Americká asociace hudebních vydavatelů NMPA podala u federálního soudu v Tennessee žalobu na Twitter a žádá po něm vyplatit odškodné ve výši zhruba 250 milionů dolarů.
1 700 skladeb a za každou 150 tisíc dolarů
Důvodem má být setrvalá podpora pirátství, přičemž jako hlavní důkaz předložila NMPA seznam 1 700 hudebních skladeb šířených na Twitteru. Za každou z nich požaduje asociace zastupující prakticky všechny známé hudební vydavatele 150 tisíc dolarů.

Toto se jen tak nevidí. Žaloba jako důkazní materiál podpory werezu používá i snímky tweetů Elona Muska
Právnímu sporu nepomohl ani samotný Elon Musk, podstatnou část důkazního materiálu, pomocí něhož hodlá NMPA přesvědčit soud o tom, že Twitter aktivně propaguje pirátství, totiž tvoří tradičně kontroverzní tweety majitele Twitteru.
Ten v nich například radí, jak se vyhnout nahlašování pirátského obsahu (zakoupením předplatného Blue a zveřejňováním obsahu jen pro užší okruh lidí), útočí na autorskoprávní legislativu DMCA, kterou považuje za mor apod.
Díky Blue se na Twitteru objevil i pirátský Avatar
Balíček Blue pak měl dle asociace pomoci v šíření warezu i tím způsobem, že předplatitelé mohou nahrávat mnohem delší videa a ve vyšší kvalitě.
V posledních měsících se tak na Twitteru objevila i pirátská verze nového Avataru a další filmy rozdělené do několika tweetů.
Elon Musk radí, jak bojovat proti nahlašování tweetů kvůli porušování autorských práv:
Předplatitelé jsou také lépe chránění před blokací účtu. Zatímco běžný uživatel o něj může přijít už po pěti záznamech, že sdílel pirátský obsah, majitelé modrého odznáčku jsou pochopitelně privilegovaní, Twitter si je totiž jako zdroj peněz přece jen trošku více hýčká.
Ostatní mají dohody, Twitter ale musí šetřit
Většina ostatních velkých sociálních a publikačních sítí v posledních letech uzavřela licenční dohody s autorskými svazy a platí jim tučné poplatky. Uživatelé pak mohou v jisté míře šířit jejich obsah. Týká se to jak YouTube, tak aplikací Mety a dalších.

NMPA v hromadné žalobě zastupuje prakticky celý hudební průmysl v USA
Twitter se tomuto kroku nicméně po převzetí Elonem Muskem brání, kvůli nelichotivé ekonomické situaci totiž hledal úspory. Zdrcující by nicméně bylo i aktuální požadované odškodné. Soudní pře je nicméně na samotném začátku, takže teprve uvidíme, jak se to nakonec celé vyvrbí.