vesmíru.Jsem pro to, aby si kdokoli dělal cokoli, pokud se tím nedopustí násilí nebo narušení cizího majetku. Nechť nikdo nikomu nic nekrade a létá kamkoli jakkoli kdykoli a zkoumá cokoli chce.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 2. 2020 18:11
Pisete akoby stat bola nejaka mimozemska civilizacia ktora ovlada ludi... Nie je to tak. Stat je len jedna z roznych foriem spolocnosti. ,rovnako ako su ine formy zoskupeni : akciova spolocnost, nabozenske spolky , partia futbalovych fanusikov ci spolok milovnikov zvierat. Druha vec je akym sposobom a ako kvalitne su jednotlive spolocnosti (staty) staty riadene....
Rozdíl je v dobrovolnosti. Akciovky, náboženské spolky, fotbalisté ani milovníci zvířat vás násilím nenutí platit jim asi 2/3 z toho co vydělají.
To není tak docela pravda. Státní angažmá sice v tom oboru neskutečným způsobem deformuje ceny, což má jednoznačně negativní dopad. Ale k monopolu to má sakra daleko.Pokud si vyrobíte vlastní nosič, nikdo vám nebude zásadně bránit v jeho vypuštění ani v tom, abyste pomocí něj vynášel náklady do vesmíru. Ano, jsou tam nějaká omezení stran toho, odkud můžete své nosiče vypouštět + něco málo stran leteckého provozu, ale ta omezení jsou překvapivě mírná, často kupodivu i logická a rozhodně to má daleko k monopolu. A předpokládám, že kdybyste se dohodl s vládou nějakého afrického Bananistánu, tak praktická omezení budou nula nula nic.
Když jsem odpovídal na předchozí dotaz, měl jsem na mysli zejména prakticky neomezenou možnost cokoli zakázat. Kdykoli bude stát chtít regulovat letecký provoz má tuto možnost, což také typicky dělá. Kdykoli se stát dozví, že lidé něco někde ve větší míře dělají, má tendenci to regulovat. Stačí se podívat jakou pozornost vyvolává činnost Muska a SpaceX - regulace se už chystají. Už samotná hrozba regulací demotivuje případné investory.Podívejte se jak reguluje aktuálně stát drony. To samé se skoro určitě stane, pokud bude chtít více lidí létat do kosmu.Regulace kolem kosmodromu:https://www.kosmonautix.cz/2014/09/spacex-si-postavi... Není to tak, že spousta států udělují licence už jenom k výrobě raket?Předpokládám, že např. v Rusku by žádná firma jako SpaceX vůbec nemohla fungovat.Argumentovat tím, že lidé mohou vysílat rakety z banánové republiky nedává smysl podobně jako argument "když se vám tady nelíbí, odstěhujte se jinam".
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.