Sociální sítě jsou ovšem velmi prospěšné, hodí se na dohodnutí setkávání v reálném světě. Mimochodem jen díky Facebooku se mi povedlo udržet vztahy po skončení základní školy. Jedna kamarádka o 3 třídy níže měla Facebook už v 10 letech (když jsem končil ZŠ měla 13) a jen díky Facebooku ji dodnes mám a setkávám se s ní venku. Jak to teď budou děti dělat, to se vrátí k e-mailu, SMS nebo papírovým dopisům? Zřejmě ano, někde už zakázali i telefony jako takové.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 12. 2024 13:40
Nevim jestli tomu uveris, ale kdysi, kdysi neexistoval ani mobil, ani email, ani internet.. A lide zili 😃 Jako dukaz bude treba tvuj deda. Tak se ho zeptej, jak to delal on.Ale mas plus za papirovy dopis. Je to naprosto funkci reseni.
Je to docela smutný kolik strážců tradičních hodnot tenhle nesmysl schvaluje. Prozakazovat se k totální diktatuře. A až dojdete až na konec, kdy byste museli zakázat i sami sebe, tak se s rozeběhem nakopněte do prdele.
Je to jen workaround. Skutečný problém není, že jsou sociální sítě dostupné dětem. Skutečný problém je, že sociální sítě jsou, jaké jsou - a takové jsou kvůli tomu, že jejich financování stojí na invazivní reklamě a šedém trhu s ukradenými soukromými daty. Dokud je jim dovoleno tímto způsobem podnikat, budou naprosto bez okolků ničit nespočet životů, a snažit se řídit veškeré kulturní a politické dění.Řešením je oddělit od sebe komunikační služby a reklamu. Není možné, aby tyto dvě aktivity vykonával jeden komerční subjekt. "Antimonopolní" úřady se musí probrat a začít tyto do očí bijící tržní konflikty řešit.Řešením je i konečně definovat a vynutit koncept digitálního domova. Ve fyzickém světě máme koncept domova, což je místo, ve kterém má jednotlivec speciální právo na soukromí. Nemůže se stát, aby mi nějaká firma vtrhla domů, polepila mi zdi reklamou, a okopírovala si moje osobní dokumenty za účelem je prodat. Obdoba takového vloupání a krádeže se v digitálním světě zatím toleruje, a to musí skončit.
podobna blbost ako bola prohibicia. namiesto osvety zakaz. tipujem ani to nestihnu uskutocnit a zrusi sa to. ale aspon budeme mat priklad ako to nerobit.
Osvěta je příliš drahá, tohle je rychlé a efektivní řešení.
neefektivne. akakolvek bariera vzdy sa da obist.
Však taky soc sítě jako FB a TT byly a jsou největším omylem moderní doby. Už to směle přiznávají i pediatři a psychologové. Já to věděl už cca 2006.
Mi ve věku 14-19 let výrazně pomohly s udržením vztahů po konci ZŠ. Je to jeden z nejlepších vynálezů poslední doby
Já bych je do toho naopak ještě víc tlačil... u dětí funguje spíš opak ;) mladej to má tady pod tlakem a už ho to ani nebaví hehe.
...a mladší šestnácti let na zákaz zvysoka serou.
Ano, existuje VPN, falšování data narození... Prostě si Australan založí profil třeba v Argentině s věkem 20 let.
.. tak ona si vetsina deti sama nekoupi mobil nebo PC, to dava dost prostoru, ze by to pohlidat slo ...
Děti v "bohatých" zemích si samozřejmě naprosto bez problémů za kapesné koupí použitý telefon. A používají jej jak k ilegálním činnostem, tak k činnostem, které jim zakázali rodiče. To není hypotetická situace, to je BĚŽNÝ problém, který lidé musí řešit.
Zakázat je všem. Stejně jako alkohol a drogy. Umělá věková hranice je nesmysl, jestli děti budou mít reálné dětství, já chci reálnou dospělost a ne virtuální.
Tiež by som zakázal sociálne siete je to len jeden veľký odpad kvôli ktorému sa nikto nechce ani stretávať a lásku nik nepozná je to chorá doba a chorí ľudia ktorí sú za sociálne siete
a ja by som tie internety zakazala 😀
ja by som to nepodmienil vekom, ale majetkom. Prístup na soc. siete by mali iba ľudia zarábajúci > 8000 AUD mesačne, kto by nemal takýto zárobok a napiek tomu by chcel prístup na soc siete ten by musel platiť tribut 2000 AUD mesačne. Týmto by sa z internetu odfiltrovali nie len deti ale aj socky a dôchodcovia.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 11. 2024 12:48
Trochu klasika Britský přístup, připomíná jejich geni__lní snahy na Internet jen s "občankou". Případně když si jejich operátoři snažili odhlasovat, že zákažou IM přes mobilní v tarify, zákažou tethering a tak podobně. Jsou v tom prostě plodný . Samozřejmě poskytovatel služby to nedokáže zajistí na 100%, je to asi jako chtít po pivovaru aby jeho pivo nikdy nenalil někomu pod zákonem.
Austrálie jede strašný pecky. Hlavně jejich vypínani 2G sítě. Tam přijdete se svým telefonem a i přesto že podporuje VoLTE stejně si nezavoláte bo nejde o australskou verzi telefonu (i přesto že je na seznamu podporovaných telefonů) a přijde vám SMS s tím, že můžete používat jen data (žádné volání a SMS) a k volání používat třeba WhatsApp. Ani záchranku si nezavoláte.
Austrálie je taky jediná země na světě s jakž takž zabezpečenými telefony. Jinak si každý může dělat v síti co chce, protože 2G síť moc zabezpečená není.
A proto si tam jako turista ani záchranku nemůžu zavolat, protože oni jsou "zabezpečení".
Klasická australie. Magori & hmyz… zakaz nic neresi
A zase o krok blíže k totalitě, jako obvykle blížení se totalitě maskované za ochranu dětí.Tohle lze technicky dělat pouze spojením identity s účtem. Hodně to usnadní věci jako vězení za like, kritiku členy vládnoucí strany formou satyry,...
Na výběr je jen ze dvou možností:Buď bude korporátní dystopie, kdy firmy jako google začnou vlastnit veřejný sektor, a nakonec i lidi.Anebo se proti tomu budou státy bránit, za cenu některých omezení. Pokud s těmito omezeními bude souhlasit většina obyvatel, může to pořád být demokracie.Nic mezí těmito dvěma možnostmi není. Uvědomujete si to? Asi ne.
ako vekovy limit obmedzi korporaty mi povedz? ved oni aj tak mieria hlavne na dospelych
Věkový limit je prostě snaha něco udělat. Stát velikosti Austrálie nemá sám moc rozdělit a regulovat škodlivé aktivity těchto korporací, proto se musí uchylovat k takovým polovičatým krokům.Absolutně není pravda, že sociální sítě necílí na děti. Existují mnoho let staré uniklé interní dokumenty sáhodlouze diskutující a popisující strategie k dosažení co největší závislosti děti na sociálních médiích. Už tehdy se vyšší management těchto korporací cítil tak nedotknutelný, že začali hrát dlouhou hru - chtěli si sami vychovat příští generaci dojných krav. Dnes jsou mnozí z postižených náctiletí a dospělí. Společenské škody jsou astronomické.
Souhlasím, že to je jenom dobře. Vyrostl jsem v době, kdy sociální sítě začínaly. Facebook mám od osmi let. Naštěstí se nic špatného nestalo, ale zpětně vidím, že děti na sociálních sítích prostě nemají co dělat. S čím nesouhlasím jsou pokuty pouze pro sítě samotné. Odpovědní mají být i rodiče. Zásadně by to zvýšilo úspěšnost aplikace věkových omezení.
8 let je moc nízko, ale těch 13 už je rozumně nastavená hranice. Je to, tedy aspoň v Česku pár let před koncem ZŠ, takže díky Facebooku můžou děti potom udržet kontakt. 16 let už je moc vysoko. I když začínal jsem sice Facebookem (Messengerem) ve 14 letech ale zpětně jsem rad za to že jedna moje kamarádka mohla mít Facebook už v 11 letech. Té bylo 12 let když jsem končil devítku (6. třída), s Australským pravidlem bych ji možná dnes neměl. Nebo si v Austrálii představují že děti se vrátí zpět k e-mailům a SMS?
Jak to udrží kontakt až síť přestane vydělávat a zavře se jako Spoluzaci a milion dalších projektů?
Nevím, jestli se do toho počítají i komunikátory. WhatsApp, Viber, Signal. Messenger pokud vím lze taky používat bez Facebook účtu. Plus Austrálie bude jeden z těch trhů, kde (minimálně mezi mladými) má téměř každý iPhone, tudíž tam to řeší iMessage. Ale pokud by se to mělo vztahovat i na ně, tak souhlasím, že je to přehnané.
u nas je napriklad 12. ale staci si zadat "spravne" datum narodenia a mas to... aspon bolo to tak... neda sa to zabezpecit inak len spojit so skutocnou osobou z registra statnej spravy a ucet by musel potvrdit dospely, tiez identifikovany. to by ale znamenalo problem pre vsetkych aj dospelych. a znamenalo by to ze ludia sa presunu inde, aj deti aj rodicia. proste cele je to nezmysel.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 12. 2024 08:37
Třeba na takový Telegram/Vkontakte. Ruské platformy nebudou moc respektovat australské zákony.
Hurá zpátky na stromy.Nebylo by lepší dětem vysvětlit úskalí, výhody i nebezpečí sociálních sítí, než jim to zakazovat? Stejně to používat budou. Nám zakazovali chlast a cigára a co si vzpomínám, tak od nějakých 12 let minimálně polovina z nás pravidelně chlastala a hulila a zbytek občas. Zákaz prostě nic neřeší.Mimochodem, sama neuvádím na sociálních sítích ani svůj věk resp. datum narození ani skutečné jméno, protože kdo to má znát, ten to zná a ostatním po tom nic není a když uznám za vhodné, že to někdo může znát, řeknu mu to sama. A takhle to bude i v Austrálii a všude, kde to budou zakazovat. A pokud bude sociální síť kontrolovat doklady, půjdou děcka tam, kde se kontrola dít nebude.Prostě je nutná osvěta a ne zákazy.
Zákazy takových věcí nic neřeší - budou tu s námi i přes restrikce. Je třeba naučit se s tím žít a v nejlepším případě využít to ve svůj prospěch (nemyslím tím finanční prospěch)
Místo sociálních sítí vezmou lopaty a půjdou mlátit hady. Je to lepší? Nevim.
Ano
víš jaký hady mají v austrálii? Tamější živočišná říše je o dost nebezpečnější než sociální sítě.
Austrálii chválím za odvahu.Jestli to technicky zvládnou, to už je bohužel jiná věc. Ale vybudovat vlastní státní firewall by mohlo být v Austrálii technicky snazší, než jinde.O soukromí uživatelů sociálních sítí obavy nemám, tam se už nemůže mnoho zhoršit. Data se zneužívají dnes a budou se stejně tak zneužívat i potom, co bude k určení identity uživatele stačit namísto analýzy jeho dat přečtení jeho občanky. Komu na soukromí záleží, ten nemá na síti být.
Tady jde ale o regulaci na základě věku, ne úplný zákaz pro všechny jako v Rusku. Skutečný věk se bude těžko ověřovat, Facebook asi nebude vyžadovat občanku. A i firewally se dají obejít, existují VPN, proxy servery...
no ale bude musiet... cize pod ruskou ochrany deti zabezpecia jednoznacnu identifikaciu dospelych na nete, pre zaciatok len FB a potom vsade, aj na obycajne prispevky na nete. sami na seba upletu bic. velky brat prichadza.
Melo by se to vyucovat na zakladni skole stejne jako reklamstina...
jednou to tady je, stejne se tomu to decko nevyhne ...z doslechu - v italii na zakladni skole v ramci hodiny reklamstiny udelaji skupiny a prodavajicich a nakupujicich, hodnoti odmenama a nekolikrat nechaji projet simulaci tak aby si decka vyzkouseli nekolikrat obe strany barikady. Po nekolika iteracich je nasledna reakce na predvanocni reklamni letak z hrackarstvi k nezaplaceni...decka se rychle uci a jsou vychcany, kam se hrabout triky 2 za cenu jednoho a lhani o cene a slevovy karticky ...
Pevně věřím, že jakékoliv zákazy společnosti neprospívají. Zvláště dětem ve věku puberty. Neschopnost rodičů vychovat rozumné potomky nezachrání stát, naopak, spíše se tak zbavují vlastní zodpovědnosti.
jasne, nezakazeme kokain a nechame to na rodicich...
Alkohol cigarety kavu...Nejak to nedava smysl
Cigarety, alkohol,… to vse maji deti v Australii jiz zakazane…
Od známé, co v Austrálii žije vím, že spousta děcek kouří a alkohol taky jede, i navzdory zákazu.
cigareta zatial pri zapaleni nepyta obciansky. zatial.
Povšimněte si, že kokain není ve sledované skupině takový problém a rodiče to docela zvládají. A ano, vaše reakce je typickým příkladem dogmatika. Vždy je třeba nesmyslný příklad extrému místo toho, aby se člověk zamyslel...
Co takove cigarety, nebo chlast? Ja prosazuji svobodu kde to jde ale u deti prosazuji zakazy protoze na rovinu spousta rodicu je idiotu bez dostatecneho casu na deti. Kdyz nekdo maka 12hodin denne, 2 hodiny dojizdi do prace a z prace, 8 hodin spi tak za ty 2 hodiny nema sanci dite poradne vychovavat. Obcas se staci podivat na realitu a prestat snit jak to vse vsichni rodicove zvladnou.
kdyz je spousta rodicu idiotu = kdyz si idioti porizuji deti... tak nepomuze nic a muzeme to jako polupace do cca dvou generaci zabalit ...
idiot nevychova nic ine len idiota.
Samozrejme ze zakazum by mela predchazet osveta, ktera rodicum vysvetli, jak presne socialni site atd. funguji. Verim, ze vetsina rodicu by tlacila na protlaceni podobnych zakonu. Neni to pr.el, socialni site maji armadu psychologu, kteri vedi, jak v uzivatelich vytvorit zavislost podobnou tvrdym drogam. Vetsina nactiletych a mladsich nema sanci. MP
To těm děckám může jenom prospět.
Jo, zvýší svoje dovednosti, jak něco obejít 👍
Nebo si někteří z nich neuženou dopaminovou závislost na sociálních sítích, poruchu pozornosti, deprese a další radosti, které tyhle sociální srajdy přínáší.
Nějakou zábavu si najdou. Třeba místo drogy elektronické drogu chemickou.
presunu sa z velkych sicialnyxh sieti na ine kde to nebude take prisne.
A někteří třeba po konci ZŠ přijdou o všechny vztahy, protože nemají jak obnovit kontakt, i když vědí že sociální sítě by jim výrazně pomohly.
Právě naopak, sociální sítě jsou velmi prospěšné. Jen díky nim jsem po konce základní školy udržel kontakty, které využívám dodnes. Nebo se mají vrátit k SMS a e-mailům?
No a proč ne? Dokud nebyly ty soc sítě, nebyl problém udržet svoje kontakty jinak. Samozřejmě že na to použijete nástroj, který máte po ruce, ale to neznamená, že to jinak a jiným nástrojem nejde stejně dobře.
zakazanim sicialnych sieti deti pred zlym neuchranis. sikana moze byt a aj je v realnom svete nielen vo virtualnom
A jak se to tehdy dělalo? Posílaly se dopisy, volalo se z telefonních budek (které již neexistují)?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.