Byznys | Automobily | Česko

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

S rozvojem internetu věcí, 5G a stále chytřejších automobilů se počítá i s komunikací vozů s celou dopravní infrastrukturou na pozadí. Těmto službám se říká V2X (vehicle to Everything), přičemž oním „X“ může být jak chytrý semafor, který vozu sdělí, kdy přepne na zelenou, jiný automobil v okolí, který informuje o svém záměru zabočit vlevo, tak třeba záchranka, dopravní policie a pojišťovna v případě havárie.

Právě policisty by mohl takový chytrý vůz zítřka sám informovat i o vašich jízdních přestupcích, a tak tato funkce budí jisté emoce mezi řidiči. O to zajímavější jsou proto výsledky průzkumu mezi Čechy, který si nechal zpracovat Vodafone Nápad roku a realizovala jej agentura STEM/MARK.

Sledování výměnou za levnější povinné ručení

Autory zajímalo, zdali by byli tuzemští řidiči ochotní sdílet svoje jízdní informace s pojišťovnami výměnou za levnější povinné ručení. Data by sbíral a odesílal buď samotný palubní počítač, anebo nějaký externí doplněk, který by byl napojený třeba na konektor pro diagnostická data OBD-II, GPS apod. Ostatně právě protokol OBD používá i služba Chytré auto od T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Na e-shopech najdete stovky nejrůznějších laciných adpatérů pro OBD, které se pak skrze Bluetooth spárují s aplikací v mobilu.

Jak to dopadlo? Téměř polovina respondentů (42,2 %) by s něčím podobným neměla žádný problém, přičemž nejochotnější byla internetová generace do 29 let, která byla v průzkumu něčemu takovému nakloněná z 49,2 %. Vysloveně odmítavý postoj mělo jen 25,9 % nejmladších řidičů – zbytek nevěděl nebo neměl vůz.

Instagramová generace problém nevidí, ta starší ano

Jiná situace je ale u starších. Řidiči a řidičky z věkové skupiny 45-59 let by se sledovat nenechali ani při vidině levnějšího povinného ručení. Odmítavý postoj mělo 43,7 % z nich. Jen o dvě procenta méně podezřívavá pak byla generace Husákových dětí (30-44 let).

„Výsledek průzkumu naznačuje, že se zvyšuje zájem lidí platit za služby méně, pokud se chovají odpovědně, a stejně tak firmy mají zájem jim to dopřát. Zrovna v letošním 12. ročníku soutěže byl mezi finalisty projekt životního pojištění Mutumutu, který odměňuje uživatele vrácením části pojistného za aktivní a zdravý životní styl,” říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku. 

“Využívání telemetrických dat je velmi populární. Jak se ukazuje, tak ti, kteří se považují za opatrné řidiče, jsou ochotni sdílet svá soukromá data výměnou za lepší službu. Proto jsme i my v Kooperativě rozjeli několik projektů na toto téma,” dodává Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (37) Další článek: České GoodAI vyvinulo systém pro prevenci proleženin. Pacienty hlídá speciální technologie

Témata článku: Technologie, Byznys, Internet, Automobily, Česko, GPS, Policie, T-Mobile, Autonomní vůz, Průzkum, Řidič, Povinné ručení, Vodafone Nápad, Čech, Zítřek, Milan Káňa, Ručení, Everything, Data, Kooperativa, Český řidič, Pojistné, STEM/MARK, Automobil


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11