AutoCont dosáhl loni zisku ve výši stovek miliónů korun

Není nejmenšího sporu o tom, jak se jmenuje nejúspěšnější česká počítačová firma.
Dříve ostravský, dnes už „globálně-český“ AutoCont je vlastně výjimkou potvrzující pravidlo. To praví, že české firmy nemají šanci udržet se proti tlaku finančně silných zahraničních soupeřů, až na výjimky. AutoCont je jednou z nich a své pozice – loni rekordního obratu 1,8 miliardy korun a neobvykle vysokého zisku přes 100 mil. Kč – dosáhl vlastně skoro banálními postupy: tím, že firma dělá jedenáct let totéž a neustále se snaží zlepšovat, že neprošla významnými personálními rozepřemi a zakolísáními („tvůrčí hádky“ a debaty jsou samozřejmě na denním pořadu u každé firmy a je to k jejímu prospěchu), a že má velice schopný a vytrvale pracovitý management.

V článcích o českých počítačových firmách se zde v diskusních fórech objeví občas zmínky (obvykle anonymní) o tom, že „prodávají šrot“ a „neumějí servisovat“. Jenomže samotná dlouholetá existence AutoContu a několika dalších firem to vyvrací – pokud by tyto firmy skutečně prodávaly šrot a neuměly se starat o své zákazníky, dávno by zkrachovaly. Zjevně nekvalitní počítače si dnes nedovolí ze známějších firem dodávat nikdo (občas se něco nepovede, ale to i u světové značky) a úroveň servisu je taková, za jakou je zákazník ochoten zaplatit – což znamená, že by mohla být lepší, ale dokud nebude koncový uživatel ochoten platit tisíc korun za hodinu, mnoho se nezmění.

AutoCont v loňském roce ohlásil tržby ve výši 1,860 mil. Kč, to je vzrůst oproti roku 1999 o 30 % (loni 1,533 mil.). Podařilo se mu ale více než zdvojnásobit účetní zisk – na více než 100 mil. Kč (předběžné výsledky). To je mimořádná hodnota, několik let nevídaná; v počátcích počítačového boomu v letech 1991-4 nebyl problém dosahovat podstatně vyšší procentuální zisky, ale to také byly velmi nestandardní doby, kdy například koruna nebyla volně směnitelná a o devizy se muselo žádat. Zisk ve výši cca 6 % obratu dnes dosahují jen přední světové počítačové firmy. Přitom loňský rok s výjimkou svého závěru nebyl nijak extra dobrý: neustále například rostl dolar vůči koruně, první polovina roku byla poznamenána hospodářskou stagnací a stát také neutrácel nijak mimořádně.

AutoCont tvrdí, že jeho úspěch je silně postaven na rozvoji divize „Business Solutions“, tj. řešení pro podnikové zákazníky – v systémové integraci se samozřejmě daří realizovat daleko větší marže, pokud je firma úspěšná, AutoCont ale bohužel neuvádí rozdělení obratu do jednotlivých segmentů (kolik je z prodeje PC, kolik z ostatního retailu a kolik z podnikového sektoru či státní správy); firma jen uvádí, že ve službách utržila 219 mil. Kč, dvojnásobek oproti roku 1999.

Dá se očekávat, že pokud nenastane nic nečekaného (např. nějaké vnitřní problémy), měl by AutoCont i letos svůj úspěch zopakovat či překonat. Česká ekonomika roste a zdaleka není počítači nasycena jako vyspělé západní trhy, AutoCont tedy může snadno „růst s trhem“. Z domácí celočeské konkurence lze jmenovat snad jenom konsorcium AAC (ProCA, Libra, Vikomt, Leo), které by mohlo být AutoContu nebezpečné – ostatní firmy jsou úspěšné spíš lokálně a nelze si představit, že by bez velkých investic mohly zakonkurovat AutoContu na celém domácím trhu. Navíc se domníváme, že nějaké mimořádné nebezpečí nehrozí letos ani od světových značek, které mají velké problémy na svých domácích trzích, kde nastává výrazná stagnace, musí šetřit a v těchto případech se často šetří „na nepravých místech“, tedy na trzích, kde to zrovna jde.

Diskuze (21) Další článek: i-Business: Ariba se rozšiřuje, Amazon propouští

Témata článku: Sto, Milión, Diskusní pořad, AutoCont, Milión korun, DOS, Leo, Zisk, Česká ekonomika, Vysoká marže


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu