AutoCAD 2000, když se chce, tak to jde!

Dnes uveřejňujeme poslední část ze série článků upozorňující na největší novinky nové verze AutoCADu 2000. V něm se podíváme, jak se změnila práce s bloky a externími referencemi, jaké jsou možnosti instalace a programovací prostředky.
Dnes uveřejňujeme poslední část ze série článků upozorňující na největší novinky nové verze AutoCADu 2000. V něm se podíváme, jak se změnila práce s bloky a externími referencemi, jaké jsou možnosti instalace a programovací prostředky.

Bloky a externí reference
Pokud jste pracovali s bloky určitě uvítáte novou podobu dialogu pro jeho definici. V něm nejenže blok definujete, ale můžete k němu přidat i poznámku, náhled a definovat vkládací bod. Jména bloků mohou obsahovat až 255 znaků včetně mezer oproti 31 v minulé verzi. Připojený blok nebo externí referenci můžete editovat přímo a provedené změny uložit v referenci nebo je ponechat neupravené.

AutoCAD 2000 Tvorba bloku.

Instalace s novým průvodcem
Instalace AutoCADu na lokální disk není v ničem odlišná od minulé verze. Jediný viditelný rozdíl je ve velkém množství průvodců, které provází proces přípravy instalace a nově i autorizace. Počítá se s podporou protokolů TCP/IP (Windows NT Server) a SPX/IPX (Novell). Autorizace se nyní provádí opět z průvodce a nabízí celou řadu možností včetně Internetu. Jste také nuceni vyplnit daleko více údajů než jste byli dnes zvyklí. Například musíte vybrat typ hardware, na který se instaluje AutoCAD. Všechny vyplněné údaje je automaticky vygenerují do mailu, který je odesílán na Autodesk.

Zajímavá novinka ePlot
O tiskových výstupech jsme informovali v některém z minulých článků. Zajímavá je novinka ePlot. Je určena pro ty uživatele, kteří potřebují vyměňovat výkresy a nechtějí riskovat neřízenou editaci druhou osobou. Pomocí utility ePlot vytvoříte výstupní soubor DWF, který v sobě nese všechny potřebné informace, jako je velikost papíru, tloušťky čar a další. Tento typ souboru je také vhodný pro publikování na Internetu, pokud si nainstalujete Plug–in (Whip!), který zajistí prohlížení těchto souborů v prostředí internetového prohlížeče.

Programovací možnosti
Nový je způsob pro připojení AutoCADu k databázím. V Preview dokumentaci k AutoCADu se hovoří o lepší podpoře Visual Dbase 7.01, Oracle 8, Paradoxu 8.0, Visual FoxPro 5.0, Access 97, Excel 97 a MS SQL Server 6.5. Z uvedeného výčtu je zřejmá snaha, o co nejlepší konektivitu na dnešní informační systémy. Programově schopné uživatele určitě potěší vylepšený ActiveX a VBA (Visual Basic Application). Ve standardní instalaci je také Visual LISP.

Živě komentuje: Vylepšená editace externích referencí přímo v otevřeném výkresu se setká s příznivým ohlasem. Vůbec souborové operace a s tím související funkce jsou nyní v AutoCADu výrazně zlepšeny. Úplná instalace AutoCADu 2000 zabere 104 MB, což je poměrně málo. Zda je to vlivem beta verze uvidíme koncem března. Možnost neřízené editace řeší ePlot, který určitě přispěje ke stále větší oblibě DWF souboru, který je přímo určen pro publikování na Webu. U programovacích možností bylo přihlédnuto k posledním trendům, což schopné analytiky a správce AutoCADu jenom potěší. AutoCAD prodělal nutnou změnu i v oblasti konektivity na informační systémy, čímž se velmi přiblížil dnešním požadavkům uživatelů. Dovolte tedy závěrečné shrnutí. Po dobu 4 týdnů jsme se snažili upozornit na důležité novinky. Naše dosavadní zkušenosti s novou verzí jsou velmi dobré. Na druhou stranu je dobré držet se trochu při zemi, protože z vlastní zkušenosti víme, že mnoho nových a skvělých rysů nejlépe ověří praktické nasazení v provozu. První redakční test dopadl na výbornou a naše čtenáře můžeme jenom ujistit, že budeme informovat o dalších produktech Autodesku, které jsou ohlášeny v tomto roce. Podrobné recenze AutoCADu 2000 naleznete v časopisech Computer Design a Autodesk News. Jak to ale teď vypadá, máme se společně na co těšit.

Váš názor Další článek: Miliardová NDS

Témata článku: Viditelný rozdíl, Microsoft VBA, Editace, AutoCad, Související funkce, Blok, Minulá verze, Paradox, Nový průvodce, Reference


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně