Autodesk 123D: Takto bude vypadat modelář 21. století

Jako malí jsme plácali bábovičky s pískem, stavěli zvířátka z žaludů a párátek a modelovali postavičky z plastelíny. Autodesk na nás pamatuje, místo moduritu ale nabízí 123D.

V dětství každý z nás dostal sadu barevných plastelín, která jej zabavila na dlouhé hodiny. Ti zkušenější pak tuto kombinaci jílů, solí, vazelíny a mastných kyselin vyměnili za modurit, sádru, letci za balsu a dnešní děti zase objevují kouzlo rychleschnoucí modelářské hlíny.

Klepněte pro větší obrázek
Modurit – vzpomínka na dětství. Foto: ProVita

Tvárná plastelína zůstává doménou dětství, proč bychom ale svůj modelářský um nemohli zhodnotit i dnes, když nás místo špalků s mazlavou hmotou obklopuje výpočetní technika?

Přesně to si před časem uvědomil třeba Autodesk, který se do té doby věnoval výhradně profesionálnímu designu. Jeho AutoCAD zná každý inženýr a student průmyslovky, tatáž firma nicméně před pár lety koupila švédský Pixlr a posléze vypustila populární fotomrvítko Pixlr-o-matic. Bystří už tehdy tušili, že to je pouze začátek přibližování se k masám běžných smrtelníků.

Autodesk 123D

Dnes Autodesk vyvíjí celou sadu snadno ovladatelných kreativních nástrojů. Jmenuje se 123D a její součástí je i webový 3D návrhář Tinkercad, o kterém jsme na Živě.cz psali před pár týdny.

Vize balíku 123D je jasná. Namísto modelíny vezmete do ruky myš, stylus nebo prst, navrhnete, co je třeba a předmět si skutečně vyrobíte pomocí 3D tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek
Nástroje sady 123D

Představa, že bude mít každý doma svou vlastní 3D výrobnu, je pravděpodobně až příliš iluzorní a připomíná spíše praxi 90. let. Dnes máme rok 2013, lidé místo počítačů a periférií nakupují tablety a chytré mobily, rozměrnou konstrukci si tedy do pracovny pořídí skutečně pouze nadšenci, modeláři a především konstruktéři všeho druhu.

Na stranu druhou, sílící popularizace 3D tisku může dát zelenou všemožným zakázkovým fotolabům. Předmět si tedy doma u počítače a na tabletu skutečně navrhnete, nicméně model pak přímo z programu odešlete do některé z tiskáren v okolí. Masový 3D tisk se tedy může zpopularizovat i bez všudypřítomných tiskáren.

Autodesk má v rámci balíku 123D rozpracovaný celý výrobní proces – workflow. Dejme tomu, že chcete vytvořit 3D model existujícího předmětu. Na výběr máte z několika možností. Buď si na pár dnů najmete drahého modeláře, který vám předmět vytvoří od ruky v některém z profesionálních nástrojů. Studenti s hromadou volného času se mohou chopit druhé možnosti. Nainstalují si bezplatný Blender a počítačovou modelařinu se prostě pěkně od A do Z naučí. Nakonec je tu ještě možnost, že máte velmi bohatého strýčka a pořídíte si 3D skener.

123D Catch: 3D skener

Autodesk na tento prvotní problém pamatuje a vytvořil tedy službu 123D Catch. Je to vlastně takový jednoduchý 3D skener, kde jako zdroj dat poslouží třeba běžný fotomobil. Statický předmět nafotíte ze všech možných úhlů. Pár desítek snímků odešlete na server a ten nakonec do několika minut vyplivne hotový model.

Pokud jste pravidelnými čtenáři Živě.cz, s identickým programem jste se u nás už mohli setkat před několika lety. Jmenoval se Photofly a 123D Catch je jedno a totéž. Autodesk aplikaci vylepšil a převedl do webové podoby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výroba prvního 3D skenu bez zkušeností se vám nepovede, ani Catch totiž není zázračný program na jedno kliknutí.

123D Design: 3D modelář

Pokud nechcete vytvořit 3D kopii existujícího předmětu, ale naopak hodláte začít na zelené louce, můžete vyzkoušet další z nástrojů sady a to Design. Jedná se o jednoduchý modelář, kde s pomocí základních tvarů a jejich modifikace vytvoříte prakticky libovolný předmět. Design je starší a o něco málo pokročilejší bratr Tinkercadu. Můžete jej použít jako desktopovou aplikaci, k dispozici je ale i verze pro iPad a konečně také webová verze, která se však neobejde bez speciálního doplňku a není tedy pro každý prohlížeč a systém.

123D Creature: Vlastní příšera na iPadu

Dejme tomu, že si budete chtít vytvořit vlastní komiksovou postavičku, tedy již poměrně složitý model, který jen tak snadno z koule a krychle nevymodelujete. Pokud máte k dispozici iPad, balík 123D pamatuje i na tento případ a to skrze tabletovou aplikaci Creature. Verze pro Android bohužel chybí.

V Creature snadno dotvarujete výchozí model do podoby ropuchy, či třeba životního partnera. Představivosti se meze nekladou. K dokonalosti opět chybí vlastně jen to jediné – snadno dostupný a laciný zakázkový 3D tisk pro každého.

123D Sculpt: Sochař na iPadu

Sculpt je další aplikace balíku výhradně určená pro iPad. Stejně jako v případě Creature zde tvarujete výchozí model prakticky do libovolné podoby, tentokrát ale nejde převážně o pětihlavé draky, ale spíše o sochařský model. Sculpt byl nejspíše původně určen k tomu, abyste si pomocí něj a dotyků na tabletu vytesali sochu, veřejná galerie modelů ale dokazuje, že v nástroji lidé vymodelovali prakticky cokoliv včetně automobilů.

123D Make: Nařezat a seskládat

Ačkoliv se 123D povětšinu točí okolo 3D tisku, nabízí se mnohem více výrobních prostředků. K tomu slouží konečně aplikace Make, která dokáže plastický model rozřezat na jednotlivé vrstvy, které lze pak vyříznout třeba z balzového dřeva a jiného materiálu ať už ručně, nebo pomocí všemožných a k tomu určených řezaček, obráběcích mašin, CNC strojů všeho druhu… Výsledkem mohou být skládačky, na které si jistě každý pamatuje z dětství, nebo je skládá dodnes.

 

123D Circuits: „Vymodelujte si“ mikropočítač

Doposud se vše točilo okolo klasického 3D modelování, balík 123D má ale mnohem větší přesah, což dokládá prozatím zkušební verze dalšího člena rodiny – webové aplikace Circuits. Jedná se o společný podnik Autodesku a webového editoru elektrických obvodů Circuits.io.

V praxi to tedy funguje tak, že v jednoduchém editoru přímo v prohlížeči sestavíte nějaký ten elektrický obvod, zapojíte ho do mikropočítače Arduino, napíšete nějaký ovládací kód a konečně vše spustíte, aplikace totiž obsahuje i jednoduchý simulátor.

Aniž byste tedy do rukou vzali pájku, můžete si vše vyzkoušet bez potřeby specializovaného desktopového softwaru a hotový návrh opět zakázkově vyrobit, sdílet atp.

Všechny aplikace 123D do sebe zapadají jako pomyslná ozubená kolečka, a kdyby se časem okolo služeb vytvořil ekonomicky dostupný ekosystém zakázkových výroben, současnému modeláři dávají docela velkou moc. V nástrojích Creature a Design si navrhne třeba figurku psa, v Circuits vytvoří a otestuje elektroniku postavenou nad jednoduchým Arduinem, pak vše odešle do příslušných tiskáren a výroben a do týdne mu dorazí krabice s tvarovanými plastovými díly a jeho tištěný spoj. Vše zacvakne dohromady a chodící a blikající figurka jezevčíka vlastní výroby je na světě. Přesně takto bude možná jednou vypadat modelařina 2.0. Zapomeňte na plastelínu a modurit.

Diskuze (16) Další článek: Úžasná technologie během sekund vytvoří z fotografií objektů 3D modely

Témata článku: Technologie, Web, DIU, Letci, Sandbox, Výpočetní technika, Tinker, Hotový model, Prvotní problém, Modelář, Jíl, Krychle, Stol, Elektrický obvod, Kreativní nástroj, Blender, Skládačka, Draka, Libovolné místo, Výpad, Soli, Století, Jednoduchý model, Drak, ModeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky