USA | Doprava | Autonomní vůz

Autonomní školní autobus na Floridě dojezdil, podle úřadů nesplňuje předpisy

  • Na Floridě od září vozil školáky autonomní autobus
  • Úřady minulý týden použití vozidla pro tyto účely zakázaly
  • Na čí straně se stala chyba?

Na Floridě několik týdnů vozil školáky autonomní autobus EasyMile Easy10 francouzské dopravní společnosti Transdev. Jeho provoz byl ukončen poté, co Národní správa bezpečnosti silničního provozu (NHTSA) v ostře formulovaném prohlášení použití vozidla pro tyto účely zakázala. Jako první přinesl tuto zprávu server Jalopnik.

Pilotní projekt autonomního školního autobusu v komunitní oblasti Babcock Ranch byl poměrně skromný. Autobus každý pátek přepravoval několik žáků základní školy, které po skončení vyučování odvezl domů.

Na palubě byl přítomen „řidič“ (označovaný jako „bezpečnostní operátor“), jehož úkolem bylo dohlížet na chod stroje a bezpečnost. Jedná se o krátkou trasu, vedoucí po soukromých cestách, kterou v ostatní dny děti absolvovaly pěšky či na kolech.

Dopravce v srpnu v oficiálním tiskovém prohlášení uvedl, že se minibus bude pohybovat maximální rychlostí 13 km/h. Po dokončení potřebné infrastruktury se počítalo s přepravní rychlostí až 48 km/h. Ve srovnání s mnoha dalšími pilotními projekty, probíhajícími na území Spojených států, se jednalo o testování ve velmi nenáročných dopravních podmínkách.

Proč úřady projekt zastavily?

Proč tedy federální úřady vystavily autonomnímu autobusu STOPku, zatímco na mnoha jiných místech se prohánějí automatická vozidla v hustém provozu mnohem vyššími rychlostmi? NHTSA poukazuje na dva faktory. Jedním z nich je již zmíněný fakt, že Transdev je francouzská společnost. Různé země mají odlišné bezpečnostní standardy, takže vozidla navržená v zámoří většinou nemohou být používána v USA bez zvláštního povolení od amerických regulátorů.

NHTSA vydala společnosti Transdev povolení k dočasnému dovozu s cílem otestovat kyvadlovou dopravu bez řidiče ve Spojených státech. „Transdev požádal o povolení používat minibus pro konkrétní ukázkový projekt, ne jako školní autobus,“ uvedla NHTSA ve svém pátečním prohlášení. „Společnost Transdev nepožádala ani neobdržela souhlas s tímto použitím.“

Druhým problémem je, že autonomní vozidlo přepravovalo děti. Ze zřejmých důvodů jsou úřady s testováním experimentální technologie na školácích opatrnější. „Školní autobusy podléhají přísným normám, které berou v úvahu jejich specifický účel přepravovat děti, tedy zranitelné osoby,“ uvádí NHTSA.

Úřady zasáhly, možná ale pozdě

„Inovace nesmí ohrožovat veřejnou bezpečnost," uvedla, náměstkyně NHTSA Heidi King. „Použití nekompatibilního zkušebního vozidla k přepravě dětí je nezodpovědné, nevhodné a v přímém rozporu s podmínkami schváleného zkušebního projektu společnosti Transdev.“

Některá americká média se však pozastavují nad otázkou: pokud Transdev skutečně neoznámil agentuře plán využít svůj minibus pro školní kyvadlovou dopravu, proč NHTSA trvalo skoro dva měsíce, než začala jednat?

Jedná se o jeden z nejsilnějších zásahů amerického ministerstva dopravy do testovacích provozů autonomních vozidel. Zatímco děti byly z automatického autobusu nadšené, úřady jejich pocity z pochopitelných důvodů nesdílely.

Diskuze (12) Další článek: Hlasový překladač Langie je kapesní polyglot ve vašich službách

Témata článku: Automobily, USA, Doprava, Autonomní vůz, Zřejmý důvod, Federální úřad, Testovací provoz, Vozidlo, Školák, Jalopnik, Autonomní vozidlo, Specifický účel, Autobus, Autonomní autobus, Základní škola, Pochopitelný důvod, Potřebná infrastruktura, Maximální rychlost, Vysoká rychlost, Americké médium, Školní autobus, Florida, Účel, Druhý problém, Automatické vozidlo


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8