Axia Eyeplate Mega - levný malý a kapesní s USB 2.0

Nejlevnější malé digitální fotoaparáty začínají doplňovat rychlejší připojení, paměťové karty a vylepšují další parametry. Japonská novinka Axia Eyeplate Mega je typickou ukázkou těchto trendů, které brzy můžeme čekat i u nás.
Fuji Axia byl první tzv. SMaL digitální fotoaparát velikosti kreditní karty od firmy Fujifilm, který loni při svém uvedení vzbudil zvýšenou pozornost, a především v Japonsku zaznamenal i neobyčejný prodejní úspěch. I když svým vzhledem jakoby vypadl z arzenálu agenta 007 Jamese Bonda, jeho parametry jej řadily spíše do kategorie nejlevnějších digitálních kompaktů a nejzajímavější vlastností byla právě jeho miniaturní velikost. Ta byla dosažena díky technologii s názvem SMaL. Fotoaparáty typu SMaL mají díky vysoké integraci 2 - 3krát méně součástek než ostatní digitální fotoaparáty. To přináší nižší výrobní náklady, vyšší spolehlivost a v neposlední řadě i vyšší výnosy pro výrobce. Technologii SMaL vyvinuli koncem minulého století experti v Massachusettském technologickém institutu (MIT).

Klepněte pro větší obrázek

Fujifilm v těchto dnech ohlásil další digitální minifotoaparát z této řady - následník 0,3megapixelového fotoaparátu Axia eyeplate, který nese název Axia eyeplate mega. Fotoaparát je určen lidem, kteří chtějí fotit momentky, ale nechtějí nosit objemný přístroj. Model disponuje CMOS senzorem, obvody pro zpracování obrazu typu ASIC s funkcí AutoBrite a s rozlišením 1,31 Mpx. Jeho tloušťka je 8mm. Narozdíl od svého předchůdce zaznamenal inovovaný model celou řadu vylepšení. Tím nejvýznamnějším je zvýšení rozlišení z 640 x 480 na mnohem použitelnější 1280 x 1024 (což odpovídá standardu SXGA), které již dostačuje na celou řadu možných využití. Kapacita interní paměti byla zdvojnásobena - z 8 MB na 16 MB. Minifotoaparát používá SD kartu s kapacitou dle výběru 16 až 256 MB, která dále významně zvyšuje jeho rozšiřitelnost.

Společně se změnou fotosenzoru došlo i ke změně objektivu. Nový model používá optiku s vyšší světelností (F3.0 oproti F3.8 u předešlého modelu) a s režimem makro, který umožňuje zaznamenávat snímky z mnohem menší vzdálenosti, než to umožňovala předchozí verze fotoaparát. Fotoaparát je vybaven optickým hledáčkem se zaměřovacími značkami. Expoziční vzdálenost je od jednoho metru po nekonečno, v režimu makro je možno zaostřit od 25 centimetrů. Ohnisková vzdálenost činí 7,07mm (46mm jako ekvivalent 35mm filmu). Novým rysem je možnost připojení externího blesku, který je skoro stejně velký jak vlastní fotoaparát. Tato novinka by měla napomoci vyhnout se situacím, kdy za špatných světelných podmínek dochází k špatnému zaostření snímku. Blesk je napájen jednou alkalickou baterií typu AA.

Nejdelší clona dosahuje až 1/15 sekundy (oproti 1/3 sekundy u předešlého modelu). Snímky jsou ukládány do souborů typu JPEG. Funkce AutoBrite je technologie pro zpracování obrazu umožňující široký dynamický rozsah, a jsou jí vybaveny i minifotoaparáty jiných značek (např. Logitech). Díky ní fotoaparát zachycuje i obrazy obsahující kombinace jasných a tmavých ploch.

Právě kombinace příliš jasných a příliš tmavých ploch způsobuje obecně problémy a uživatelům digitálních fotoaparátů mnohdy způsobuje starosti. Možná znáte situaci, kdy nemůžete vyfotografovat určitý objekt, protože právě v tu denní dobu, kdy chcete snímek pořídit, je Slunce v tak nevhodném úhlu, že by fotografie byla zaručeně nepovedená. Uživatelé kapesního fotoaparátu Axia eyeplate mega si s tímto nemusí dělat starosti a mohou pořizovat snímky bez ohledu na extrémní střídání jasu uvnitř stejné scény, protože AutoBrite a integrovaná funkce automatického vyvážení bílé vyřeší tento problém za ně. Navíc, výstupy z Axie je možno díky vyššímu rozlišení i vytisknout až do formátu A4, zatímco rozlišení předchozí generace těchto kapesních fotoaparátů dovolovala tisk jen velmi malých obrázků a to ještě v nízké kvalitě. Konkurenční SMaL fotoaparáty v součsnosti ještě postrádají optimalizaci, která by plně zužitkovala rozlišení senzoru, a proto mají tendence produkovat fotografie s nedostatečnou ostrostí a jasností.

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání s MiniDiscem

Konektivita k PC s Windows nebo k počítačům MAC je realizována přes rozhraní USB 2.0 (původní model měl jen 1.1). Kabel se do fotoaparátu připojuje přes konektor "Mini-USB" (typ B). Fotoaparát je napájen ze zabudovaného lithio-polymerového akumulátorku. Ten by po nabití měl poskytovat asi 10x až 20x delší dobu provozu, než mají běžné digitální fotoaparáty - měl by vydržet na pořízení cca 1000 snímků. Baterie se dobíjí přes USB kabel během stahování souborů s digitálními fotografiemi do počítače.

Příslušenství, které je dodáváno s fotoaparátem, zahrnuje externí blesk, měkké pouzdro, připínací řemínek na ruku, USB kabel, software na CD-ROM, jedna alkalická baterie typu AA k blesku, tištěná příručka s návodem k použití, rychlý průvodce a záruční list. Dodávané programové vybavení obsahuje aplikaci na konverzi mezi grafickými formáty a jednoduché fotoalbum k prezentaci stažených snímků. Rozměry: 86.8mm šířka x 54.8mm výška x 8mm tloušťka. Hmotnost činí 40 gramů, je-li zasunuta externí paměťová karta, pak váží 76 gramů. Na japonském trhu bude Axia dostupná okolo 25. července 2003 za cenu 108 dolarů. SD karta není součástí produktu a je třeba ji dokoupit zvlášť. O tom, kdy by se Axia eyeplate mega dostat na mimojaponský trh dosud nejsou dostupné žádné informace.

Diskuze (4) Další článek: Microsoft vydal Web Services Enhancements version 2 pro zvýšení bezpečnosti webových služeb

Témata článku: Software, Windows, USB, Pořízený obrázek, USB kabely, Fotoalba, Digitální fotoaparáty, Dostupná baterie, Fujifilm, Blesky, Předchozí model, Kapesní fotoaparát, Arsenal, Fuji, Špatné rozlišení, Alkalická baterie, Mega, Integrovaná funkce

Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů