Twitter | Autorské právo | Soudy

Autorské svazy zažalovaly Twitter. Požadují likvidační odškodné čtvrt miliardy dolarů

Americká asociace hudebních vydavatelů NMPA podala u federálního soudu v Tennessee žalobu na Twitter a žádá po něm vyplatit odškodné ve výši zhruba 250 milionů dolarů.

1 700 skladeb a za každou 150 tisíc dolarů

Důvodem má být setrvalá podpora pirátství, přičemž jako hlavní důkaz předložila NMPA seznam 1 700 hudebních skladeb šířených na Twitteru. Za každou z nich požaduje asociace zastupující prakticky všechny známé hudební vydavatele 150 tisíc dolarů.

8e62bcd0-b7ce-4ed6-94f1-7d0c2ecffa70
Toto se jen tak nevidí. Žaloba jako důkazní materiál podpory werezu používá i snímky tweetů Elona Muska

Právnímu sporu nepomohl ani samotný Elon Musk, podstatnou část důkazního materiálu, pomocí něhož hodlá NMPA přesvědčit soud o tom, že Twitter aktivně propaguje pirátství, totiž tvoří tradičně kontroverzní tweety majitele Twitteru.

Ten v nich například radí, jak se vyhnout nahlašování pirátského obsahu (zakoupením předplatného Blue a zveřejňováním obsahu jen pro užší okruh lidí), útočí na autorskoprávní legislativu DMCA, kterou považuje za mor apod.

Díky Blue se na Twitteru objevil i pirátský Avatar

Balíček Blue pak měl dle asociace pomoci v šíření warezu i tím způsobem, že předplatitelé mohou nahrávat mnohem delší videa a ve vyšší kvalitě.

V posledních měsících se tak na Twitteru objevila i pirátská verze nového Avataru a další filmy rozdělené do několika tweetů.

Elon Musk radí, jak bojovat proti nahlašování tweetů kvůli porušování autorských práv:  

Předplatitelé jsou také lépe chránění před blokací účtu. Zatímco běžný uživatel o něj může přijít už po pěti záznamech, že sdílel pirátský obsah, majitelé modrého odznáčku jsou pochopitelně privilegovaní, Twitter si je totiž jako zdroj peněz přece jen trošku více hýčká.

Ostatní mají dohody, Twitter ale musí šetřit

Většina ostatních velkých sociálních a publikačních sítí v posledních letech uzavřela licenční dohody s autorskými svazy a platí jim tučné poplatky. Uživatelé pak mohou v jisté míře šířit jejich obsah. Týká se to jak YouTube, tak aplikací Mety a dalších.

65627b8c-b3d0-4cd7-8853-1b2e054c1d4a
NMPA v hromadné žalobě zastupuje prakticky celý hudební průmysl v USA

Twitter se tomuto kroku nicméně po převzetí Elonem Muskem brání, kvůli nelichotivé ekonomické situaci totiž hledal úspory. Zdrcující by nicméně bylo i aktuální požadované odškodné. Soudní pře je nicméně na samotném začátku, takže teprve uvidíme, jak se to nakonec celé vyvrbí.

Diskuze (50) Další článek: Po červnové aktualizaci Windows nelze spustit Chrome. Musíte omezit ochranu Malwarebytes

Témata článku: , , , , ,