AutoCAD 2000 - co jste potřebovali, aniž byste to věděli

Dnes se podíváme na nové kontextové menu, DesignCenter a panel s vlastnostmi objektů.
V dnešním článku budeme pokračovat dalšími novinkami, které staví AutoCAD 2000 do zcela nového světla. Začneme dalšími změnami prostředí, které nelze přehlédnout.

Kontextové menu
Kromě skutečnosti, že je přímo podporována myš Intellimouse je možné použít prostřední tlačítko myši pro posunutí výkresu v reálném čase. K výrazné změně došlo na pravém tlačítku myši, kde přibylo kontextové menu. Toto kontextové menu obsahuje základní a často používané příkazy: posledně použitý příkaz, zoom, pan, undo a podobně. Na kontextové menu bude dobré si zvyknout, protože je podporováno i ve spuštěném příkaze, ikonovém menu, layoutu a podobně. Na druhou stranu to není zase až tak velká novinka, uživatelé, kteří používají například aplikaci MechSoft–Profi 6.x již tuto vlastnost znají.

Autodesk DesignCenter
Minule jsme uváděli novou vlastnost, kterou je otevření více výkresů současně. S touto novinkou souvisí i další velmi užitečná věc. Jmenuje se Autodesk DesignCenter a dovoluje v prostředí podobném, jako je průzkumník kopírovat data z výkresů, aniž byste ho museli otevřít. A nejenom to. Lze takto kopírovat i bloky, textové styly, hladiny, kótovací styly, layouty a typy čar.

Na obrázku vidíte možnost zobrazení náhledu na označenou položku a také poměrně přehlednou strukturu každého DWG souboru co obsahuje. Náhled se zobrazí také u dalších typů souborů (JPG, BMP). Pokud se rozhodnete zkopírovat například bloky z jednoho výkresu do druhého označíte si okně v Autodesk DesignCenter požadovaný soubor a požadované bloky jejichž náhledy vidíte. Pouhým přesunutím (Drag & Drop) do okna AutoCADu se bloky zkopírují, aniž byste museli otevírat výkres. Tyto zkopírované bloky se navíc přizpůsobí danému měřítku a jednotkám. Z toto prostředí můžete používat jakékoli výkresy umístěné na lokálním nebo sdíleném disku a také na Internetu. V tomto prostředí můžete také vyhledávat podle zadaných parametrů (název souboru, poznámky, autora) a to i na neotevřených výkresech a další. Tato novinka určitě sklidí velké uznání.

Vlastnosti objektů
Přístup k vlastnostem objektů se nyní radikálně změnil. Především prostředím a postupy. Na obrázku vidíte dialog, pomocí kterého měníte vlastnosti vybraných objektů. První výhodou je jednotný vzhled a intuitivnost tohoto prostředí. Jakákoli změna je ihned provedena, aniž byste museli tento dialog zavřít. Můžete například onačit všechny entity ve výkrese a zavolat dialog pro změnu vlastností přes kontextové menu. V dialogu potom můžete přepínat jednotlivé typy entit, aniž byste museli opět jednotlivé entity vybírat. Pokud potřebujete změnit pouze určité entity, musíte je označit a poté spustit příkaz. Pro rychlý a snadný výběr entit poslouží funkce Quick Select, která umožní vybrat hledané entity (objekty) na základě definovaných vlastností a dalších parametrů.

Živě komentuje: Jak jsme se mohli přesvědčit, AutoCAD 2000 přináší poměrně hodně zcela nových prvků, které překvapují svým přesným cílením a užitečností. Je také vidět, že Autodesk v minulém období musel dost intenzivně pracovat a sledovat velmi oblíbený Wish List, kde uživatelé psali svá přání. Pozoruhodná je také nejen každá nová vlastnost, ale i bezproblémovost s jejich používáním a to i když se jedná o zcela nové věci. Kontextové menu nebude nijak těžké používat, Autodesk DesignCenter je natolik důležitý až je spodivem, že to bez něj uživatelé vydrželi celých čtrnáct verzí. Zde je dobré si uvědomit, že díky možnosti otevření více výkresů současně se dokáže ovlivnit celá řada dalších funkcí. Novému přístupu k vlastnostem a objektům není také co vytknout. Stávající postupy, jak je vidět, můžete klidně zapomenout. Přijetí nového manažeru vlastností bude chtít dostat do krve, ale vyplatí se. No a příště se můžete těšit na třetí pokračování, ve kterém se dostane na rozšířený AutoSnap, hladiny, kótování, psaní textů a zcela změněný tisk.

Váš názor Další článek: Změny na Živě – viditelné i skryté

Témata článku: Zkopírovaná funkce, Wish, Nová změna, Blok, Podobná hladina, AutoCad, Velká novinka, Pot, JST, Nový typ, Přesný cíl, Hladina, Menu, Přehledné prostředí, Otevřené okno, Minulé období, Dialog


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně