Autodesk začal dodávat Actrix Technical – hlavní zbraň proti firmě Visio

Software pro kreslení diagramů a schémat byl zatím skoro neznámou kategorií; díky aktivitě Autodesku se možná dostane do listin bestsellerů.
Program od Autodesku s názvem Actrix Technical, představený v září na Autodesk Design Worldu v Philadelphii, byl dokončen a uvolněn do prodeje. Actrix je po delší době zcela nový produkt firmy, sloužící k tvorbě diagramů a technických schémat. Program má už při svém uvedení na trh slušnou výchozí pozici, neboť byl zhruba dva měsíce intenzívně testován v odborných časopisech i u analytických firem, které vesměs potvrdili jeho vysokou kvalitu a použitelnost, i když byl obvykle stavěn na úroveň konkurenčního produktu Visio.

Živě komentuje: nastane zase jeden z oblíbených tržních soubojů, ve kterém má každá firma jiné přednosti. Visio těží z pětileté dominance na trhu, mnoha set tisíc uživatelů programu a jeho výborného jména zejména v USA; Autodesk pak z DWG formátu, použitelného i ve vyšších produktech, marketingových schopností a celosvětově mnohem silnější pozice než Visio, zejména mimo USA. Je těžké hodnotit, zda je některý z soupeřících produktů výrazně lepší než druhý, a navíc i dočasná převaha jednoho nad druhým nemusí trvat dlouho vzhledem k rychlému vývoji.

Zajímavá může být situace u nás. Podle slov Josefa Švendy, ředitele pražského Autodesku, pro něj znamená Actrix zajímavou výzvu – zkusit zde vytvořit trh, který prakticky neexistuje. Je to pravda – specializované programy pro kreslení diagramů se u nás skoro nepoužívají, diagramy se kreslí v Corelu, AutoCADu nebo nejlépe „v tužce“; nyní ale produkty jako je Actrix oplývají skvělou inteligencí, díky nimž je možné diagramy a schémata doslova „modelovat“. Domnívám se, že český Autodesk – když už to neudělal distributor konkurenčního Visia – čeká velmi mnoho práce zejména v edukaci zákazníků a vůbec jejich seznamování s tím, že nějaký takový program pro ně může být zajímavý a velice přínosný. Což je práce nevděčná, docela drahá a dlouhodobá.

Váš názor Další článek: Tweak UI - nastavte si efekty, práci se složkami a vyhledávání na Internetu (V.)

Témata článku: Software, Marketingový název, Zajímavý trh, Zajímavé jméno, Hlavní zbraň, Dominance, Skvělá pozice, Philadelphia

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost