Automatizujeme instalaci Win2k/XP

Žádný OS není dokonalý a ani u Windows tomu není jinak. Občas se proto vyskytne nutnost operační systém přeinstalovat. V tomto článku si povíme, jak si tuto operaci co nejvíce ulehčit.

Instalace samotného operačního systému není příliš zdlouhavá a pracná, horší to ovšem je s nastavením všech vlastností operačního systému po jeho nainstalování. Tyto práce zaberou přibližně stejnou dobu, jaká je potřeba jen pro nainstalováni operačního systému. Ano, řešením je zakoupit program pro klonování oddílů, bohužel ale tyto programy nejsou nejlevnější a tak si je nemůže každý dovolit. Proto se zaměříme na to, jak zkrátit dobu potřebnou k instalaci operačního systému na minimum.

Cílem tohoto článku je:

 • Nainstalovat OS Win2k/XP tak, aby při prvním spuštění obsahoval všechny ovladače, které budete chtít (tedy všechny ty Hyperiony, Catalysty, Detonatory, Reactory, SoundStormy apod.)
 • Nainstalovat OS tak, aby bylo nutné při instalaci nastavovat co nejméně položek (např. výrobní číslo, název počítače, název složky Windows apod.)

Co budeme potřebovat ?

Předem bych rád upozornil na článek „Zbavte se diskety…“, neboť některé části postupu budou velmi podobné a také nástroje potřebné ke zdárnému dokončení tohoto úkolu jsou stejné:

 • · instalační CD-ROM Windows 2000 nebo Windows XP
 • · vypalovačku a prázdné CD-R/CD-RW nebo DVD-R/RW popř. DVD+R/RW medium
 • · program UltraISO

Jak na to ?

V našem příkladě si ukážeme, jak nainstalovat všechny ovladače pro sestavu se základní deskou Epox 8RDA+ (nForce2 chipset – ovladače na IDE, AGP, síť, SoundStorm atd.) a grafickou kartou GeForce4 Ti4400 (nVidia Detonators) do Windows 2000. Postup je ale shodný i pro všechny další ovladače a i pro Windows XP (zde je jen menší rozdíl v tom, že průvodce, o kterém si o pár řádků níže povíme, je poněkud přítulnější).

 • Na svém instalačním CD-ROM Windows najděte soubor DEPLOY.CAB, umístěný v adresáři /Support/Tools. Tento soubor si otevřete třeba pomocí programu WinRAR a extrahujte z něj soubor SETUPMGR.EXE.
 • Spustíme průvodce SETUPMGR.EXE a odklikneme úvodní přivítání a poté zvolíme možnost „Vytvořit nový soubor odpovědí“
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Na další obrazovce zaškrtneme „Bezobslužná instalace systému Windows 2000“ a poté „Windows 2000 Professional“
  Klepněte pro větší obrázek
 • Další obrazovka je již zajímavější a lépe si jí popíšeme
  Klepněte pro větší obrázek

  „Poskytnout výchozí nastavení“ – tato volba znamená, že instalátor se nás sice bude „ptát“ na všechny položky, ale standardní hodnoty už budou vyplněny tak, jak si je nyní nastavíme, a tak bude vždy stačit kliknout na „Další“. Výhodné je to v případě, pokud bychom přeci jen chtěli při instalaci nějaké hodnoty změnit, takže i my proto zvolíme tuto možnost.

  „Plně automatická instalace“ – Instalátor dělá vše automaticky podle nastavení a na nic se neptá.

  Volby „Skrýt stránky“ a „Umožnit pouze pro čtení“ se hodí zejména administrátorům ve větších firmách.

  Pokud bychom zatrhli poslední volbu „Obsluhovat pomocí GUI“, instalátor by vykonal automaticky pouze operace v první (textové) části instalace a GUI část instalace by již probíhala klasicky.

 • Na dalších obrazovkách vyplníme naše jméno (popř. název organizace), jméno počítače a můžeme zvolit heslo administrátora – to ale nedoporučuji, neboť toto heslo není nijak chráněné a je v normální textové podobě!
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Nyní můžeme zvolit nastavení monitoru např. tak jako na obrázku
  Klepněte pro větší obrázek
 • Na dalších obrazovkách zvolíme vše podle potřeb
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Na dotaz průvodce, zda chceme upravit další možnosti instalace odpovíme „Upravit“
  Klepněte pro větší obrázek
 • Zadáme informace tak, jako bychom je zadávali při instalaci
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Na dotaz „Distribuční složka“ zvolíme „Soubor odpovědí bude použit k instalaci z CD-ROM“ a potvrdíme
  Klepněte pro větší obrázek
 • Soubor s odpověďmi se musí jmenovat WINNT.SIF
  Klepněte pro větší obrázek
 • Tímto jsme vytvořili poloautomatickou instalaci OS. Průvodce vygeneroval dva soubory – WINNT.SIF a WINNT.BAT
  Klepněte pro větší obrázek
 • Sami můžeme do souboru WINNT.SIF přidat ještě některé další zajímavé možnosti – např. položku WaitForReboot="No" do sekce [Unattended], které způsobí, že instalátor nebude čekat 15 sekund na restart. Stejně tak je vhodné změnit volbu AutoPartition na 0 (v sekci [Data]), neboť jinak se instalátor nebude ptát na odstranění a velikost oddílů!
 • V Poznámkové bloku si otevřete soubor WINNT.BAT a upravte jej tak, aby zde nebyly žádné absolutní cesty k souborům, ale pouze relativní cesty – viz obrázky

  Klepněte pro větší obrázek  => Klepněte pro větší obrázek

Přidání ovladačů

Nyní máme vytvořenu automatickou instalaci, zbývá se tedy ještě podívat, jak „donutit“ instalátor, aby použil námi přidané ovladače. Všechny mně známé instalátory ovladačů lze otevřít pomocí univerzálního programu WinRAR – jsou to tedy jen vlastně archivy. Stačí tedy tyto ovladače extrahovat do $OEM$\$1\Drivers\ (bližší podrobnosti v článku zmíněném na začátku – zejména je nutno dávat pozor na konvenci 8.3) a „říci“ instalátoru, kde má další ovladače hledat…

Pomocí WinRARu si tedy otevřeme nForce ovladače a zadáme extrakci do adresáře $OEM$\$1\Drivers\, který si předem vytvoříme. Výsledná struktura bude vypadat nějak takto:

Klepněte pro větší obrázek

V každém adresáři (AudioDrv, AudioUtl, Display atd.) je vždy INF soubor, který popisuje ovladač (utilitu) a který právě instalátor Windows hledá. Proto si otevřeme WINNT.SIF a do sekce [Unattended] vložíme následující řádky:


OemPreinstall=Yes
OemSkipEula=Yes
DriverSigningPolicy=Ignore
OemPnPDriversPath=Drivers\Display;Drivers\AudioDrv;Drivers\AudioUtl;Drivers\Ethernet; Drivers\GART;Drivers\MemCtl;Drivers\SMBus

OEMPreinstall/SkipEula instalátoru říká, že vůbec existují nějaké další ovladače a že u nich nemá zobrazovat licenční ujednání.

Položka DriverSigningPolicy instalátoru říká, že má ignorovat, pokud ovladače nejsou podepsány Microsoftem (WHQL), tzn. že je má přesto nainstalovat.

A konečně OemPnPDriversPath říká instalátoru, kde jsou samotné ovladače. Cesta ke každému INF souboru musí být uvedena zvlášť (nelze zadat např. jen Drivers\ s předpokladem, že instalátor bude prohledávat i podadresáře – ne, nebude ;-) ). Na celém příkazu nesmí být žádná mezera, jednotlivé cesty musí být odděleny středníkem a celý příkaz musí být na jednom řádku.

Do sekce [GuiUnattended] je vhodné ještě doplnit příkaz

OEMSkipWelcome = 1

neboť díky němu by se měla instalace všech ovladačů provést na pozadí bez zásahu uživatele.

Výsledný soubor WINNT.SIF je na obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Nyní zbývá již jen vytvořit obraz instalačního CD-ROMu, pomocí programu UltraISO do tohoto obrazu přidat adresář $OEM$ (v jehož podadresářích jsou soubory ovladače), přidat naše upravené soubory WINNT.SIF a WINNT.BAT do adresáře i386, a posléze vše vypálit na nové CD (detailní postup práce s programem UltraISO je v minulém článku).

Pokud se nikde nevyskytne chyba, měli byste při instalaci po druhém restartu nastartovat do nakonfigurovaných Windows a měly by být nainstalované všechny požadované ovladače.

Diskuze (49) Další článek: CeBIT: vodní chlazení

Témata článku: Windows, Výrobní číslo, Ovladač, Win +, Instalační CD, Instalace, Obrázek, Výsledný obraz, Zdárné dokončení, Nejlevnější cesta, Chráněná složka, Heslo admin


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 154

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X