Software | Počítače | Statistiky

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

  • Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů
  • Zjistil, jaký mají hardware a software
  • Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Tržní koláče nejpopulárnějších operačních systémů, webových prohlížečů a rozlišení obrazovek vám dnes změří kdejaký javascript běžící na webové stránce, co když bychom se ale chtěli dozvědět třeba to, které další programy patří k těm nejrozšířenějším?

S tím nám už web nepomůže, k takovým datům se totiž dostane jen operační systém (a Microsoft žádné podobné statistiky nezveřejňuje), nějaký široce rozšířený malware, anebo… Anebo jeho protipól – antivirový program. Ideálně takový, který je nainstalovaný na dostatečném počtu stanic, aby byly výsledné žebříčky co nejpřesnější.

Klepněte pro větší obrázek
Avast spočítal, jak vypadá průměrný počítač jeho 163 milionů uživatelů

A přesně to dělá Avast, který se nedávno pochlubil čerstvou zprávou Avast PC Trends Report 2019 (PDF). Zdrojem jsou především telemetrická data ze 163 milionů počítačů se softwarem od Avastu a AVG a výsledkem pak opravdu poměrně unikátní vhled možná i do vašeho PC. Takže co na něm máte?

Chrome, Acrobat Reader a WinRAR

Avast potvrzuje to, co již dříve spočítaly webové statistiky. Nejtypičtějším programem třetí strany na PC je Google Chrome, který se vyskytuje na 91 % analyzovaných počítačů. Na druhém místě je čtečka PDF od Adobe (nápověda pro domácího uživatele: PDF umí zobrazit i zmíněný Chrome a Edge si poradí i elektronickými knížkami v EPUB), ovšem nejzajímavější je třetí místo.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrozšířenější programy na počítačích s Windows podle Avastu

Třetím nejrozšířenějším programem je totiž podle Avastu i v roce 2019 WinRAR – někdejší synonymum warezu, neboť se tento program svého času dočkal ohromné popularity nejen díky skvělé kompresi, ale hlavně schopnosti rozřezat velký balík na drobné kousky, které se při tehdejším pomalém a nestabilním připojení k internetu stahovaly mnohem lépe a teprve na cílovém počítači opět složily dohromady.

S příchodem rychlého internetu se však potřeba všechno balit do RAR postupně vytratila a co je nejdůležitější, základní ZIP dnes podporuje i Průzkumník ve Windows. V každém případě, tvůrci legendárního programu se na svém webu chlubí, že jej dnes používá více než 500 milionů z nás. Vzhledem k tomu, že jedna licence zájemce přijde na 1 170 korun včetně daně, německý výrobce za ty roky vydělal nejméně 400 miliard korun.

Realita je přitom možná i o pár řádů nižší, samotný WinRAR totiž dlouhodobě patří k nejčastěji kradeným programům na počítači.

Microsoft Visual C++ Redistributable

Ale pojďme dál, v Avastu se totiž podívali i na nejčastěji instalované nástroje, běhová prostředí a frameworky – jednoduše pomocná data k tomu, aby se spustil kýžený program.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrozšířenější balíky knihoven, běhová prostředí a frameworky

K těm nejčastějším patří MSVCR (Microsoft Visual C++ Redistributable) určený pro aplikace napsané v prostředí Visual C++. Další příčky patří různým variantám Flash Playeru, Javě, ale také skomírající technologii Silverlight od Microsoftu, která ještě před deseti lety toužila překonat právě konkurenční Flash.

Realtek a Synaptics

Ani tyto dva názvy jistě nebudou cizí žádnému majiteli počítače s Windows, jedná se totiž o nejrozšířenější ovladače na tomto operačním systému. Realtek se na hromadě notebooků stará zejména o zvuk, ethernet ale třeba i čtečku paměťových karet, no a Synaptics zase o touchpad.

Klepněte pro větší obrázek
Nejrozšířenější ovladače na Wndows

Neaktualizujeme

Další žebříček patří naopak softwaru, který se na počítačích během analýzy vyskytoval v některé ze starších verzí a uživatelé jej tedy neaktualizovali. Na prvních místech figuruje prehistorická technologie Adobe Shockwave příbuzná Flash Playeru, ale kupodivu i VLC a Skype – programy, které už dnes dávají uživateli aktivně najevo, že je k dispozici nová verze.

Klepněte pro větší obrázek
Nejméně aktualizované programy podle Avastu. Patří k nim kupodivu i Firefox, který přitom nabízí automatické aktualizace.

Překvapující je také vysoké umístění starého Firefoxu, neboť v případě webových prohlížečů je dnes jejich automatická aktualizace už samozřejmostí. V tomto případě se tedy nejspíše jedná o ty uživatele, kteří vědomě zablokovali automatickou aktualizaci Firefoxu – ať už se jednalo o koncové uživatele, anebo správce softwaru ve větších podnikových sítích.

Na počítačích s Avastem stále vládnou Windows 7

Zatímco prakticky všechny webové statistiky operačních systémů uvádí jako nejrozšířenější Windows 10, v případě analýzy od Avastu stále vládnou Sedmičky – i když jen s malým náskokem. Vysvětlení může být prosté. Integrální součástí Windows 10 je bezpečnostní vrstva Defender – tedy v podstatě předinstalovaný antivir, a tak na této platformě klesá potřeba instalovat nějaký další. Včetně Avastu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na počítačích s Avastem a AVG stále vládnou Windows 7. V 15 % se dokonce jedná o 6 let nepodporovanou úvodní verzi RTM. Za rok pak končí podpora verze SP1.

Stará Windows 10

Avast nicméně pochopitelně používají i ti, kteří mají na své mašině Desítky. Kupodivu ale ani oni nemají vždy to nejnovější stabilní sestavení a na vině jistě nebude pouze odložená instalace podzimní aktualizace Windows 10. Na 9 % počítačů s Windows 10 se totiž během analýzy nacházel podzimní Creators Update z roku 2017 a na 3,6 % dokonce Anniversary Update z léta roku 2016.

Klepněte pro větší obrázek
Na hromadě počítačů straší některá ze starých verzí Windows 10, ačkoliv je Microsoft dvakrát ročně aktualizuje. Možná i to je důvod, v posledním roce totiž byly s každou novou verzí vážné problémy.

Průměrný počítač je starý 6 let

Další graf studie Avastu se věnuje stáří počítačů. V průměru má za sebou zhruba šest let života, což bude i jedna z odpovědí, proč prodeje PC dlouhodobě zpomalují. Počítače jsou už natolik dobré, že nám prostě vydrží mnohem déle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Průměrný počítač je starý 6 let

Rozdělení stáří počítačů je přitom docela rovnoměrné a žádný rok vysloveně nevystupuje z řady – nejsilnější je s 15,4 % ročník 2009 – tedy deset let starý počítač.

Nemusí na něm přitom běžet stařičké Windows 7, neboť podle dalšího grafu Avastu 62 % uživatelů přešlo i na muzejním stroji na Windows 10. To je poměrně dobrá zpráva – dobrá s ohledem na to, že nový OS nevyžadoval nejnovější železo a v Redmondu pamatovali i na to slabší, respektive dekádu staré.

Dvoujádro a 4 GB RAM

Máte v počítači čtyřjádrový procesor? Třeba některý z novějších laptopových Intel Core i5? Tak to jste nadprůměr, podle Avastu totiž počítačům stále vládne dvoujádro a 4 GB RAM k tomu – okupují více než polovinu analyzovaných mašin. Dnes již opravdu nedostačující 2 GB RAM a méně pak najdeme na celé pětině zkoumaných počítačů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Typický počítač má podle Avastu dvoujádrový procesor a 4 GB RAM

Převažují pevné disky a 128GB SSD

Žádná sláva nepanuje ani mezi úložišti. Typický plotnový pevný disk má kapacitu 500 GB, SSD jednotka pak má nejčastěji pouze 128 GB, což dnes stačí leda tak na operační systém a základní softwarovou výbavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Převažují plotnové disky a nejčastěji 500GB kapacita. V případě SSD pak jejích 128GB varianty.

Laptopy už zvítězily

Na závěr ještě potvrzení trendu: Z velkého desktopu se stává specializovaný typ počítače. Většina uživatelů už dnes preferuje laptop. Zpravidla jej vyrobí HP, Acer, Asus nebo Lenovo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Světu vládnou laptopy

A jak vypadá váš počítač? Trefil se report Avastu i do vaší mašiny, anebo je na tom vaše železo a jeho softwarová výbava na mnohem vyšší úrovni? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Diskuze (117) Další článek: Google překvapivě vydal oficiální sadu témat pro Chrome. Nabízí barvy od černé až po růžovou

Témata článku: Hardware, Software, Microsoft, Počítače, Windows, Chrome, Operační systémy, Firefox, Statistiky, Avast, Lenovo, Asus, SSD, VLC, Adobe, AVG, Flash Player, PDF, Flash, Creators Update, Anniversary Update, Java, Redmond, Počítač uživatelů, Operační systém


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

** Číně roste sebevědomí ** Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy ** Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Stanislav Mihulka | 59

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 114

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57