Byznys | Automobily | Česko

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

Automobily zítřka nás budou sledovat. Čeští řidiči jsou podle průzkumu rozdělení

S rozvojem internetu věcí, 5G a stále chytřejších automobilů se počítá i s komunikací vozů s celou dopravní infrastrukturou na pozadí. Těmto službám se říká V2X (vehicle to Everything), přičemž oním „X“ může být jak chytrý semafor, který vozu sdělí, kdy přepne na zelenou, jiný automobil v okolí, který informuje o svém záměru zabočit vlevo, tak třeba záchranka, dopravní policie a pojišťovna v případě havárie.

Právě policisty by mohl takový chytrý vůz zítřka sám informovat i o vašich jízdních přestupcích, a tak tato funkce budí jisté emoce mezi řidiči. O to zajímavější jsou proto výsledky průzkumu mezi Čechy, který si nechal zpracovat Vodafone Nápad roku a realizovala jej agentura STEM/MARK.

Sledování výměnou za levnější povinné ručení

Autory zajímalo, zdali by byli tuzemští řidiči ochotní sdílet svoje jízdní informace s pojišťovnami výměnou za levnější povinné ručení. Data by sbíral a odesílal buď samotný palubní počítač, anebo nějaký externí doplněk, který by byl napojený třeba na konektor pro diagnostická data OBD-II, GPS apod. Ostatně právě protokol OBD používá i služba Chytré auto od T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Na e-shopech najdete stovky nejrůznějších laciných adpatérů pro OBD, které se pak skrze Bluetooth spárují s aplikací v mobilu.

Jak to dopadlo? Téměř polovina respondentů (42,2 %) by s něčím podobným neměla žádný problém, přičemž nejochotnější byla internetová generace do 29 let, která byla v průzkumu něčemu takovému nakloněná z 49,2 %. Vysloveně odmítavý postoj mělo jen 25,9 % nejmladších řidičů – zbytek nevěděl nebo neměl vůz.

Instagramová generace problém nevidí, ta starší ano

Jiná situace je ale u starších. Řidiči a řidičky z věkové skupiny 45-59 let by se sledovat nenechali ani při vidině levnějšího povinného ručení. Odmítavý postoj mělo 43,7 % z nich. Jen o dvě procenta méně podezřívavá pak byla generace Husákových dětí (30-44 let).

„Výsledek průzkumu naznačuje, že se zvyšuje zájem lidí platit za služby méně, pokud se chovají odpovědně, a stejně tak firmy mají zájem jim to dopřát. Zrovna v letošním 12. ročníku soutěže byl mezi finalisty projekt životního pojištění Mutumutu, který odměňuje uživatele vrácením části pojistného za aktivní a zdravý životní styl,” říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku. 

“Využívání telemetrických dat je velmi populární. Jak se ukazuje, tak ti, kteří se považují za opatrné řidiče, jsou ochotni sdílet svá soukromá data výměnou za lepší službu. Proto jsme i my v Kooperativě rozjeli několik projektů na toto téma,” dodává Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (37) Další článek: České GoodAI vyvinulo systém pro prevenci proleženin. Pacienty hlídá speciální technologie

Témata článku: Technologie, Byznys, Internet, Automobily, T-Mobile, Česko, Policie, GPS, Autonomní vůz, STEM/MARK, Řidič, Průzkum, Everything, Data, Kooperativa, Český řidič, Automobil, Povinné ručení, Ručení, Vodafone Nápad, Zítřek, Čech, Milan Káňa


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky