AutoCollage 2008: Koláže než řekneš Microsoft

Krátíte si dlouhou chvíli tvorbou koláží z fotografií, ale ručně nedostáváte výsledky, jaké si představujete? Zkuste AutoCollage.

Jen málokoho by napadlo, že ve výzkumných laboratořích Microsoft Research se zabývají i takovými (zdánlivě) nesmysly, jako je automatizované spojování fotografií do koláží. Jenže ono tomu tak je. Navíc nejen nárazově, ale dlouhodobě. Ještě když program Microsoft Research AutoCollage 2008 před několika měsíci vyšel, pojal jsem jeho recenzi pro časopis Computer jako práci s kuriozitou. Tehdy bych se nenadál, že se objeví další verze. AutoCollage 2008 1.1 nepřináší revoluční změny, spíše jen vylepšení nejčastěji kritizovaných nedostatků. AutoCollage však na stránkách Živě.cz své místo nenašel, proto vám jej v tomto článku představím. K pěkným fotografickým kolážím není jednodušší cesta.

Klepněte pro větší obrázek

Za vývojem AutoCollage v laboratořích Microsoftu stojí britská skupina Cambridge Innovation Development. Její programátoři obohatili AutoCollage o možnost výběru nejdůležitějšího obrázku, odebírání obrázků, určení velikosti výstupů a mnohem těsnější integraci s Windows Live Fotogalerií. Uživatel tak oproti původní verzi získává o něco větší kontrolu nad tvorbou koláže, i když konfigurovatelnost, jak uvidíte dále, stále není prioritou. Začlenění funkcionality AutoCollage přímo do Windows Live Fotogalerie je naopak pouze otázkou času.

Slepujeme, sešíváme

Uživatelské rozhraní AutoCollage je vyvedeno v moderní antracitové barvě. Již na první pohled je patrné, že máme v rukách jednoduchý program, který se ovládá několika málo intuitivními tlačítky. Po prvním spuštění je uživatel vyzván k výběru složky obsahující alespoň sedm obrázků. Sedm je nutné minimum. Čím více obrázků načtete, tím více si snížíte pravděpodobnost jejich opakování a také zvýšíte rozsah koláže. Strop je naopak na padesáti obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek
Načtené fotky i s automaticky rozpoznanými obličeji

Fotografie lze importovat přímo z Windows Live Fotogalerie. V tomto správci fotografií stačí některé z nich označit a v nabídce Extras zvolit možnost Přidat do AutoCollage.

AutoCollage je navržen tak, aby potěšil oko svého uživatele. Jednotlivé obrázky se načítají postupně, což je doprovázeno pohledným grafickým efektem. Animací je koneckonců doprovázeno i samotné generování koláže. Ještě před tím však navštivte konfiguraci pod tlačítkem Options. Zde totiž můžete nastavit velikost (v palcích i pixelech), velikost preferovaných obrázků a hloubku překryvu jednotlivých snímků výsledné koláže.

Klepněte pro větší obrázek
Volba rozměrů a detailů koláže

Na druhé záložce konfiguračního dialogu najdete konfiguraci rozpoznávání obličejů. To lze provést buď ručně, nebo se můžete spolehnout na poměrně schopnou automatiku. Ruční výběr spočívá v pouhém označení obličeje barevným obdélníkem. Tento postup lze samozřejmě použít i na fotografiích skupin osob či jakýchkoli jiných lidí i předmětů. Na fotce zkrátka jako „obličej“ můžete označit cokoliv. Na označování fotografií je třeba si zvyknout, jeho provedení totiž není nijak intuitivní. Provádí se označením fotografie, která tím vyjede z hromádky. Pokud na ni kliknete znovu, opět se schová. Jedinou možností tak je kliknout a při tom držet stisknutou klávesu Ctrl. Tímto způsobem však lze označit vždy pouze jednu osobu či objekt na každé fotografii. Automatika si poradí i s vyšším počtem osob.

Druhým krokem po provedení konfigurace bude samotná tvorba koláže. Není překvapivé, že se spouští tlačítkem Create. Sestavování koláže není při větším počtu fotografií nijak rychlé, ale naproti tomu nejde o žádné utrpení. Na moderních strojích se čas generování koláže dá počítat spíše ve vteřinách než v minutách. Jakmile je koláž hotova, můžete ji exportovat jako obrázek ve formátu JPG, přímo poslat e-mailem či nastavit jako pozadí pracovní plochy.

Klepněte pro větší obrázek
Fotky už se skládají

Zadarmo ani kuře...

Microsoft Research AutoCollage 2008 je jednoduchý a podařený nástroj pro automatické inteligentní spojování fotografií do jedné velké koláže. Připouští však minimální zásahy uživatele a navíc jeho jednoúčelovost jej odsuzuje přinejlepším k příležitostnému použití. O to větším překvapením je fakt, že jde o placený software. Volně ke stažení je pouze třicetidenní demoverze, plná verze stojí v elektronickém obchodě Microsoft Store 18 liber, tedy necelých 550 korun. Demoverze přidává do exportované koláže vodoznak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky hotových koláží

Témata článku: Software, Microsoft

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • incánus 5. 5. 2009 7:53:22
    Toto je skrátka program iného typu ako GIMP. Nejaké nastavenia snáď má, a...
  • akira.uzai 5. 5. 2009 7:17:59
    >> incanus ale to je trošku něco jiného, v Gimpu máš kontrolu nad tím, co...
  • incánus 4. 5. 2009 22:00:28
    Fascinujú ma odborníci, ktorí na základe pár zmenšených ukážok posúdia...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky