Axbo budík: Vyzkoušejte budík, který zná váš spánek

Budík Axbo vás prý dokáže vzbudit ve chvíli, kdy jste plní čerstvých sil. Nevěřili jsme a vyzkoušeli jej na vlastní kůži.

Vyzkoušeli jsme budík, který o sobě tvrdí, že vás vzbudí tehdy, kdy se budete cítit nejlépe. Je to jen další z dlouhé řady pochybných gadgetů, nebo patentovaná technologie S.P.A.C. (Sleep Phase Alarm Clock), kterou budík používá, opravdu funguje?

Jak to celé funguje

Zdravý spánek se skládá z několika cyklů. Během noci tak projdete fází hlubokého spánku, lehkého spánku a REM fází, při které zpravidla sníte. Axbo budík zjistí, v jaké fázi se zrovna nacházíte a podle toho určí ideální čas probuzení v návaznosti na skutečně nastavený budík.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Axbo budíku a charakter spánku včetně určení ideálního času probuzení

Pokud si tedy nastavíte budík na sedmou hodinu ranní a v 6:45 se budete nacházet ve fázi lehkého spánku, Axbo vás probudí. Vzhledem k délce každého z cyklů vás budík vzbudí maximálně třicet minut před pevně stanoveným časem. Mohlo by se zdát podivné, proč si zbytečně zkracovat délku spánku, rozdíl v kvalitě probuzení je ale opravdu citelný. Samozřejmě pouze v tom případě, že ihned vstanete a nezdřímnete si na dalších deset minut, kdy byste již přešli do dalšího spánkového cyklu.

Tip: Více se o fázích spánku dočtete třeba na Wikipedii.

Funguje to, na náramek si ale musíte zvyknout

Budík je dodáván se dvěma froté náramky na zápěstí včetně bezdrátových senzorů, které zkoumají váš pohyb během spánku. V balení najdete také USB kabel pro komunikaci s počítačem a redukci pro nabíjení baterií z elektrické sítě. K budíku totiž po registraci získáte doprovodný software, ve kterém se dozvíte, jak vlastně váš spánek vypadá a jak dlouho spíte. Axbo se umí učit, po delším používání se tak budou jeho schopnosti zpřesňovat.

Klepněte pro větší obrázek
Budík můžete propojit s počítačem pomocí USB kabelu

Díky dvěma náramkům mohou budík používat dvě osoby. Dva profily má i nastavení budíku. Každá z osob si tedy může nastavit nejen vlastní čas buzení, ale také hlasitost a zvuk budíku. Na výběr máte z šesti celkem příjemných tónů včetně zpěvu ptactva, neuškodila by ale větší kvalita samotného reproduktoru. Ani froté náramek není bez chyby. I když si jej navlečete na nedominantní ruku, bude vás tlačit a nezbývá tedy, než si na něj zvyknout. Na pohybovém senzoru je schované tlačítko. Pokud jej přes náramek velmi silně stisknete, aktivujete podsvícení displeje nebo vypnete budík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náramek a umístění pohybového senzoru

Budík jsme zkoušeli tři týdny. Ve většině případů nás vzbudil opravdu před skutečně nastaveným časem a to v rozmezí až dvaceti minut. Ať už to bylo jeho proklamovanou technologií S.P.A.C., „placebo“ efektem, nebo zpěvem ptactva v jeho reproduktoru, probuzení bylo opravdu příjemné a „mělké“ – člověk měl pocit probuzení z polospánku. Pokud jsme jej ale ignorovali a opět si zdřímli, probuzení nebylo pro člověka, který věnuje spánku okolo šesti hodin, zrovna nejradostnější.

Budík, co si rozumí s počítačem

Doposud by se jednalo o chytrý gadget, který by ale v IT magazínu nenašel své místo. To ale není případ tohoto budíku. Pokud jej totiž propojíte přes USB kabel s počítačem, aplikace Axbo Research si z něj stáhne potřebná data a vykreslí je v podobě přehledného grafu vašeho spánku. Při každodenní synchronizaci tak získáte kompletní přehled pro každý den. Díky konektivitě s počítačem nechybí ani možnost nahrání nového firmware.

Klepněte pro větší obrázek
Axbo Research a statistika spánku včetně grafu

Axbo nejen budí, pomůže vám také usnout. Jednoduše si vyberete jednu ze tří esoterických melodií, a jakmile usnete, což pozná budík díky datům ze senzoru, melodii vypne. Díky funkci PowerNap vás zase pobudí v ideální čas při krátkém zdřímnutí třeba po nedělním obědu.

Vedle iPodu vypadá vážně skvěte

Budík Axbo se chlubí také zajímavým designem včetně několika ocenění (red dot). Vzhledem ke své bílé barvě a oblým plastovým tvarům si jej určitě zamilují fanoušci applovského designu. Velmi kvalitní je i průhledný víceřádkový displej s modrým podsvícením, které můžete aktivovat i na dálku pevným stisknutím senzoru v náramku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budík se ovládá dvěma tlačíkty a stisknutelným otočným kolečkem

Pokud je pro vás rozhodující design a futuristické funkce budíku, připravte si poměrně vysoký obnos. Přes veškerou exkluzivitu je totiž Axbo poměrně drahý. Koncová cena pro českého zákazníka byla stanovena na 5390 Kč včetně DPH.

Interaktivní flash demo s vyzkoušením všech funkcí
České webové stránky Axbo

 

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (13) Další článek: Search Commands: Když nemáte rádi Office 2007

Témata článku: Software, Bezdrátové nabíjení, Vysoký obnos, Chytrý gadget, Gadget, Placebo, Phase, Clock, Fáze, A/B, R.E.M., Chytrá hodina, Příjemný pocit, Chytrý reproduktor, Ideální případ, Budík, Ideální čas, Nejprodávanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize