AverMedia Live Gamer 4K: když to myslíte s nahráváním videa z her vážně

  • Záznam 4K v 60 FPS s podporou HDR
  • podporuje rychlost až 240 FPS v rozlišení 1080p
  • Investicí do karty to nekončí, potřebujete i výkonný počítač
AverMedia Live Gamer 4K: když to myslíte s nahráváním videa z her vážně

Streamovat vlastní hraní přes Twitch nebo Youtube můžete dnes i s minimálním vybavením. Když ale chcete plně využít funkce, které používají ti nejlepší, musíte mít také to nejlepší. Potřebovat budete samostatný počítač, který převezme roli pro streamování a neseberete si tak výkon hlavního počítače. Samostatný počítač pomůže, i když budete chtít streamovat z konzolí jako je Nintendo Switch, případně nahrávat HDR videa z konzolí jako Xbox One X nebo PlayStation 4 Pro.

AverMedia Live Gamer 4K

rozhraní: PCI-Express x4 Gen 2 ● konektory: HDMI 2.0 vstup, HDMI 2.0 výstup ● max rozlišení 2160p60 HDR / 1440p144 / 1080p240 ● max zvuk: 7.1/5.1 LPCM ● formát záznamu: MPEG 4 (H.264+AAC) nebo (H.265+AAC) ● Software: RECentral pro záznam a streaming, CyberLink PowerDirector 15 pro střih (nepodporuje HDR a HEVC) ● rozměry: 12,5 × 15,1 × 2,15 cm ● Karta nepodporuje prohlížení / nahrávání / streamování chráněných signálů HDCP

6 207 Kč
model GC573

Vyzkoušeli jsme přídavnou kartu AverMedia Live Gamer 4K, která díky sběrnici PCI Express může poskytnout maximální rychlost pro přenos obrazu do počítače. Dokáže totiž zaznamenávat FullHD hraní až ve 240 FPS nebo 4K Video v 60 FPS s podporou HDR.

Velmi rychlý dopravník obrazu

Karta už svým provedením dává najevo, že víc míří na hráče než videoprofesionály. Autoři nezapomněli na RGB podsvícení loga firmy, přičemž můžete nastavit vlastní pulzování, nebo použít podsvětlení jako signalizaci aktuální činnosti karty. Pochopitelně jej ale také můžete vypnout.

Blikání karty lze nastavit nebo i vypnout

Samozřejmě důležitější než podsvícení jsou schopnosti karty při nahrávání videa. Především je třeba upozornit, že tato karta výpočetně nepomáhá při kompresi videa do formátů H.264 nebo HEVC. Pouze se stará o to, aby počítač měl plynulý proud dat, který může následně komprimovat pomocí grafické karty. A abyste plně využili možnosti záznamu, musí to být karta od Nvidie. Jen ty podporují HDR, 4K a vysokou snímkovou frekvenci. AverMedia vyžaduje minimálně GTX 1060.

Na kartě jsou dva HDMI konektory, jeden pro vstup obrazu, druhý pro výstup. Karta se totiž zapojuje jako průchozí mezi počítač a monitor. Přitom právě monitor definuje, v jaké kvalitě budete schopni nahrávat. Nestačí tedy do karty poslat obraz a nahrávat v 240 FPS, když nemáte i monitor, který opravdu 240 Hz zvládne. Díky tomu, že karta jen pozoruje průchozí signál, nepřidává do cesty signálu žádné zpoždění.

Pokud se profesionální hráči bojí input lagu, tady jim nic nehrozí. Pro účely testování jsem si půjčil špičkový herní monitor BenQ Zowie XL2546 s 240Hz panelem a změřil jsem naprosto stejné zpoždění signálu při průchodu kartou i napřímo kabelem.

Kartou to nekončí, potřebujete i výkon

Abyste vůbec byli schopni nahrávat v plné kvalitě 240 FPS, budete potřebovat i rozhodně výkonný počítač, nejen ten, na kterém budete přímo hrát. Můj starší pracovní počítač pro střih videa Dell Precision vybavený šestijádrovým Xeonem E5-1650 a grafikou Quadro M4000 (cca na úrovni GTX 970) na tohle nestačil a nahrané video nepřesáhlo 205 FPS. Při snížení frekvence monitoru a kvality záznamu na 144 FPS se už podařilo nahrát všechny snímky.

Díky záznamu ve vysokých FPS můžete záznam plynule zpomalit
(výsledné sekvence můj počítač nahrál v 190 FPS)

Asi se zeptáte, proč vůbec nahrávat v 240 FPS, když streamovací služby běžně končí na 60 FPS. Smysl tady hlavně hledejte v opakovaných záběrech. Zatímco hrajete na 240Hz monitoru, můžete nahrávat ve stejné kvalitě, jako to vidíte na displeji a při následné editaci videa můžete vytáhnout plynulé zpomalené záběry s nejlepší akcí. Samozřejmě ale musíte počítat s vysokou datovou náročností takového záznamu, takže počítač pro záznam musí být nejen výkonný, ale jeho rychlé SSD i dostatečně prostorné.

Takto se používá AverMedia RECentral

Samotná karta se chová z pohledu systému jako zdroj videa a zvuku, můžete ji tedy využít v libovolné aplikaci typu OBS. Pro záznam v 240 FPS nebo 4K HDR ale musíte využít dodaný program AverMedia RECentral. Ten pochopitelně umí videa i streamovat nebo poskládat výsledný streamovaný obraz z různých kamer, grafiky a aplikací. Pokud už ale máte vyladěnou jinou aplikaci, zapadne do ní Live Gamer 4K bez problémů.

Hlavní je začít, technika vůli nenahradí 

Na první pohled to tedy vypadá, že AverMedia Live Gamer 4K je docela drahá karta na nahrávání videa z her. Brzy ale zjistíte, že investice do karty, která zvládne zpracovat signál v té nejvyšší kvalitě je vlastně docela zanedbatelná ve srovnání s počítačem, který budete potřebovat, abyste její schopnosti naplno využili. Live Gamer 4K prostě není pro každého, ale pro toho, kdo ji využije, bude k nezaplacení.

A pokud si chcete vyzkoušet streamování z her, nemusíte kupovat to nejlepší, dokonce nemusíte často kupovat vůbec nic a můžete začít. Až teprve budete vědět, co přesně potřebujete zlepšit, dokoupíte časem lepší mikrofon, kameru nebo nakonec i tu kartu jako je Live Gamer 4K.

Diskuze (3) Další článek: V Paříži testují „hlukový radar“. Bude rozdávat pokuty příliš hlučným autům a motorkám

Témata článku: Hardware, Video, YouTube, Nvidia, Herní konzole, Hry, Twitch, Střih videa, HDR, Cyberlink, Dell Precision, Hevc, Nahrávání videa, Počítač, LPC, Záznam, Xbox One X, Benq Zowie, PCI Express, FPS, Nintendo Switch, Monitor, Nahrávání, Dopravník, Karta


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní