Bezpečnost | Tesla Motors | Autonomní vůz

Autonomní systém Tesly má opět problémy s bariérami na silnici. Auto do nich vjede, jako by neexistovaly

Autonomní systémy pro vozidla mají občas problémy s pevnými překážkami, což se dříve ukázalo například i u Tesly, která používá pro automatické řízení kombinaci radaru a kamer. Minulý rok to byla nehoda se stojícím automobilem nebo ukázky nečekaného vjezdu do bariér na dálnic.

I když se zdálo, že problém byl s následnou aktualizací softwaru vyřešen, po mnoha dalších aktualizacích a vylepšení se však systém opět potýká se stejnou chybou. Na Redditu se totiž objevil záznam testu, kdy Tesla v rámci několika různých jízd při různých světelných podmínkách naprosto ignorovala postranní bariéry a pokud by lidský řidič nezasáhl, došlo by k nehodě v plné rychlosti.

Je zvláštní, že tento problém byl už jednou vyřešen ve starší aktualizaci a nyní je opět zpět. V tomto směru už se stalo poměrně dost nehod a princip lze snadno testovat. Vše se samozřejmě odvíjí od toho, že autonomní systém snadno sleduje čáry na silnici, vozidla kolem sebe, ale stojící bariéry různých tvarů ve spojení s přebarvenými čárami na silnici jsou určitě náročné na detekci v obrazu.

Problém je, že autonomní systém v jedné verzi aktualizace funguje dobře a v další hůře. Jakmile si řidič zvykne na to, že se může spolehnout na autonomní řízení třeba na obvyklé trase, může dojít k nečekané nehodě jen kvůli tomu, že se nová aktualizace zhoršila v určité funkci. Tady je určitě potřeba provádět mnohem detailnější testy a simulace, aby bylo vždy ošetřeno, že dochází k celkovému zlepšování a nějaká část řízení se náhodou nezhorší jako v tomto případě.

Diskuze (27) Další článek: Nejen Facebook a YouTube. Dezinformace kvetou i na Instagramu

Témata článku: Bezpečnost, Umělá inteligence, Aktualizace, Tesla Motors, Elektromobily, Reddit, Autonomní vůz, Nová aktualizace, Vjezd, Tesla Autopilot, Bar, Tesla, Silnice, Jak, Nehoda, Automatické řízení, Bariéra, Systém

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk