Avast varuje: Na levných telefonech s Androidem řádí předinstalovaný adware

Avast varuje: Na levných telefonech s Androidem řádí předinstalovaný adware

Experti z Avastu analyzovali adware s přezdívkou Cosiloon, který se už nejméně tři roky šíří na spíše pochybných modelech telefonů s Androidem. Poprvé jej zaznamenal Dr.Web.

Malware se oproti mnoha jiným liší v tom, že je součástí firmwaru jako předinstalovaná aplikace, a tak jej nelze snadno odinstalovat – jedinou možnosti (bez práv root) je jeho zablokování v nastavení.

V každém případě, adware už podle svého názvu servíruje majitelům telefonu nechtěné reklamy ve formě dialogů, které se zobrazují na displeji. Jelikož je adware součástí firmwaru, musel se do něj dostat buď s vědomím výrobce, anebo se ukazuje, že někteří koncoví výrobci nedodržují ani základní bezpečnostní standardy či mají pochybné dodavatele softwaru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nevyžádané reklamní dialogy na postižených telefonech s adwarem Cosiloon a s Androidem od výrobců 2. kategorie

Na stranu druhou, Cosiloon se podle Avastu povětšinou vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu (používají prostou open-source verzi Androidu AOSP, nemají Play Store a Google tyto telefony tedy nemůže auditovat). Seznam výrobců, kteří jsou součástí certifikačního programu najdete na této adrese. Nutno však podotknout, že ne všechny jejich produkty – třeba ty starší – jsou certifikované. To se týká zejména čínských výrobců.

Avast našel adware na telefonech od výrobců jako ZTE, Archos nebo myPhone. Přitom právě Archos je vedený na seznamu certifikovaných partnerů. Avast našel malware na 18 000 zařízeních jen v průběhu minulého měsíce, přičemž na seznamu jsou i české kusy, ačkoliv zásah v ČR jinak není nikterak vysoký. Podle Avastu se jedná o desítky případů.

Podívejte se, co je nového v nejnovějším Androidu P:

Diskuze (13) Další článek: Vývojáři iOS se spolčili a kladou podmínky Applu. Požadují změny v App Store

Témata článku: Google, Bezpečnost, Mobilní aplikace, Android, Mobility, Play Store, Malware, Avast, Česká republika, Telefon, Čínský výrobce, Předinstalovaná aplikace, Výrobce, Certifikovaný partner, Firmware, Koncový výrobce, Jediná možnost, Certifikační program, Seznam, Druhá strana, Dialog, Minulý měsíc, Levný telefon, Archos


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny