Byznys | Automobily | Česko

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

S rozvojem internetu věcí, 5G a stále chytřejších automobilů se počítá i s komunikací vozů s celou dopravní infrastrukturou na pozadí. Těmto službám se říká V2X (vehicle to Everything), přičemž oním „X“ může být jak chytrý semafor, který vozu sdělí, kdy přepne na zelenou, jiný automobil v okolí, který informuje o svém záměru zabočit vlevo, tak třeba záchranka, dopravní policie a pojišťovna v případě havárie.

Právě policisty by mohl takový chytrý vůz zítřka sám informovat i o vašich jízdních přestupcích, a tak tato funkce budí jisté emoce mezi řidiči. O to zajímavější jsou proto výsledky průzkumu mezi Čechy, který si nechal zpracovat Vodafone Nápad roku a realizovala jej agentura STEM/MARK.

Sledování výměnou za levnější povinné ručení

Autory zajímalo, zdali by byli tuzemští řidiči ochotní sdílet svoje jízdní informace s pojišťovnami výměnou za levnější povinné ručení. Data by sbíral a odesílal buď samotný palubní počítač, anebo nějaký externí doplněk, který by byl napojený třeba na konektor pro diagnostická data OBD-II, GPS apod. Ostatně právě protokol OBD používá i služba Chytré auto od T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Na e-shopech najdete stovky nejrůznějších laciných adpatérů pro OBD, které se pak skrze Bluetooth spárují s aplikací v mobilu.

Jak to dopadlo? Téměř polovina respondentů (42,2 %) by s něčím podobným neměla žádný problém, přičemž nejochotnější byla internetová generace do 29 let, která byla v průzkumu něčemu takovému nakloněná z 49,2 %. Vysloveně odmítavý postoj mělo jen 25,9 % nejmladších řidičů – zbytek nevěděl nebo neměl vůz.

Instagramová generace problém nevidí, ta starší ano

Jiná situace je ale u starších. Řidiči a řidičky z věkové skupiny 45-59 let by se sledovat nenechali ani při vidině levnějšího povinného ručení. Odmítavý postoj mělo 43,7 % z nich. Jen o dvě procenta méně podezřívavá pak byla generace Husákových dětí (30-44 let).

„Výsledek průzkumu naznačuje, že se zvyšuje zájem lidí platit za služby méně, pokud se chovají odpovědně, a stejně tak firmy mají zájem jim to dopřát. Zrovna v letošním 12. ročníku soutěže byl mezi finalisty projekt životního pojištění Mutumutu, který odměňuje uživatele vrácením části pojistného za aktivní a zdravý životní styl,” říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku. 

“Využívání telemetrických dat je velmi populární. Jak se ukazuje, tak ti, kteří se považují za opatrné řidiče, jsou ochotni sdílet svá soukromá data výměnou za lepší službu. Proto jsme i my v Kooperativě rozjeli několik projektů na toto téma,” dodává Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (37) Další článek: České GoodAI vyvinulo systém pro prevenci proleženin. Pacienty hlídá speciální technologie

Témata článku: Technologie, Byznys, Internet, Automobily, Česko, GPS, Policie, T-Mobile, Autonomní vůz, Automobil, Everything, Čech, Řidič, Vodafone Nápad, Zítřek, Ručení, Data, Milan Káňa, Průzkum, Povinné ručení, STEM/MARK, Kooperativa, Český řidič


Určitě si přečtěte

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 141

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch