Automatické úpravy fotografií

Každý uživatel digitálního fotoaparátu není počítačovým grafikem. Některé fotografie ale softwarové úpravy vyžadují. Pomohou nám automatické funkce bitmapových editorů?

Nebudu nic nalhávat ani sobě ani čtenářům. Současné digiťáky prostě ještě nejsou tak dokonalé, aby všechny snímky podávaly jen v té nejlepší kvalitě. Situace se sice den ode dne, model od modelu zlepšuje, ale vždy se najdou světelné podmínky, které jinak relativně dokonalý digiťák „rozhodí“ a na fotku se více či méně nedá koukat. Jak jsem uvedl v upoutávce k tomuto článku, není každý uživatel počítačovým grafikem, jež si s „vyladěním“ fotografie poradí hravě. Naštěstí si to uvědomují i výrobci programů, takže skoro v každém nalezneme nějakou funkci, která zajistí automatické úpravy. Otázkou ale je, jak dobře tyto nástroje fungují? A druhý faktor: je pro tento účel vhodný ten či onen program? Odpověď nebude vyčerpávající, to bychom u tohoto tématu strávili hodně času, ale minimálně zajímavé srovnání by tento článek přinést měl.

Jako demosnímek jsem vybral fotografii pořízenou digiťákem Olympus C-2100 UZ, jehož podrobnou recenzi můžete na našem webu očekávat každým dnem, ne-li hodinou.

Klepněte pro větší obrázek

Na snímku je zřetelný studený namodralý nádech, který rozhodně dobře nepůsobí. Nevadí, zkusíme jej odstranit. Pro účely tohoto článku jsem vybral čtyři programy. Protože snímek byl pořízený Olympusem, první z nich je firemní software Camedia Master 2.5. Funkce, která zajišťuje automatickou úpravu obrazových dat, nese název Instant Fix. Aby nebyli diskriminovaní majitelé digiťáků jiných značek, vybral jsem jako druhý program známý a oblíbený shareware ACDSee 3.1. V něm se k automatické úpravě fotografie dopracujeme pomocí tlačítka Auto Levels v režimu Enhance. Druhou dvojici programů pak prezentují profesionální bitmapové editory v zastoupení Corel Photo-Paint 10 – funkce Auto Equalize a Adobe Photoshop 5 s funkcí Auto Levels. A jak srovnání dopadlo?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aby jste dobře viděli rozdíly, je třeba kliknout na jednotlivé náhledy. Fotografie se zobrazí v rozlišení 800 x 600 pixelů.
Možná se mnou nebudou někteří čtenáři souhlasit, ale osobně vidím postup od nejlepšího k nejhoršímu v tomto pořadí:
1. Adobe Photoshop
2. ACD See
3. Corel Photo-Paint
4. Camedia Master

Na první pohled stejná fotografie pocházející od ACD See a Photoshopu má ve prospěch druhého jmenovaného jednu výhodu. Photoshop upravil i kresbu ve stínech, což je dobře vidět na tmavé části modro-červené keramické konvičky a uvnitř dřevěné police, na níž předměty stojí. Fotografie upravená ACD See tak vychází tmavší a kontrastnější. Obě jsou ale z hlediska barevnosti dobré, automatické funkce si tedy s odstraněním “jedovatého” nádechu poradily na výbornou. Z demonstrace také vyplývá, že i sharevarový program může do jisté míry konkurovat profesionálnímu editoru.
Bohužel z mého pohledu nejhůře dopadl firemní Olympusí soft Camedia Master. Jestliže Corel Photo-Paint posunul zelený nádech spíše k modrým odstínům (což samozřejmě také nemůžeme považovat za úspěch), pak Camedia Master tvrdošíjně lpí na originálním zabarvení směrem k zelenému nádechu. Oba programy, resp. jejich funkce pro automatickou úpravu, pak spíše ještě zvýšily kontrast snímků, takže kresba ve stínech je téměr ztracená.

Tolik tedy malé srovnání. Pro objektivitu ještě musím dodat, že se jedná o ilustrativní příklad na tomto konkrétním snímku. Použijeme-li jiný záběr, mohou se výsledky lišit, i když není předpoklad, že by rozdíly byly markantní. Povede-li se vám ale fotografie, která je vyloženě špatná, tedy např. podexponovaná-tmavá, vysoce kontrastní a ještě k tomu totálně barevně „ujetá”, pak rovnou zapomeňte na všechny, byť i manuálně ovládané funkce bitmapových editorů a nafoťte snímek raději znovu. Jestliže však jako v našem případě vašim fotografiím pouze něco málo chybí, pak můžete schopnostem programů věřit a mnoho snímků za několik minut dovést k větší či menší technické dokonalosti.

Diskuze (1) Další článek: Nekoukejte na prázdnou zeď, zkuste projektor

Témata článku: Software, Fotky, Fotografování, Podrobná úprava, Fixy, Stín, Nejlepší zastoupení, Fotograf, Stejná fotografie, Master, Tmavý odstín, Acdsee, Modrý odstín, Corel


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu