Avast varuje: Na levných telefonech s Androidem řádí předinstalovaný adware

Avast varuje: Na levných telefonech s Androidem řádí předinstalovaný adware

Experti z Avastu analyzovali adware s přezdívkou Cosiloon, který se už nejméně tři roky šíří na spíše pochybných modelech telefonů s Androidem. Poprvé jej zaznamenal Dr.Web.

Malware se oproti mnoha jiným liší v tom, že je součástí firmwaru jako předinstalovaná aplikace, a tak jej nelze snadno odinstalovat – jedinou možnosti (bez práv root) je jeho zablokování v nastavení.

V každém případě, adware už podle svého názvu servíruje majitelům telefonu nechtěné reklamy ve formě dialogů, které se zobrazují na displeji. Jelikož je adware součástí firmwaru, musel se do něj dostat buď s vědomím výrobce, anebo se ukazuje, že někteří koncoví výrobci nedodržují ani základní bezpečnostní standardy či mají pochybné dodavatele softwaru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nevyžádané reklamní dialogy na postižených telefonech s adwarem Cosiloon a s Androidem od výrobců 2. kategorie

Na stranu druhou, Cosiloon se podle Avastu povětšinou vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu (používají prostou open-source verzi Androidu AOSP, nemají Play Store a Google tyto telefony tedy nemůže auditovat). Seznam výrobců, kteří jsou součástí certifikačního programu najdete na této adrese. Nutno však podotknout, že ne všechny jejich produkty – třeba ty starší – jsou certifikované. To se týká zejména čínských výrobců.

Avast našel adware na telefonech od výrobců jako ZTE, Archos nebo myPhone. Přitom právě Archos je vedený na seznamu certifikovaných partnerů. Avast našel malware na 18 000 zařízeních jen v průběhu minulého měsíce, přičemž na seznamu jsou i české kusy, ačkoliv zásah v ČR jinak není nikterak vysoký. Podle Avastu se jedná o desítky případů.

Podívejte se, co je nového v nejnovějším Androidu P:

Diskuze (13) Další článek: Vývojáři iOS se spolčili a kladou podmínky Applu. Požadují změny v App Store

Témata článku: Google, Bezpečnost, Android, Mobilní aplikace, Mobility, Play Store, Malware, Avast, Dialog, Výrobce, Archos, Minulý měsíc, Certifikační program, Druhá strana, Předinstalovaná aplikace, Koncový výrobce, Jediná možnost, Levný telefon, Seznam, Certifikovaný partner, Telefon, Firmware, Čínský výrobce, Česká republika


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?