Roboti | Bulvár a vtípky | Autonomní vůz | CES 2019

Autonomní Tesla má na svědomí nehodu. Narazila do robota, ten se skácel k zemi

Z Las Vegas se během veletrhu CES stane město s nejhustějším výskytem autonomních robotů a vozidel. Kamera zachytila vtipnou situaci, kdy mezi nimi došlo ke kolizi. Zbloudilého Promobota porazila Tesla. Podívejte se na video:

Promobot je malý pojízdný robot určený k asistenci či propagačním účelům. Dokáže zcela samostatně projíždět davem a poskytovat informace návštěvníkům akce, může plnit funkci recepční nebo třeba poslouží jako asistent na letištích. V Las Vegas se ale trochu zatoulal a vyjel na silnici. Sice se pohyboval vzorně u zůstal stát u okraje, ale i tak se neubránil kolizi s projíždějící Teslou.

Výrobce Promobota uvádí, že Tesla byla v autonomním režimu. Což není úplně vyloučeno, protože během CESu se předvádí nejnovějším možnosti autonomních vozidel a ačkoli autopilota pro pohyb po městě Tesla oficiálně ještě nenabízí, po stránce technologické výbavy je na to připravena a jedná se pouze o otázku softwaru.

Krizová situace nastala na levém okraji víceproudé jednosměrné ulice. Vedle Tesly v tu chvíli projíždělo napravo jiné vozidlo, a tak neměla kam uhnout. Došlo proto ke kontaktu s robotem, který se skácel k zemi.

Že by válka robotů? Mohlo by to být ještě vážnější! Promobot totiž pochází z Ruska a Tesla je Americká! Ale ne, napětí mezi mocnostmi to nezpůsobí. Je to jen vtipná situace zachycená na videu. Je navíc pravděpodobné, že Tesla v tu chvíli v autonomním režimu ani nebyla a výrobce Promobotu jen situaci trochu přibarvil, aby působila ještě vtipněji. Ostatně, video publikoval sám výrobce Promobotů. Z dostupného záběru se nedá ověřit, zda Teslu někdo řídil, minimálně by ale byl přítomen dohledový řidič, který by mohl zareagovat. Robota pak mohl porazit jen lehký kontakt se zrcátkem.

Mimochodem, že se Promobot zatoulal není až tak neobvyklé. Je to stejný typ robota, který během testů orientace vyjel z továrny ven na ulici a zablokoval tam dopravu.

Diskuze (36) Další článek: Nejvíce patentů loni získalo IBM. Celkově jich ale v technice ubylo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,