Autodesk vstupuje do nového milénia

Jaké hlavní novinky můžete očekávat v nové verzi AutoCADu 2000, se dozvíte zde.
Autodesk vstupuje do nového milénia
Minulý týden se konaly v Karlových Varech tradiční dealerské dny Autodesku. O nové verzi AutoCADu se již začínají objevovat první zprávy, desítky beta testerů u nás a kolem dvaceti tisíc ve světě právě v těchto dnech obdrželo krabici s novou verzí. Oba dny se nesly v poměrně příznivé atmosféře, k čemuž přispěly prosakující informace o nových verzích, ale nepředbíhejme.

AutoCAD 2000 bude mít premiéru v březnu na CeBITu!
Nová verze AutoCADu, jenž byla na místě prezentována, obsahuje název blížícího se milénia, respektive roku 2000. Autodesk je tak další firmou, který rok 2000 zakomponoval do jména svých nových produktů, přesně podle vzoru Microsoftu. Má tak být zvýrazněna snaha o novou generaci softwarových řešení v oblasti designu. Ohlášení oficiální světové premiéry nové verze AutoCADu 2000 bylo v minulých týdnech očekáváno s napětím. Přesný termín zní: 18. března v Hannoveru!

Nový AutoCAD vypadá zajímavě
Přímo na dealerských dnech byla prezentována nová verze, která vypadá velmi nadějně. Detailní recenze přinese časopis Computer Design. Neodpustím si uvést některé důležité novinky. Autodesk rozdělil novinky do pěti kategorií:
  • Zlepšení ovládání
  • Lepší přístupnost
  • Přímočarý výstup
  • Rozšířený dosah
  • Větší přizpůsobitelnost a rozšiřitelnost
Dlouho očekávaná a žádaná možnost otevření více výkresů (Multiple design enviroment) bude velmi dobře přijata, o tom není pochyb. Je zajímavé, jak tato vlastnost pootevřela dveře dalším možnostem. Pokud se rozhodnete vložit jen některé části výkresu do jiného (např. blok či textový styl), nemusíte mít tento výkres ani otevřený. Díky Autodesk DesignCenter lze procházet stromovou strukturou po všech objektech, které jsou ve výkrese a pouhým přetažením myší (Drag & Drop) je umístíte do vašeho výkresu. Podobnou novou vlastností je částečné otevření výkresu (Partial Open), kdy určíte, která data se mají otevřít. Kótování je výrazně přepracováno a zrychleno. Uživatelský souřadný systém je nyní možné definovat libovolně do každého výřezu nezávisle na sobě. Výrazné novinky očekávejte také v prostředí. Když se to vezme kolem a kolem, Autodesk v nové verzi uplatnil mnoho připomínek, které se již léta objevovaly v populárním Wish listu.

Lepší přístupnost
Z důležitých novinek patřící do oblasti zlepšující přístupnost patří manažer vlastností objektů, přepracované dialogy a správa hladin. Ke každému výkresu lze přidat poznámku, jak je to standardem u Office aplikací. Mnohé dialogy byly přepracovány a nutno přiznat, že k lepšímu. Prostředí doznalo velké změny těžko srovnatelné s jinými historickými verzemi AutoCADu.

Přímočarý výstup
Novinku je také možnost definování libovolného množství listů (Sheet) pro každý výkres. Do těchto listů můžete definovat ve výkresovém prostoru různé pohledy a připravit si tak například různé výstupy na tisk. Viewport lze nyní vytvořit i neobdélníkový a zamykat jeho měřítko. Pro každou entitu můžete definovat, zda se bude tisknout, což tuto neoblíbenou činnost zase o podstatný díl zjednoduší.

Rozšířený dosah a větší přizpůsobitelnost
Vylepšil se přístup k souborům přes Web, přibyly objektové hyperlinky, databázová konektivita, custom a SQL prohledávání. Prohlížeč je nyní integrován přímo do AutoCADu a je vylepšena výměna výkresů. Pro prohlížení jsou k dispozici nové nástroje, o kterých bude řeč dále. AutoCAD v nové verzi mnohem lépe zohledňuje dnešní možnosti propojení. Visual LISP je přímo integrován, přibyla podpora VBA 5.0, nových ActiveX events a další.

Živě komentuje: Na předložených testech a benchmarcích byl dokumentován lepší výkon AutoCADu 2000. Až na jeden případ (Načtení/Uložení výkresu) se jednalo zhruba o 5–10% zrychlení v porovnání se čtrnáctkou. Vlastní hardwarové nároky pro instalaci nového AutoCADu jsou stejné jako u poslední verze. Podporován je operační systém Windows 95/98/NT a také Windows 2000. Autodesk v budoucnu bezesporu čekají další nutné vylepšení a změny AutoCADu a dalších aplikacích. Jak je ale vidět, tento rok bude pro Autodesk a všechny uživatele jeho produktů opravdu zlomový. Logo "Design 2000" odpovídá jeho plánům a jak ukazuje termínový kalendář, bude se jednat o dost zajímavý rok. Potěšitelné pro naše uživatele je, že naprostá většina nových verzí bude lokalizována. Novým modulům a vlastnostem AutoCADu 2000 se budeme pochopitelně dále věnovat.

Váš názor Další článek: Magic TV: Vyrobte ze svého monitoru televizor

Témata článku: Windows, Minulá verze, Nový design, Podstatný díl, Vstup, Microsoft VBA, Důležitá novinka, Nová verze, Uložený vzor, Wish, Dnešní možnost, Tradiční uložení, Populární test


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně