Avant Browser – za málo peněz hodně (dobré) muziky

I Internet Explorer můžete naučit spoustu nových funkcí a převléknout je do zajímavého a slušivého kabátku. V tomto článku se na jeden takový převlek blíže podíváme.
Webové prohlížeče fungující na platformě Windows můžeme rozdělit do třech pomyslných kategorií. V první kategorii bude zcela určitě Internet Explorer od Microsoftu a jeho klony (či přesněji prohlížeče využívající zobrazovacího jádra IE), v kategorii druhé najdeme prohlížeče založené na renderovacím jádru Gecko projektu Mozilla. A konečně třetí kategorií jsou prohlížeče ostatní – se patří například známá Opera.

V dnešním článku se zaměříme na prohlížeč spadající do první kategorie. Přestože je Internet Explorer na své domovské platformě slušným webovým prohlížečem, pokročilejším uživatelům toho nedokáže příliš mnoho nabídnout. Není se proto čemu divit, když se uživatelé rozhodnou sáhnout po některé nadstavbě tohoto webového prohlížeče. Jedním z nich je i dnes probíraný Avant Browser (nyní čerstvě ve verzi 7.0.3.2).

Klepněte pro větší obrázek

Podle mých osobních zkušeností je Avant Browser jedním z nejpropracovanějších a nejkomplexnějších webových prohlížečů postavených právě na jádře Internet Exploreru. Jeho instalace je snadná a rychlá, po spuštění se program usídlí v systémové části nástrojové lišty, kam se vždy po stisknutí zavíracího tlačítka poslušně vrátí. Zde narážíme na první užitečnou funkci – i po zavření okna prohlížeče máte při každém dalším spuštění k dispozici přesně ty internetové stránky, které jste měli před zavřením okna prohlížeče otevřeny.

Velmi návykovou záležitostí je podpora pro tzv. Tabbed browsing – jednotlivé webové stránky se vám tak otevírají v rámci jednoho okna a mez jednotlivými stránkami můžete snad a rychle přepínat prostřednictvím jednoduchých záložek. Záložky můžete nejen zavírat, můžete také uložit všechny současně do oblíbených položek, lze také uspořádat otevřené stránky na plochu uspořádány do kaskády a / nebo jako dlaždice. Samozřejmostí je prohlížení v režimu celé obrazovky, kdy máte před sebou celou webovou stránku s minimem nutných ovládacích prvků.

Užitečnou funkcí je také integrování vyhledávacího boxíku. Hledaný text můžete nejen vyhledat v prostředí Internetu, můžete si jej také nechat zobrazit (zvýraznit) na již načtené stránce. Funguje to velmi jednoduše a efektivně – všechny výskyty hledaného textu na stránce se zobrazí jakoby „přemalovány“ žlutým zvýrazňovačem. Ač se to nezdá, při hledání čehokoli na obsáhlých stránkách dokáže tato funkce velmi rychle pomoci najít přesně to, co jsme hledali.

Je tedy až s podivem, že Avant Browser je zdarma. Sice vám čas od času připomene, že autor by byl hodně potěšen jakýmkoli dobrovolným příspěvkem, ale jeho zaplacení není nutnou podmínkou a je spíše jen apelací na vaši lidskou slušnost. Přestože Avant Browser není jedinou (na konkurenci se podíváme příště) nadstavbou nad Internet Explorer, právem se řadí k mým favoritům. Schválně, vyzkoušejte jej.

Diskuze (14) Další článek: Microsoft získal cenu za podporu Linuxu

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Málo, Webová stránka, Prohlížeč, Žluté tlačítko, Browser, Užitečná funkce, Oblíbená kategorie, Zvýrazňovače, První funkce, Avant, A/B, První spuštění

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost