Axbo budík: Vyzkoušejte budík, který zná váš spánek

Budík Axbo vás prý dokáže vzbudit ve chvíli, kdy jste plní čerstvých sil. Nevěřili jsme a vyzkoušeli jej na vlastní kůži.

Vyzkoušeli jsme budík, který o sobě tvrdí, že vás vzbudí tehdy, kdy se budete cítit nejlépe. Je to jen další z dlouhé řady pochybných gadgetů, nebo patentovaná technologie S.P.A.C. (Sleep Phase Alarm Clock), kterou budík používá, opravdu funguje?

Jak to celé funguje

Zdravý spánek se skládá z několika cyklů. Během noci tak projdete fází hlubokého spánku, lehkého spánku a REM fází, při které zpravidla sníte. Axbo budík zjistí, v jaké fázi se zrovna nacházíte a podle toho určí ideální čas probuzení v návaznosti na skutečně nastavený budík.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Axbo budíku a charakter spánku včetně určení ideálního času probuzení

Pokud si tedy nastavíte budík na sedmou hodinu ranní a v 6:45 se budete nacházet ve fázi lehkého spánku, Axbo vás probudí. Vzhledem k délce každého z cyklů vás budík vzbudí maximálně třicet minut před pevně stanoveným časem. Mohlo by se zdát podivné, proč si zbytečně zkracovat délku spánku, rozdíl v kvalitě probuzení je ale opravdu citelný. Samozřejmě pouze v tom případě, že ihned vstanete a nezdřímnete si na dalších deset minut, kdy byste již přešli do dalšího spánkového cyklu.

Tip: Více se o fázích spánku dočtete třeba na Wikipedii.

Funguje to, na náramek si ale musíte zvyknout

Budík je dodáván se dvěma froté náramky na zápěstí včetně bezdrátových senzorů, které zkoumají váš pohyb během spánku. V balení najdete také USB kabel pro komunikaci s počítačem a redukci pro nabíjení baterií z elektrické sítě. K budíku totiž po registraci získáte doprovodný software, ve kterém se dozvíte, jak vlastně váš spánek vypadá a jak dlouho spíte. Axbo se umí učit, po delším používání se tak budou jeho schopnosti zpřesňovat.

Klepněte pro větší obrázek
Budík můžete propojit s počítačem pomocí USB kabelu

Díky dvěma náramkům mohou budík používat dvě osoby. Dva profily má i nastavení budíku. Každá z osob si tedy může nastavit nejen vlastní čas buzení, ale také hlasitost a zvuk budíku. Na výběr máte z šesti celkem příjemných tónů včetně zpěvu ptactva, neuškodila by ale větší kvalita samotného reproduktoru. Ani froté náramek není bez chyby. I když si jej navlečete na nedominantní ruku, bude vás tlačit a nezbývá tedy, než si na něj zvyknout. Na pohybovém senzoru je schované tlačítko. Pokud jej přes náramek velmi silně stisknete, aktivujete podsvícení displeje nebo vypnete budík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náramek a umístění pohybového senzoru

Budík jsme zkoušeli tři týdny. Ve většině případů nás vzbudil opravdu před skutečně nastaveným časem a to v rozmezí až dvaceti minut. Ať už to bylo jeho proklamovanou technologií S.P.A.C., „placebo“ efektem, nebo zpěvem ptactva v jeho reproduktoru, probuzení bylo opravdu příjemné a „mělké“ – člověk měl pocit probuzení z polospánku. Pokud jsme jej ale ignorovali a opět si zdřímli, probuzení nebylo pro člověka, který věnuje spánku okolo šesti hodin, zrovna nejradostnější.

Budík, co si rozumí s počítačem

Doposud by se jednalo o chytrý gadget, který by ale v IT magazínu nenašel své místo. To ale není případ tohoto budíku. Pokud jej totiž propojíte přes USB kabel s počítačem, aplikace Axbo Research si z něj stáhne potřebná data a vykreslí je v podobě přehledného grafu vašeho spánku. Při každodenní synchronizaci tak získáte kompletní přehled pro každý den. Díky konektivitě s počítačem nechybí ani možnost nahrání nového firmware.

Klepněte pro větší obrázek
Axbo Research a statistika spánku včetně grafu

Axbo nejen budí, pomůže vám také usnout. Jednoduše si vyberete jednu ze tří esoterických melodií, a jakmile usnete, což pozná budík díky datům ze senzoru, melodii vypne. Díky funkci PowerNap vás zase pobudí v ideální čas při krátkém zdřímnutí třeba po nedělním obědu.

Vedle iPodu vypadá vážně skvěte

Budík Axbo se chlubí také zajímavým designem včetně několika ocenění (red dot). Vzhledem ke své bílé barvě a oblým plastovým tvarům si jej určitě zamilují fanoušci applovského designu. Velmi kvalitní je i průhledný víceřádkový displej s modrým podsvícením, které můžete aktivovat i na dálku pevným stisknutím senzoru v náramku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budík se ovládá dvěma tlačíkty a stisknutelným otočným kolečkem

Pokud je pro vás rozhodující design a futuristické funkce budíku, připravte si poměrně vysoký obnos. Přes veškerou exkluzivitu je totiž Axbo poměrně drahý. Koncová cena pro českého zákazníka byla stanovena na 5390 Kč včetně DPH.

Interaktivní flash demo s vyzkoušením všech funkcí
České webové stránky Axbo

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (13) Další článek: Search Commands: Když nemáte rádi Office 2007

Témata článku: Software, Bezdrátové nabíjení, Ideální případ, Chytrá hodina, Placebo, Příjemný pocit, Budík, Phase, Gadget, Fáze, Chytrý reproduktor, Kter, Vysoký obnos, Chytrý gadget, R.E.M., Ideální čas, A/B, Clock, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Nic není zadarmo. Nothing Phone (1) překvapí a zaujme, ale zásadní revoluci nečekejte

Nic není zadarmo. Nothing Phone (1) překvapí a zaujme, ale zásadní revoluci nečekejte

** Vyzkoušeli jsme nový Nothing Phone (1) ** Na zádech nabídne světelnou show, která má i šikovné využití ** Potěší i příznivce čistého systému a majitele iPhonů či Tesly

Martin Miksa
PreviewVideo
Recenze Sonos Ray. Jaký je levný soundbar a proč ho Sonos vůbec uvedl?

Recenze Sonos Ray. Jaký je levný soundbar a proč ho Sonos vůbec uvedl?

** Kompaktní soundbar se soustředí na vyrovnaný přednes a zřetelné dialogy ** Připojení jen přes optický kabel mnohé odradí ** Jako každý Sonos lze rozšířit o další reproduktory

Tomáš Holčík
SonosSoundbaryTesty
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti